(14.10 hodin)
(pokračuje Stanjura)
Jsme takřka 14 měsíců od toho usnesení a nestalo se nic! A na poslední chvíli 15. prosince přichází ministr obrany podle mě s nedůstojným návrhem usnesení. A jak si představuje ministr obrany a Sobotkova vláda usnesení Sněmovny k vyslání vojáků do zahraničních misí? Takto odosobněně technicistně.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Velmi se omlouvám, pane předsedo, ale prosím, abyste pokračoval, až se zejména levá část ztiší.
Poslanec Zbyněk Stanjura: To jsou ti odpůrci misí, tak teď hlučí.
Návrh usnesení k tomu, jak máme vysílat vojáky, zní: Sněmovna mění usnesení ze dne 31. října 2014 číslo 496 tak, že v bodě 1/10 se číslo 452 nahrazuje číslem 816. Toto má být vážná debata o účasti české armády a českých vojáků v zahraničí na poslední chvíli? Číslovka 452 se nahrazuje číslem 816.
Pokud máme informace, tento materiál se řeší na Ministerstvu obrany od května. Podle mě v září byl na vládě - a dneska je kterého? Připomínám, 15. prosince. Tak takhle ne! Takhle skutečně ne. Já se divím, že sami vládní poslanci nevyžadují od svého ministra obrany, aby splnil usnesení Sněmovny, pro které bezesporu museli aspoň někteří vládní poslanci hlasovat, jinak by nebylo v Poslanecké sněmovně přijato. A nestalo se nic. Vám to zase nevadí. A hlavně rychle, hlavně rychle, hlavně k tomu nemluvit. Číslovka 452 se nahrazuje číslovkou 816.
Pokud ovšem, chceme projevit dobrou vůli, trváte na tom, že to chcete projednat tento týden, tak vám dávám alternativu, pokud je to tak klíčová priorita, pátek od 9 hodin dopoledne. V tomto případě jsme připraveni to veto stáhnout a umožnit projednání tak klíčového bodu, jak o něm mluvil pan poslanec Faltýnek.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Pane předsedo, prosím, mám to brát jako alternativu, o které chcete hlasovat?
Poslanec Zbyněk Stanjura: Ne ne. Já jsem vznesl veto. Jsme připraveni podmíněně ho stáhnout, ale to by navrhovatel toho bodu to musel akceptovat a navrhnout pátek. Já nic nenavrhuji. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Dobře. Děkuji. Eviduji veto na sněmovní tisk 664 od dvou poslaneckých klubů.
Další řádně přihlášenou je paní místopředsedkyně poslaneckého klubu TOP 09 a starostové Jitka Chalánková. Prosím, paní poslankyně.
Poslankyně Jitka Chalánková: Děkuji za slovo, pane předsedající. Dovolte, abych vás seznámila se skutečností, že vláda projednala včera právě rozhodnutí o přesídlení 153 uprchlíků z Iráku a Libanonu. Je to bod, který jsem navrhla již minulý týden jako druhý pevně zařazený bod na čtvrtek tohoto týdne, na 17. 12. Ale protože mezitím vláda rozhodla, tak bych jen krátce okomentovala a požádala vládu, jestli by mohla předat poslancům písemné vyrozumění v této věci.
Tato skupina 153 uprchlíků získala pomoc a garanci nadačního fondu Generace 21 a zároveň také podporu Ekumenické rady církví a České biskupské konference. Obrátily se na vládu již v červenci tohoto roku, ale přesto od té doby neustále nebyla vyřešena situace, jak se tohle podaří uskutečnit.
Většina těchto lidí dlí již mnoho měsíců v uprchlickém táboře v iráckém Erbílu na území ovládaném Kurdy. Tito lidé živoří v otřesných podmínkách a v podstatě čekají na smrt. Křesťané jsou v současné době na světě nejvíce pronásledovanou skupinou obyvatel.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Omlouvám se, paní poslankyně, ale přejdu tedy k výhrůžkám. Pokud se bavíme o uprchlících, tak si dovolím vyhrožovat ctěné sněmovně, že z tohoto místa, pokud se neuklidní, také prchnu, a když prchnu, tak přeruším jednání sněmovny do té doby, než se sněmovna uklidní.
Poslankyně Jitka Chalánková: Tito příslušníci křesťanské menšiny se v důsledku agrese Islámského státu v Iráku ocitli ve velmi těžké životní situaci a obrátili se na Českou republiku se žádostí o pomoc. Cituji pana premiéra: V naší zemi by měli získat mezinárodní ochranu, šanci se integrovat a začít nový život v bezpečí. Náklady na přesídlení budou sdíleny s neziskovým sektorem. Většinu nákladů by měl zajistit nadační fond Generace 21, který se v této věci na vládu obrátil.
