(10.20 hodin)

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Já děkuji a prosím k mikrofonu pana poslance Opálku. Připraví se pan poslanec Schwarz.

 

Poslanec Miroslav Opálka: Děkuji, paní místopředsedkyně. Po včerejší dlouhé debatě jsem nechtěl prodlužovat tuto debatu, ale protože tu zaznělo tolik informací, tak bych některé chtěl uvést na pravou míru.

Není pravdou, že nikdo neposuzoval ekonomiku tohoto návrhu. Posuzovali ji v minulosti a posuzoval ji i výbor pro sociální politiku. Nemá menší váhu než rozpočtový či hospodářský výbor. Jednoduché počty: za prvé - kurzarbeit není povinný, je to jedna z možností, kterou může zaměstnavatel využít, když ví, že za nějakou dobu po živelní katastrofě nebo po krizi může nastartovat svou ekonomiku a nechce ztratit kmenové zaměstnance, kteří mu k tomu pomohou. Podílí se na tom 50 procenty vyplácené mzdy. Stát za toto přispívá pouze 20 % a nejvýše do 0,125 průměrné mzdy, jestli se nepletu. Takže je to pro stát levnější, než kdyby platil příspěvek v nezaměstnanosti u nezaměstnaného. Tak co chcete v tom rozpočtovém nebo hospodářském výboru ještě přepočítávat? Prostě pro stát je to výhodné. A jestli to je, či není výhodné pro zaměstnavatele, tak ten si to snad umí spočítat sám. A když si vzpomenu na dobu ministrování pana exposlance Nečase, tak byl zaveden taky obdobný systém školení a při tom školení zaměstnavatelé nemuseli odvádět celé sociální zabezpečení. Za dobu od září do prosince to stálo státní rozpočet skoro 10 mld. korun. Proto nastaly tyto brzdy, aby vláda mohla rozhodovat spolu s úřady práce, aby se toto už nestalo.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Pane poslanče, váš čas vypršel. Děkuji.

 

Poslanec Miroslav Opálka: Děkuji. Řekl jsem vše, co jsem chtěl. (Potlesk z řad poslanců KSČM.)

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Poprosím k mikrofonu pana poslance Kováčika. Připraví se pan poslanec Bendl. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji za slovo. Paní předsedající, paní a pánové, jen krátká reakce na margo diskuse s panem kolegou Stanjurou o oněch vyhraných volbách. Je toho bezesporu velmi mnoho, co ODS této zemi přinesla poté, co vyhrávala volby. Zmíním jenom dvě takové typické záležitosti, které vešly do slovníku nejen češtiny, a to je tunelování a kmotři. Nebýt toho, neseděli jste, pane kolego prostřednictvím paní předsedající, tam v tom množství, co jste, ale možná byste ještě pořád seděli tady za mnou. Děkuji. (Potlesk poslanců KSČM.)

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. Prosím k mikrofonu pana poslance Bendla, připraví se pan poslanec Kalousek. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Petr Bendl: Já to zase vrátím zpátky k meritu věci. Dobře víte, kolik by se mělo rozdat a kolik by se mělo zlevnit na daních a kolik by se mělo firmám přispět. Možná víte, i které firmě by se mělo přispět. Ale tady není nikdo schopen říct, za jakých podmínek takovéhle státní příspěvky, či dotace, chcete-li, firmám, které se ocitnou v katastrofě nebo krizi, jak tady bylo řečeno, za jakých podmínek je chcete dávat. Prosím vás, nemohl by někdo z prosazovatelů tohoto říct aspoň tři pevná pravidla, za jakých podmínek chcete dávat tyhle peníze daňových poplatníků někomu, kdo se takzvaně ocitne v krizi a podobně? Byli byste tak hodní a někdo z ministrů, premiér nebo někdo z předkladatelů, diskutujících, řekl konkrétní podmínky, za kterých se toto bude rozdělovat, který uchazeč se o to může ucházet? Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. Poprosím k mikrofonu pana poslance Kalouska. Připraví se paní poslankyně Semelová. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji. Jenom reakce na pana předsedu rozpočtového výboru. To bylo, prosím pěkně, nedorozumění. To nebyla kritika předsedů výborů, že si to nevzali. To byl naopak protest proti tomu, že něco tak zásadního jako kurzarbeit, protože to je skutečně změna systému s obrovským potenciálním rozpočtovým nákladem na veřejné rozpočty, neprošlo standardní cestou, tedy připomínkovým řízením a prvním čtením, kde v prvním čtení jsme to mohli přikázat jednotlivým výborům. A protože jsme to neudělali v prvním čtení, tak to tedy napravme ve třetím a do druhého čtení to vraťme a nechť se tím výbory zabývají.

