(20.30 hodin)
(pokračuje Vilímec)

A tady je šest hlavních důvodů, proč si to myslím:

1. Po roce a půl je jasné, že vláda nemá žádný sourodý program. Ukazuje se, že mix typicky levicové strany, klidné síly a hnutí, které prosazuje své byznysové zájmy, nemůže dobře fungovat. Již v diskusi při prvním čtení návrhu rozpočtu na rok 2015 jsem si tehdy coby nový poslanec všiml, že názory sociální demokracie a ANO 2011 jsou například v daňové oblasti naprosto rozdílné. A tyto rozdíly jsou stále patrnější. To nejsou rozdíly v maličkostech. To jsou spory a rozdíly o velmi zásadních věcech, o počtu sazeb daně z přidané hodnoty, o progresivním zdanění, zvýšení daní vůbec atd. A to je vždycky pro každou ekonomiku škodlivé.

2. To, co vláda přes názorové neshody stihla prosadit, lidem mnohdy nepomáhá, ale naopak jejich životní vyhlídky zhoršuje. Sociální demokracie ve vládě prosadila kromě třetí sazby DPH a zrušení zdravotnických poplatků také faktické zrušení druhého pilíře důchodové reformy, aniž by řekla, kde chce brát v budoucnosti na důchody. Názory takzvané důchodové komise pod vedením profesora Potůčka, která chce stanovit důchodové odvody v závislosti na počtu dětí, považuji za úplnou fantasmagorii.

3. Myslím si, že Andrej Babiš již definitivně odložil svou předvolební masku a skutečně bezprecedentně využívá politiku k podpoře vlastního byznysu. Obávám se, a tady navážu i na slova pana poslance Blažka, že tyto důsledky si před volbami voliči, masírováni drahou reklamní kampaní, ani neuměli představit. Možná někteří věřili, že Andrej Babiš díky svému miliardovému majetku nemá potřebu využívat politiku k dalšímu zbohatnutí. Tato představa ale byla zřejmě naivní. Abych mu úplně nekřivdil, možná to dělá i proto, že zjistil, že pod tlakem sociálních demokratů stejně nic moc užitečného prosadit nemůže. Jeho boj proti některým nesmyslům, které prosazují levicoví ministři, není tak ničím jiným než dočasnou pózou. Ať je to jak chce, pro Českou republiku a její renomé v zahraničí je to špatně, jak si obě vládní strany rozdělily úlohy. A jak snadné je přihrát si ze zákona miliardové výhody, ukazuje nejlépe středeční hlasování o biopalivech.

4. Nechci posuzovat úplně odborné předpoklady Andreje Babiše k zastávání tak náročné pozice, jako je pozice ministra financí. Musím ale konstatovat, že většinou jeho vystupování a jeho argumentace mě nepřesvědčuje. Dobře víte, že vesměs na dotazy opozice a někdy i koaličních partnerů neodpovídá, a pokud ano, tak vše převede na obvyklá témata - karuselové podvody, boj proti těmto podvodům a na nějaký chorvatský model, kterým se inspiruje v rámci registračních pokladen.

Dnes se opět neváhal Andrej Babiš pochlubit tím, že od roku 1997 je prvním z ministrů, který zajistil snížení státního dluhu o zhruba 20 miliard korun v roce 2014. Měl by také ale uvést, že ještě v roce 2012, k 31. 12. 2012, byly rezervy, které se vytvářejí za účelem zajištění likvidity státní pokladny, vytvořeny ve výši 140 miliard. K 31. 12. 2014 je to pouze 11 miliard. Také by měl vysvětlit, z jakých takzvaně dočasně volných cizích finančních prostředků uhradil v tom minulém roce více než 50 miliard korun, aby dosáhl účetně kýženého snížení státního dluhu o 20 miliard korun. Pokud Andrej Babiš financím aspoň trochu rozumí, musí vědět, že účetní operace snižování rezerv a v minulém roce i zapojení takzvaných cizích prostředků na účtech státní pokladny žádné reálné snížení dluhu nepřinese. Z jeho opakovaných výroků o snižování dluhu soudím, že to buď ví a na veřejnosti jen blafuje, nebo to neví, a pak je to ještě horší.

5. Na této vládě mi vadí chování některých dalších ministrů a také jejich vzájemné spory, které blokují projednávání potřebných zákonů. Spory mezi ministrem zdravotnictví a ministrem financí, spory ministra vnitra s ministrem financí, ale také spory ministryně pro místní rozvoj s ministrem financí, tedy dvou ministrů téže koaliční strany.

Pan vicepremiér Babiš dnes prohlašoval, že chce pracovat, že v zásadě jednání ve Sněmovně ho zdržuje, že chce přijímat zákony, ale některé zákony si vlastně ministři mezi sebou přehazují jako horké brambory a jen těžko lze říci, jaký záměr s nimi vláda vlastně má. Uvedu jeden konkrétní příklad, zákon o kontrole ve veřejné správě. Pan ministr Dienstbier ho prostřednictvím Legislativní rady vlády posílá k přepracování. Andrej Babiš si ho naopak pochvaluje a spílá Legislativní radě za to, že zákon snižující počty zbytečných kontrol ve státní správě blokuje. Obzvlášť pikantní jsou takové rozpory v okamžiku, kdy se zástupci vlády sejdou na jednom místě, třeba nedávno na sněmu Svazu měst a obcí, kterého jsem se zúčastnil. Když se starostové Andreje Babiše zeptali na důvody zavedení třetí sazby daně z přidané hodnoty, prohlásil, že on za ni nemůže, protože takový nesmysl přišel ze sociální demokracie.

Opravdu je tohle vláda, která ví, co dělá?

6. Za šesté a za poslední se mi nelíbí, že vláda se zavedením registračních pokladen, resp. elektronické evidence tržeb, chystá dusit nejaktivnější lidi v naší společnosti, živnostníky a malé podnikatele, a to zbytečně, protože tato povinnost, která má zatížit tisíce lidí v Česku, ještě ani v tom tolikrát zmiňovaném Chorvatsku fakticky celkové daňové výnosy nezvýšila.

Dámy a pánové, vláda Bohuslava Sobotky a Andreje Babiše měla rok a půl na to, aby ukázala, že může dobře fungovat. Namísto toho předvádí permanentní bitky mezi ministry navzájem, v osobě Andreje Babiše ztělesňuje ten největší střet zájmů, jaký si můžeme představit, a prosazuje nedomyšlené kroky, které jsou v rozporu s dobrou správou věcí veřejných.

Chápu, že postoj opozice vládu rozčiluje, přesto si ale myslím, že by vláda neměla dnešní hlasování považovat za nějaké pro ni zbytečné divadlo. Naopak si myslím, že by dnešní diskusi měla přijmout jako dobře míněnou výzvu a příležitost k tomu, aby se zkusila obhájit a vysvětlila nejasnosti kolem své práce nám i celé české veřejnosti. Pokud takové vysvětlení nedá - a zatím se mi nezdá, že by dala - pak by měla ve stávajícím složení skončit.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Dalším přihlášeným do rozpravy je pan poslanec Martin Novotný a připraví se pan poslanec Ivan Adamec.

 

Poslanec Martin Novotný: Vážený pane předsedo, dámy a pánové, naše dlouhá diskuse se už pomalu chýlí ke konci i podle tabule přihlášených a já chci možná připomenout jednu základní tezi, která padla už na jejím počátku v úvodním vystoupení předsedy Občanské demokratické strany, pana profesora Fialy. Petr Fiala upozornil na to, že dnešní debata bude z podstatné části věnována tématu konfliktu zájmů, ale že ještě více než tohoto tématu se týká daleko hlubší otázky a to je otázky kvality demokracie v naší zemi. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP