(11.20 hodin)
(pokračuje Bartošek)
Jako další dal svůj návrh pan předseda Sklenák a to je, aby na dnešní den byl zařazen bod číslo 7, týká se rozpočtového určení daní, aby byl zařazen dnes za bod 133 jako pevně zařazený bod.
Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro. Kdo je proti tomuto návrhu?
Máme hlasování s pořadovým číslem 82, přihlášeno je 159 poslankyň a poslanců, pro návrh 157, proti žádný. Tento návrh byl přijat.
Další návrh je od pana předsedy Faltýnka, aby na pátek byl pevně zařazen jako první bod bod číslo 159, je to bod týkající se pojišťovnictví, a jako druhý a třetí bod byl zařazen bod číslo 513 a 514 (správně bod 13 a 14 - sněmovní tisky 513 a 514) týkající se evidence tržeb. Táži se, zda mám nechat hlasovat odděleně, to znamená o prvním bodu, druhém bodu a třetím bodu samostatně. Ano.
Takže nyní budeme hlasovat o tom, kdo souhlasí s tím, aby zítra jako první bod byl pevně zařazen bod číslo 159 o pojišťovnictví.
Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro návrh, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti návrhu?
Je to hlasování s pořadovým číslem 83, přítomných poslankyň a poslanců je 159, pro návrh 89, proti 31. S tímto návrhem byl vysloven souhlas.
Dále budeme hlasovat, aby zítra jako druhý bod byl zařazen bod 513 (správně bod 13, tisk 513) - evidence tržeb.
Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro tento návrh, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti návrhu?
Je to hlasování s pořadovým číslem 84, přítomných poslankyň a poslanců je 159, pro návrh 91, proti 38. Konstatuji, že s návrhem byl vysloven souhlas.
Dále budeme hlasovat o tom, aby jako třetí bod jednání byl zařazen bod 514 (správně bod 14, tisk 514), který souvisí s bodem evidence tržeb.
Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro tento návrh, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Je to hlasování s pořadovým číslem 85, přihlášeno 159 poslankyň a poslanců, pro návrh 89, proti 37. Konstatuji, že s tímto návrhem byl také vysloven souhlas.
Dále je zde návrh pana místopředsedy Filipa a to je, aby z průběhu dnešního jednání byl vyřazen bod 129, je to bod týkající se Ukrajiny.
Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro vyřazení tohoto bodu, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Je to hlasování s pořadovým číslem 85, přihlášeno je 159 poslankyň a poslanců, pro návrh 31, proti 103. Tento návrh byl zamítnut.
Dále zde mám návrh od pana kolegy Farského, aby byl zítra jako druhý bod zařazen tisk číslo 42 - registr smluv. Hlásí se pan předseda Stanjura. Máte slovo.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Pane místopředsedo, já bych potřeboval vysvětlit, o čem budeme hlasovat. Návrh byl jasný. Nicméně Sněmovna hlasováním rozhodla, že druhý bod bude jiný. A teď úplně přesně nevím, o čem hlasujeme. Takže bych prosil předtím, než se spustí hlasování, o vysvětlení, o čem vlastně budeme hlasovat. Děkuji vám.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Máte pravdu. Máme tři pevně zařazené body. To znamená, budeme hlasovat o tom, že to bude čtvrtý pevně zařazený bod. (Velký rozruch a dohady v sále.) Kolega Farský se hlásí. Máte slovo.
Poslanec Jan Farský: Vážený pane předsedající, nejsem zdatný v procedurách, ale myslím, že jedno z právních pravidel říká, že lex posterior derogat priori, což znamená, že když teď odhlasujeme, že je to druhý bod, tak to bude druhý bod a všechny ostatní odsouvá. To znamená, že můžeme hlasovat o mém původním návrhu, o tom, že je to druhý bod zítřejší schůze, aniž bych cokoli měnil na tom, co zaznělo. (Potlesk členů TOP 09.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dobře. Sněmovna je v tomto suverén. Já jsem načítal pevně zařazené body. Každopádně jestliže se v tomto případě Sněmovna rozhodne, že chce tento bod na zítra zařadit jako pevně zařazený bod, dám o tom hlasovat. (Hlasy z pléna.) Zítra druhý bod. Já jsem říkal: Zítra druhý pevně zařazený bod.
Takže ještě jednou přečtu návrh hlasování - zařadit zítra jako druhý bod tisk 42 registr smluv.
Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro tento návrh. Kdo je proti tomuto návrhu?
Je to hlasování s pořadovým číslem 87, přihlášeno 159 poslanců, pro návrh 87, proti 5. Konstatuji, že s návrhem byl vysloven souhlas. (Velký potlesk zprava.)
Tím jsme prošli všechny návrhy na úpravu programu. (Náhle se zvedla obrovská vlna hluku v sále. Poslanci se hloučkují a debatují.)
Budeme se věnovat pevně zařazeným bodům tak, jak jsme si odhlasovali. Prvním je - ale já vás, kolegyně a kolegové, požádám o ztišení v sále, protože míra hluku je skutečně enormní.
139.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací Dohoda o účasti
Chorvatské republiky v Evropském hospodářském prostoru
/sněmovní tisk 466/ - druhé čtení
Prosím, aby se slova ujal ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Máte slovo.
Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek Děkuji. Dámy a pánové, přeji vám dobré poledne. Znovu bych vám předložil návrh, který už jsme tady jednou měli v prvním čtení. Je to vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu ratifikace Dohody o účasti Chorvatské republiky v Evropském hospodářském prostoru. Chtěl bych požádat o vyslovení souhlasu s touto dohodou. S pomocí této dohody Chorvatsko splní jednu ze svých povinností, které má a které plynou z jejího členství v Evropské unii.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Omlouvám se, pane ministře, ale ještě jednou vás, kolegyně a kolegové vyzývám, jestli máte cokoli důležitého a potřebujete si o tom promluvit, jděte do předsálí, protože zde není rozumět, co se říká. V případě, že to nebudete respektovat, budu nucen přerušit tuto schůzi, než se uklidníte. Děkuji. Prosím, mluvte.
Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek Ano, děkuji. Prosím o klid.
Jenom bych vám řekl stručně, připomněl, co je obsahem této dohody. Ona spočívá v tom, že i země, která takto vstoupí do Evropské unie, se stává součástí dohody se zeměmi, které v Evropské unii nejsou - jako je Island, Lichtenštejnské knížectví a Norské království. Jedná se o to, že Chorvatsko by se mělo zavázat nebo by mělo pro něj platit rozšíření unijního práva v oblasti vnitřního trhu a rozvoje spolupráce v některých dalších oblastech právě s těmito zeměmi, které jsem tady zmínil.
Z hlediska právního řádu se jedná o smlouvu prezidentské kategorie, a proto je zapotřebí vyslovení souhlasu Parlamentu s ratifikací. Myslím si, že dohoda je naprosto v pořádku s naším ústavním řádem a Sněmovna by ji měla podpořit. Myslím si, že dosavadní rozprava a projednávání to potvrzují. Takže já doufám, že to tady dnes budeme schopni odhlasovat. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám, pane ministře. Prosím zpravodaje zahraničního výboru pana poslance Pavla Plzáka, aby odůvodnil usnesení výboru, které bylo doručeno jako sněmovní tisk 466/1. ***