Jinak stručnou reakci na pana poslance Opálku. To jsem slyšel mnohokrát, jak je to strašně výhodné, třeba šrotovné, a jak jsou výhodné i jiné dotace. Ono to vždycky pro někoho výhodné je, pro někoho jistě, a někdo jiný to bude muset zaplatit. Vrátíme se k tomu zase dneska vpodvečer, až budeme mluvit o biopalivech. Já vám tady můžu ukázat lidi, pro které je to výhodné, ale také to ti ostatní budou muset zaplatit.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. Poprosím k mikrofonu paní poslankyni Semelovou. Připraví se pan poslanec Fiedler. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Marta Semelová: Děkuji. Dobrý den, dámy a pánové. Jenom stručnou reakci na pana předsedu Stanjuru. Stalo se už tady folklórem, že jakmile docházejí pravici argumenty, tak začnou útočit na všechno, co tady bylo před 25 lety. Vyjádření, že za vyhrané volby tenkrát platili všichni občané. Jenom bych chtěla připomenout, že po vašich vyhraných volbách byla nejnižší životní úroveň občanů, že se prudce rozevíraly nůžky mezi bohatými a těmi ostatními, že se prudce zvýšila nezaměstnanost, a tak dále a tak dále. Tunelování a kmotry už tady připomněl předseda našeho klubu. Takže bych chtěla požádat, abyste vnímali realitu, v jakém stavu jste předali tuto zemi, a v tuto chvíli byste neměli bránit alespoň určité snaze o nápravu toho, co všechno jste tady spáchali. (Potlesk z řad poslanců KSČM.)

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. Poprosím k mikrofonu pana poslance Fiedlera, připraví se pan poslanec Stanjura. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Karel Fiedler: Děkuji. Prosím vás, opusťme politické půtky a vraťme se k meritu věci a k pragmatické záležitosti tohoto zákona. Já to zkusím ještě jednou říct.

Jak jsme tady všichni vyslechli, v prvním čtení nebyl stěžejní bod, o kterém se tady vede debata, kurzarbeit, součástí návrhu tohoto zákona. To je podstatná věc. Také tady bylo zmíněno, že to neprošlo připomínkovým řízením. Já už jsem se na to ptal a zkusím se tedy nyní zeptat konkrétně paní ministryně, která je za předkladatele. Jestliže k opakovanému třetímu čtení nedojde v červenci nebo v září, stane se něco zásadního? Něco podstatného se ohrozí? Je tady za dveřmi krize? Prosil bych vás o odpověď, co se stane, jestliže ke třetímu čtení dojde v červenci nebo v září. Co tak hrozného se stane, když to projednáme a s klidným srdcem třeba to třetí čtení proběhne v září. Kdybyste mohla, paní ministryně, na to konkrétně odpovědět. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. Poprosím k mikrofonu pana poslance Stanjuru. Připraví se pan poslanec Laudát. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Já myslím, že mám s panem předsedou rozpočtového výboru korektní vztahy. Já jsem ho nekritizoval, že to nevzal na rozpočtový výbor. Nemohl, to tam prostě nebylo. Ale pochopil jsem jeho vystoupení a uvidíme, jak to bude fungovat. Že až příště jako obvykle něco opozice v rozpočtovém výboru navrhne, že to koaliční hlasy podpoří. Mluvím o programu, nemluvím o politických názorech. Zatím je to úplně jednoduché. Znáte to určitě z jiných výborů, když navrhneme na rozpočtovém výboru nový bod, tak samozřejmě máme právo to navrhnout, pak je vládní většina proti a jedeme dál podle původního programu. Já si nestěžuji, ale pak nám nevyčítejte, že jsme nezařídili, že není něco na programu. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP