(18.10 hodin)
(pokračuje Gazdík)
Dále tady padl návrh na zkrácení lhůty na 50 dní k projednání, který navrhl pan zpravodaj Kubíček.
Zahajuji hlasování o zkrácení lhůty na 50 dnů. Kdo je pro, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 164, přihlášeno je 176 poslankyň a poslanců, pro 131, proti 32. Konstatuji, že tento návrh zákona jsme přikázali rozpočtovému výboru jako garančnímu výboru a lhůtu jsme zkrátili na 50 dnů.
Tím končím projednávání tisku č. 27 a budeme se zabývat tiskem číslo
28.
Vládní návrh zákona, kterým se mění některé zákony
v souvislosti s přijetím zákona o ukončení důchodového spoření
/sněmovní tisk 494/ - prvé čtení podle § 90 odst. 2
Zde taktéž budeme hlasovat nejprve o návrzích pana poslance Laudáta a paní poslankyně Chalánkové na vrácení či zamítnutí předloženého návrhu.
Takže nejprve návrh na vrácení předloženého návrhu navrhovateli k dopracování tak, jak to navrhl pan poslanec Laudát.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro vrácení návrhu k přepracování, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 165, přihlášeno je 176 poslankyň a poslanců, pro 33, proti 129. Návrh nebyl přijat.
Dále je tu návrh paní poslankyně Chalánkové na zamítnutí předloženého návrhu.
Zahajuji hlasování o návrhu na zamítnutí předloženého návrhu. Kdo je pro zamítnutí, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 166, přihlášeno je 176 poslankyň a poslanců, pro 34, proti 127. Ani tento návrh nebyl přijat.
Budeme se tedy zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Nejprve rozhodneme o garančním výboru. Organizační výbor i tady navrhl přikázat předložený návrh k projednání rozpočtovému výboru jako garančnímu. Má někdo jiný návrh na garanční výbor? Není tomu tak.
Zahajuji hlasování o přikázání tohoto návrhu rozpočtovému výboru jako garančnímu.
Kdo je pro, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 167, přihlášeno je 176 poslankyň a poslanců, pro 168, proti žádný. Návrh byl přijat a já konstatuji, že návrh byl přikázán rozpočtovému výboru jako garančnímu.
Ptám se, kdo má další návrh. Organizační výbor nenavrhl přikázat tento návrh dalšímu výboru a pan poslanec Laudát tady má návrh. (Poslanec Laudát: Zopakuji, sociální.) Jaký prosím? Zdravotní a sociální. Pan poslanec Kalousek. Sociální?
Poslanec Miroslav Kalousek: Ne, nikoliv. Ty související zákony, to je vážná věc. Pan ministr mi dá jistě za pravdu. Tady je potřeba, aby to projednal i výbor hospodářský, neboť se to docela významně týká zákona o podnikání na kapitálových trzích.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Takže evidují návrhy na přikázání sociálnímu výboru a hospodářskému výboru. Má ještě někdo nějaký jiný návrh? Není tomu tak.
Zahajuji hlasování o přikázání tohoto tisku k projednání sociálnímu výboru. Kdo je pro, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 168, přihlášeno je 177 poslankyň a poslanců, pro 36 proti 110. Návrh nebyl přijat.
Dalším návrhem je návrh na přikázání tohoto tisku hospodářskému výboru.
Zahajuji hlasování o přikázání hospodářskému výboru. Kdo je pro, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 169, přihlášeno je 177 poslankyň a poslanců, pro 34 proti 118. Ani tento návrh nebyl přijat.
Konstatuji tedy, že jsme tento návrh přikázali k projednání rozpočtovému výboru jako garančnímu.
Dále tu máme návrh na zkrácení lhůty na 50 dní tak, jak to navrhl pan zpravodaj Kubíček.
Zahajuji hlasování o zkrácení lhůty na 50 dnů. Kdo je pro, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 170, přihlášeno je 177 poslankyň a poslanců, pro 132 proti 34. Návrh byl přijat.
