(Jednání zahájeno v 9.00 hodin.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci - členy vlády tady zatím nevidím -, zahajuji třetí jednací den 31. schůze Poslanecké sněmovny. Všechny vás tady vítám.

Prosím, přihlaste se svými identifikačními kartami a případně mi oznamte, kdo žádá o vydání náhradní karty. Pan poslanec Tejc má náhradní kartu číslo 11, pan předseda Hamáček číslo 13, pan kolega Valenta 6 a pan poslanec Rykala 17.

Sděluji, že o omluvu své neúčasti na dnešním jednání požádali tito poslanci: Hana Aulická Jírovcová do 17 hodin z pracovních důvodů, pan místopředseda Bartošek od 16.30 z pracovních důvodů, Zuzka Bebarová Rujbrová z důvodu zahraniční cesty, Jiří Běhounek od 13 hodin z osobních důvodů, pan poslanec Robin Böhnisch z důvodu zahraniční cesty, Jaroslav Borka do 16 hodin z osobních důvodů, Marek Černoch do 16.30 z pracovních důvodů, Ivana Dobešová z pracovních důvodů celý den, pan předseda Jaroslav Faltýnek od 15 hodin z pracovních důvodů, Radim Fiala z pracovních důvodů na celý den, Ivan Gabal z rodinných důvodů na celý den, Vlastimil Gabrhel na dopolední jednání z pracovních důvodů, pan místopředseda Petr Gazdík do 11.30 z osobních důvodů, do 9.30 a od 12.30 do 15 hodin z pracovních důvodů Leoš Heger, pan poslanec Václav Horáček od 12 hodin do 17.45 ze zdravotních důvodů, pan poslanec Huml na celý den z rodinných důvodů, paní místopředsedkyně Jermanová do 11 hodin z pracovních důvodů, pan poslanec David Kasal z osobních důvodů, Jaroslav Klaška do 13 hodin z pracovních důvodů, Jana Lorencová do 13 hodin z pracovních důvodů, Květa Matušovská z osobních důvodů na celý den, Radka Maxová do 12 hodin z pracovních důvodů, Miroslav Opálka do 14 hodin z pracovních důvodů, paní poslankyně Jana Pastuchová z pracovních důvodů na celý den, Herbert Pavera z osobních důvodů na celý den, Lukáš Pleticha z pracovních důvodů také na celý den, pan Martin Plíšek do 11 hodin z pracovních důvodů, paní Anna Putnová od 15 hodin do 19 hodin z osobních důvodů, Ladislav Šincl na celý den z důvodu zahraniční cesty, paní poslankyně Helena Válková do 11 hodin z osobních důvodů, Ladislav Velebný na celý den ze zdravotních důvodů, na celý den Vladislav Vilímec z pracovních důvodů, do 11 hodin Radek Vondráček z pracovních důvodů, Josef Vondrášek na celý den ze zdravotních důvodů, na celý den také ze zdravotních důvodů Josef Vozdecký, pan poslanec Vlastimil Vozka do 13 hodin z pracovních důvodů a Marek Ženíšek z pracovních důvodů také na celý den.

Z členů vlády se omlouvají na dopolední jednání místopředseda vlády Andrej Babiš z pracovních důvodů, Pavel Bělobrádek do 14 hodin z pracovních důvodů, na dopolední jednání bez udání důvodu Richard Brabec, pan ministr Milan Chovanec z pracovních důvodů na celý den, Marian Jurečka z důvodu zahraniční cesty také na celý den, stejně Jan Mládek z pracovních důvodů na celý den, ministr Němeček od 10 do 13 a od 17 hodin z pracovních důvodů, Martin Stropnický na dopolední jednání z pracovních důvodů a Kateřina Valachová od 14.30 do 15 hodin a od 16 hodin z pracovních důvodů.

To jsou omluvy, které mi došly a jsou tedy doručeny na začátku jednacího dne.

Dnešní jednání zahájíme bodem 214, to jsou odpovědi členů vlády na písemné interpelace. Upozorňuji, že nejpozději do 11 hodin je možno podat přihlášky k ústním interpelacím a v 11.30 proběhne jejich losování.