Chtěla bych poděkovat vládě ČR, že se tímto bodem včera zaobírala. Chtěla bych požádat zástupce vlády ČR, jestli tady jsou, jestli by nám mohli říci zde na mikrofon, že mohou poskytnout poslancům písemné vyrozumění o tom, jak budou dále postupovat, jak se dohodli na vládě, a v tom případě, pokud toto bude přislíbeno, dovolila bych si požádat o stažení tohoto bodu ze čtvrtka jako druhého bodu, protože už nebude potřeba. Já důvěřuji vládě ČR, že se o tyto křesťany postará.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Já se omlouvám, paní poslankyně. Chcete to stáhnout až v momentě, kdy nemnoho přítomných ministrů, slovy dva...
Poslankyně Jitka Chalánková: Ano. Prosila bych, abychom toto slyšeli.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Přislíbí, že poskytnou Poslanecké sněmovně informaci.
Poslankyně Jitka Chalánková: Já jim věřím, ale ať to tady zazní, a pak můžeme pokračovat dál. Pak stáhnu ten bod.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Protože je tam podmínka, tak se musím zeptat paní ministryně školství či pana ministra kultury, zda je ochoten to tady na mikrofon přislíbit. Zjevně ano. Bohužel v pořadí je pan předseda poslaneckého klubu Úsvitu. Pokud pan předseda dá přednost panu ministrovi? Prosím, pane ministře.
Ministr kultury ČR Daniel Herman Děkuji, pane předsedající. Kolegyně, kolegové, ano, přislibuji tady jednoznačně, že podáme jako vláda informaci o tom, že jsme včera schválili transfer 153 křesťanů do ČR. Děkuji vám za váš zájem a podporu.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Tato podmínka je splněna. Budeme tedy hlasovat o vyřazení tohoto bodu z programu schůze. Děkuji paní poslankyni i panu ministrovi.
Nyní prosím pana předsedu Černocha. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Marek Černoch: Hezké odpoledne, dámy a pánové. Já bych požádal o přeřazení bodu 125 za bod 97, pokud by to bylo možné, protože myslím si, že projednání teritoriality exekutorů je opravdu velmi důležité, a když vidím tu řadu zákonů, tak je už v této chvíli jasné, že by se na to dneska nedostalo. Proto bych vás požádal, abyste tento návrh projednali před bodem 75. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: 125 za bod 97. Děkuji.
Další s přednostním právem je pan předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Prosím, pane předsedo.
Poslanec Jaroslav Faltýnek: Děkuji. Krátce bych reagoval vaším prostřednictvím, pane předsedající, na pana předsedu klubu ODS pana Stanjuru. Já jsem tento návrh na zařazení sněmovního tisku 664 udělal na základě informace, kterou jsme měl z branného výboru, kdy tento tisk tam byl projednán a podpořen k projednání. Z tohoto důvodu jsem takto učinil. Nicméně respektuji stanovisko dvou klubů na veto zařazení tohoto bodu. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu předsedovi. Pokud se již nikdo další nehlásí k programu schůze, budeme tedy hlasovat o návrzích. Nejprve jako první vystoupil pan předseda Faltýnek, který navrhl sněmovní tisk 664 zařadit 16. 12. jako první bod po bloku třetích čtení. Na to bylo dáno veto.
Budeme hlasovat pouze o sněmovních tiscích 661 a 663, což je rozpočet Státního zemědělského intervenčního fondu, bod (tisk) 663. Upravuji to jako první a druhý bod čtvrtečního jednání po písemných interpelacích. Každý ví, o čem bude hlasovat.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro tento návrh, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 261, přihlášeno je 159 poslankyň a poslanců, pro 139, proti 13, návrh byl přijat.
Dále se budeme zabývat návrhy pana předsedy Laudáta, který navrhl zařadit sněmovní tisk 343, smlouva o dvojím zdanění s Lichtenštejnskem, jako třetí bod, protože tam bylo dáno veto, takže to změním jako druhý bod po nyní právě zařazeném návrhu pana předsedy Faltýnka. A dále jako třetí bod bod s názvem k problematice označování zboží z izraelských osad. Každý ví, o čem hlasuje.
Zahajuji hlasování o návrhu pana předsedy Laudáta. Kdo je pro, zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 262, přihlášeno je 159 poslankyň a poslanců, pro 129, proti 1, i tento návrh byl přijat. ***