Konstatuji, že jsme návrh zákona přikázali k projednávání rozpočtovému výboru jako garančnímu, zkrátili jsme lhůtu na 50 dní, a končím projednávání bodu č. 28. Děkuji panu ministrovi i panu zpravodaji.
Dalším návrhem, kterým se budeme dnes zabývat, je bod číslo
84.
Návrh poslance Jana Volného na vydání zákona, kterým se mění
zákon č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách,
ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 437/ - prvé čtení
Stanovisko vlády vám bylo doručeno jako sněmovní tisk 437/1. Nyní prosím, aby předložený návrh uvedl navrhovatel pan poslanec Jan Volný. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Jan Volný: Děkuji, pane předsedající. Vážení kolegové, kolegyně, milá vládo, novela zákona, kterým se mění zákon č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách, ve znění pozdějších předpisů. Předkládám tuto novelu ve třech základních změnových bodech.
Hlavním principem navrhované právní úpravy navrhuji zvýšit sazbu odvodů z loterie a jiných podobných her. Sazba odvodu loterií a jiných podobných her bude navýšena o pět procentních bodů ve všech dílčích základech odvodu z loterií a jiných podobných her, a to odvod z loterií, z kurzových sázek, ze sázkových her v kasinu, z karetních turnajových her a hodnotových sázkových her, z ostatních loterií a jim podobných her. Dále navrhuji zvýšit poplatek za jedno technické zařízení a den na 110 korun, ve kterém každý z povolených přístrojů a zařízení je povolen, tedy z 55 korun za den na 110. Dále navrhuji změnu poměru rozpočtového určení odvodů z loterií a podobných her. Nově tedy bude dílčí odvod z výherních loterií, přístrojů a jiných technických zařízení mezi rozpočty obcí a státním rozpočtem v poměru 60 ku 40 ve prospěch obcí.
Navrhovaná právní úprava je plně slučitelná s právem Evropské unie a respektuje všechny závazky, které pro Českou republiku v této oblasti z členství v Evropské unii vyplývají. Pro tento návrh budu navrhovat zkrácení doby pro projednávání ve výboru 50 dní.
Tato novela zákona je pouze dílčí krok všeho toho, co se zavázala tato vláda učinit. Jistě všichni víte, že příští týden jde do legislativního procesu velká novela moderního zákona, kterou po nás požaduje Evropská unie na jedné straně, ale na druhé straně nás svazuje notifikačními pravidly, která jsou složitá a mohou být velice dlouhá. Proto jsem si dovolil navrhnout úpravu tohoto zákona novelou, abychom získali čas, v klidu projednali do konce roku bez nutnosti notifikace základní parametry loterijní branže.
Předpokládám, že 25 % je snesitelné navýšení. Je pravdou, že všechny kategorie loterií a hazardních her nejsou ve stejné ekonomické hladině. Věřím tomu, že kurzové sázky a číselné loterie mají ekonomiku jinou, než jsou hrací automaty a ostatní hazardní hry. Mají i jinou společenskou problematiku a mají i jiné dopady do celé společnosti. Toho jsem si vědom, proto je toto navýšení opravdu velice mírné a myslím si, že v této době snesitelné. Oproti 25 % celkového navýšení daně se navyšuje poplatek za - říkáme tomu železo a den. To znamená za jeden hrací automat a den v provozu z 55 na 110 korun. To si myslím, že je už první krok nejenom k tomu vybrat víc daní, jak nám je podsouváno, ale je to i krok k tomu, aby došlo k určité redukci, resp. koncentraci těchto hracích automatů do již přijatelných podob. To znamená do smysluplných heren, které budou mít jasná pravidla hry, a nebudou nám automaty stát po jednom, po dvou, po třech kusech v každé restauraci, v každé diskotéce, kam chodí naše děti. ***