Přistoupíme tedy k bodu 214. A ještě než tak učiním, budu konstatovat další omluvy, které došly předsedovi Sněmovny, a to pan poslanec Koskuba z dnešního jednacího dne z pracovních důvodů, pan poslanec Mihola od 9 do 14 hodin z pracovních důvodů, pan poslanec Fiedler od 9 do 11 z pracovních důvodů, paní Olga Havlová mezi 12.30 a 19 z důvodu jednání ve volebním kraji. Do 10.30 se omlouvá pan poslanec Milan Urban z pracovních důvodů. Pan poslanec Šarapatka od 9 do 10 hodin z rodinných důvodů.

 

A teď už tedy budeme moci začít bodem

 

214.
Odpovědi členů vlády na písemné interpelace

První odmítnutou odpovědí poslance od ministra Chovance je interpelace poslance Zdeňka Ondráčka ve věci ohledání místa činu při násilné smrti muže v Jihlavě. Jde o přerušené jednání sněmovního tisku 517. Ptám se, jestli pan poslanec Ondráček chce hovořit. Pan ministr Chovanec je omluven. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Zdeněk Ondráček: Pane předsedající, kolegyně, kolegové, bohužel mi nezbývá nic jiného, než abych zase požádal o další přerušení, protože bez pana ministra Chovance tuto interpelaci prostě projednat nemůžu. Už je to podruhé, co neměl možnost se dostavit. Snad někdy příště a snad to i probereme a zkvalitníme činnost Policie České republiky společným úsilím. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Takže návrh na přerušení projednávání této interpelace. Budeme hlasovat v hlasování pořadové číslo 75. Máme dostatek přihlášených.

Zahájil jsem hlasování. Kdo souhlasí s přerušením projednávání této odpovědi na písemnou interpelaci poslance Zdeňka Ondráčka? Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování pořadové číslo 75. Z přítomných 77 pro 65, proti nikdo. Projednávání této odpovědi bylo přerušeno a věřím, že se k němu dostaneme, až bude přítomen pan ministr.

 

Druhou odmítnutou odpovědí je odpověď paní ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové na interpelaci poslankyně Jitky Chalánkové ve věci budoucnosti českých dětí v různých pěstounských rodinách v Norsku po dosažení jejich zletilosti. Interpelace spolu s odpovědí se předkládá jako tisk 518. Projednávání této interpelace bylo přerušeno.

Otevírám rozpravu a ptám se paní poslankyně Chalánkové - ano, chce vystoupit. Prosím, máte slovo, paní poslankyně.

 

Poslankyně Jitka Chalánková: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vzhledem k tomu, že paní ministryně nebyl minule přítomna, tak se dovolím ještě jednou připomenout.

Vážená paní ministryně, vyjádřila jsem nesouhlas s vaší odpovědí na moji interpelaci proto, že jste možná špatně pochopila moji otázku. Ostatně v textu sama přiznáváte, že vám není jasné, co svou interpelací sleduji.

Můj dotaz zněl: Předpokládejme, že Denis nebo David Michalákovi zůstanou v pěstounské péči až do dosažení zletilosti. Svého českého občanství nemohou být zbaveni. Co se s nimi stane po dosažení zletilosti? Jaká práva budou mít v Norsku jako cizinci? Co se s nimi stane, až na ně norský stát přestane pěstounům vyplácet štědré přídavky a dávky? Budou k nim mít pěstouni vyživovací povinnost? Budou mít nárok na zabezpečení ze strany norského státu? A jak se k nim zachová český stát, rozhodnou-li se ve svých 18 letech vrátit do České republiky a nebudou umět ani slovo česky? Bude český stát vůči nim vynucovat občanské povinnosti, například připravovanou odvodní povinnost?

Pochopitelně šlo z mé strany jen o příkladný výčet. Podstatou mé otázky je fakt, že státní občanství si člověk nemůže volit. Rodí se s ním a je obtížné je měnit. Svoji státní příslušnost si nosíme s sebou většinou dobrovolně, ale nefunguje to tak, že by každý byl státním příslušníkem toho státu, na jehož území se právě nachází. Lidé jsou dnes velmi mobilní, ale státní občanství je svazek relativně trvalý a dlouhodobý. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP