(9.30 hodin)

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Ano, děkuji, budeme váš návrh hlasovat.

Poprosím k faktické poznámce pana poslance Bendla. Prosím, pane poslanče, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Petr Bendl: Děkuji za slovo. Tak znovu, ještě jednou. Paní ministryně, prosím vás, mohla byste nám odpovědět na to, kdo bude posuzovat objektivitu potřebnosti doplatku mezd v jakékoli firmě malé, střední či velké? Kdo tedy bude tím, kdo řekne "ano, ti si to opravdu zaslouží a tihle už ne, protože ti si to zavinili sami a tady to zavinil někdo jiný"?

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. Já se táži, zda se ještě někdo hlásí do rozpravy. Pan poslanec Kalousek s přednostním právem.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji. Já bych se k té prosbě chtěl připojit. Chápu, paní ministryně prostřednictvím paní předsedající, že vás nikdo nemůže donutit k odpovědi. Ale pokud tady hlasujeme tak závažnou systémovou změnu, potenciálně do té míry nákladnou pro veřejné rozpočty - a je velmi nákladná v zemích, kde kurzarbeit funguje, víme, jaké to znamená náklady, proto jsem byl také jako vždy proti tomu, ale to není podstatné - tak si opravdu zasloužíme slyšet ten mechanismus, kdo to bude posuzovat a jak bude minimalizováno korupční riziko. Moc vás prosím, řekněte nám to. Protože když se ptal pan ministr Bendl podruhé, tak už jsem z vlastních řad slyšel jedovaté poznámky, že to pravděpodobně bude místní buňka sociální demokracie. Já bych rád věřil, že to není pravda. Ale když nám neodpovíte, tak prostě žádná jiná odpověď nezůstane v této místnosti než ta buňka sociální demokracie, možná po koaliční dohodě s ANO. (Potlesk ze strany poslanců TOP 09.)

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. S přednostním právem paní ministryně Marksová, poté se s řádnou přihláškou připraví pan poslanec Bendl.

 

Ministryně práce a sociálních věcí ČR Michaela Marksová Děkuji za slovo. Vážené poslankyně, vážení poslanci, ono by možná neškodilo, kdyby opozice ty materiály prostě četla. Kdyby je četla, tak by zjistila, že podmínky jsou dané tak, že za prvé vláda svým nařízením stanoví, že jsou splněny podmínky pro užití kurzarbeitu, a sama vláda bude definovat podrobně hospodářské potíže a externí ekonomické faktory, které způsobují, že tento nástroj může být nasazen. Za druhé, potom u těch konkrétních žádostí kupodivu to nebudou buňky ČSSD. Jako opravdu jsme to plánovali, ale nějak nám to nevyšlo. Bude to tak, že na návrh úřadu práce, který nabere žádosti, vláda projedná žádosti a udělí či neudělí souhlas s uzavřením dohody mezi zaměstnavatelem a Úřadem práce České republiky. Takže já v tom tedy žádné korupční prostředí opravdu nevidím. Děkuji. (Potlesk ze strany poslanců ČSSD.)

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. A ještě než pozvu k mikrofonu pana poslance Bendla, mám zde tři faktické poznámky - pana poslance Kováčika, pana poslance Laudáta a pana poslance Kučeru. Takže poprosím pana poslance Kováčika. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji, paní předsedající. Vážená vládo, kolegyně a kolegové, přeji vám hezký dobrý den. Rád bych požádal paní ministryni a všechny ostatní vládní představitele, aby rozlišovali, když oslovují opozici. KSČM je bezesporu největší opoziční stranou a mimo jiné se vyznačuje tím, že všechny návrhy pečlivě čte, pečlivě studuje a pečlivě rozvažuje, jestli lidem pomohou, nebo nepomohou. O tomto jsme usoudili, že lidem pomůže, a proto pro něj budeme hlasovat. Takže neříkejte prosím, paní ministryně, že opozice návrhy nečte. Největší opoziční strana návrhy čte. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji a prosím s faktickou poznámkou pana poslance Laudáta a připraví se pan poslanec Kučera. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslanec František Laudát: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Skutečně bych vyzval zejména poslance ANO, kde leckde je to marné, abyste skutečně, abychom ten návrh nepřijali, anebo prostě vrátili tak, aby kurzarbeit tam nebyl a aby se mu když tak věnovala skutečně velká pozornost. (V sále je hlučno.)

To, co děláte - zakládáte nerovné postavení firem. Proč jednomu ano a druhému ne? To je prostě zásadní věc. Tohle prostě, tady schvalujete zákony a já bych upozornil...

Myslíte, že by mohlo být ticho?

Já bych skutečně upozornil na jeden precedens, který tady byl. Když tady něco říkáme, tak skutečně nechceme mydlit schody této zemi. A to je ten onen slavný prachařsko-babišovský výkup pozemků. Vy si určitě dobře vzpomínáte, s jakou obrovskou pompou tady byl schválen. My jsme dávali, pan kolega Stanjura, já a nevím, myslím si, že pan kolega Adamec, jsme podepsali a dávali jsme vám ve dvou návrzích pozměňovák s tím, že tak jak to předkládá Prachař, a vy ve své hysterii, aby jo to bylo, jste s námi zametli. Tak vás upozorňuji, že ta vaše novela Babišova nefunguje, že rezort byl nucen vypracovat novelu novely, kde je až nápadně - akorát se lišíme, že tedy ne dvanácti- ale osminásobek ceny, a běží vám to v mezirezortu. Tak prosím, proč nenasloucháte racionálním argumentům a jedete - ona je to opozice, tak to je špatně a my máme jenom pravdu. Ne, nemáte. Jestli chcete skutečně, abychom byli zemí, kde vláda tomu dá, tomu nedá, tamtomu schválí, tamtomu neschválí, tamtoho budeme kriminalizovat, tamtoho ne, tak to prosím už není demokracie, to není rovné postavení. A tady zase další střípek, kdy zakládáte nerovné postavení firem. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji a nyní prosím s faktickou pana poslance Stanjuru, pan poslanec Kučera svoji přihlášku stáhl. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Tak nejprve chci říct, že se těším na debatu zákona o výkupech, protože v mezirezortu je přesně náš dvakrát odmítnutý pozměňovací návrh jak ve Sněmovně, tak v Senátu. Ale to si řekneme jindy.

To, co přečetla paní ministryně - tak za prvé, paní ministryně, já se nebudu cítit uražený. My ty materiály fakt čteme. Jestli to, co jste přečetla, považujete za odpověď a nevidíte v tom korupční riziko, tak já tomu vždycky říkám, já se omlouvám - čtení jedna, porozumění textu pět. Jak to bude v praxi fungovat, když to projde? Malá firma nebude mít čas ani prostor vypracovat žádosti na úřad práce. To je ta nerovnost, kterou zakládáte. Buď to mělo být obecné pravidlo, a pak je to nároková částka, nebo to bude subjektivní. Ano, velká fabrika se silnými odbory, ti si to napíšou, ti mají dostatek úředníků, dostatek THP pracovníků, aby napsali hezkou žádost, zdůvodnili to, napsali všechny makroekonomické údaje. Ale ten malý živnostník, drobný podnikatel, malá, střední firma na to nemají čas ani kapacitu. Takže reálně je to znovu pokus vlády pomáhat velkým a současně ne že pomáhat, ale ztěžovat, vytvářet nerovné podmínky pro malé. Nebo si fakt myslíte, že člověk, který bude mít pět zaměstnanců a bude muset propustit kvůli krizi dva, což je 40 %, bude mít čas vypracovat zdlouhavou žádost na úřad práce a měsíce čekat, než to projedná úřad práce, postoupí to vládě a vláda moudře řekne: tady živnostníkovi z Opavy, který má pět zaměstnanců, hrozí, že propustí 40 %, což jsou dva, a vláda vyhoví? Vy tomu skutečně věříte? Já vůbec ne. A neříkejte nám, že to nečteme. Tohle je obecná floskule.

V zásadě jste potvrdila naše nejhorší obavy. Vy jste řekla: Posoudí to moudrá vláda. Tak co vlastně chcete? Kde vidíte korupční riziko, když naše moudrá vláda to bude posuzovat? A na základě jakých parametrů? Vy jste říkala, že vláda bude definovat externí zdroje, například v hospodářské krizi. No to je v pořádku. Ale kdo zaručí, že ti malí budou mít dostatek prostoru, energie a času, a než vláda rozhodne, ta firma buď nebude, zaměstnanci budou na úřadech práce a ty (Čas!), místo aby jim hledaly práci budou posuzovat kurzarbeit.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Omlouvám se, váš čas, pane poslanče.

Prosím k mikrofonu s faktickou pana poslance Kalouska, připraví se paní poslankyně Putnová, poté pan poslanec Pilný, pan poslanec Plzák a pan poslanec Kořenek. Prosím, vaše dvě minuty. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP