(17.50 hodin)
(pokračuje Filip)

Procedurální návrh pana poslance Laudáta je o tom, že přerušujeme jednání do příchodu předsedy vlády. Pan předseda vlády tady je. Já chápu, že byl pravděpodobně ve Státních aktech, ale procedurální návrh je samozřejmě, pokud ho nestahuje pan poslanec Laudát a chce se vrátit... Takže stahuje.

Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec František Laudát: Děkuji. Když pan premiér dorazil...

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pane poslanče, já vás ještě chvilku přeruším. Prosím o klid Poslaneckou sněmovnu. Pokud vedete diskusi na jiné téma, než je otázka důvěry vládě, prosím v předsálí. Děkuji. Pokračujte, pane poslanče.

 

Poslanec František Laudát: Děkuji. Já bych se přece jenom vrátil k meritu věci po těch hodinových přestřelkách, kdy tady někdo předčítá brakovou literaturu, aby poté zřejmě vyčerpán dal další instrukce, co že dalšího ze státu zprivatizuje.

Ještě nikdy po roce 1989 se nestalo, aby většina přítomných poslanců vládní koalice hlasovala ve prospěch jedné firmy. Firmy, jejíž majitel je dnes nejmocnějším českým politikem, místopředsedou vlády a majitelem druhé nejsilnější politické strany ve Sněmovně. Domnívám se, že minimálně v etické rovině jste porušili poslanecký slib, který jste zde po svém zvolení skládali. Vaše chování určitě není v zájmu této země a jejích občanů. Tak flagrantní ignorování střetu zájmů je snad unikátem ve všech zemích Evropské unie. Lhaní a manipulace s fakty rovněž nemá po roce 1989 obdoby.

Stačí se podívat na kauzu biopaliva. Nejdříve je všechno v pořádku, něco sem předložíte, potom není, načež pan Babiš otočí a je pro zrušení podpory, což samozřejmě halasně vyhlašuje přes svůj potištěný papír do světa. Aby toho nebylo málo, poslanec Rais opíše pozměňovací návrh Kalouska, podá ho svým jménem - a příběh končí výsměchem občanům. ANO si za podpory většiny poslanců ČSSD a KDU zamítne vlastní, rozuměj opsaný, návrh a bezmocný Andrej respektuje rozhodnutí klubu ANO, ale sám má jiný názor, což zhmotní i svým hlasováním.

Omlouvám se, ještě jsem zapomněl v příběhu zmínit trapnou roli ministra zemědělství, je tady, za KDU-ČSL, který měl o výsledek hlasování ještě větší starost než Babiš sám. Vím, o čem mluvím. To zřejmě byl i důvod, proč se tolik lidovců na svém sjezdu v sobotu spletlo při jeho volbě prvním místopředsedou.

O kultuře pravdomluvnosti v koalici svědčí fakt, že předseda klubu ANO všechno hodil na koaliční partnery, kteří ANO v uvozovkách donutili proti pozměňovacímu návrhu hlasovat, a lidovečtí bejci ho donutili k zákulisní omluvě. Gustáv Husák by se červenal. Ten při svém lhaní měl za zadkem sovětské tanky. Nevím, koho máte za zadkem vy.

Kauza biopaliva by v každé civilizované zemi vedla k pádu vlády a nulovým šancím bílého koně obhájit vysoký stranický post. Tak nevím, proč vám nedat znova opakovaně příležitost, abyste přiznali barvu. Na tom nemění nic, že nás při této podivné rudooligarchické směsi asi nic nezastaví a budete hlasovat pro podržení vlády, ještě posíleni o podporu KSČM. Lepší důkaz o parametrech skutečného vládnutí si koaliční část lžipravice, protože oni si berou, že (nesrozumitelné), jsou a budou pravicí, ani nemohla objednat.

Nedůvěra vládě je příležitostí k ohlédnutí za dosavadním působením koalice ve věci boje s korupcí. Slibovali jste lidem konec korupce, namísto toho zavádíte korupci systémovou. Ta je pro demokracii podstatně ničivější než náhodné zlodějiny. Odvaha Babišových koaličních partnerů končí při siláckých řečech na vlastních sjezdech. Na jedné straně obelháváte spolustraníky a veřejnost, ale sami sebe usvědčujete z cynismu... (Odmlčuje se.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Já vám rozumím, pane poslanče. Požádám další kolegy, kteří vytvořili hloučky, aby je tvořili v předsálí a nechali pana poslance Laudáta přednést svůj projev. Prosím, pokračujte.

 

Poslanec František Laudát: Děkuji. Odvaha Babišových koaličních partnerů končí při siláckých řečech na vlastních sjezdech. Na jedné straně obelháváte spolustraníky a veřejnost, ale sami sebe usvědčujete z cynismu, když dokazujete, že si problém uvědomujete. Tím však vaše akceschopnost končí.

Kážete o morálce, když kritizujete předchozí vlády, a pan Babiš to tady ukázal excelentním způsobem, ale jako první po roce 1989 jste dali generální pardon estébákům ve vládě. Takže po lidech chcete morálku, jejíž absencí sami trpíte.

Máte ministra, kterému bylo přiřazeno ve Sněmovně označení ministr bez práce. Jednak se ho musím zastat. Jeho vzbouřená agentura je důkazem, že něco dělá, minimálně problémy. Pokud by chtěl něco skutečně pozitivního udělat, tak přijít s kvalitním zákonem o střetu zájmů. Ještě nedávno si skoro nikdo nedokázal představit, že se něco jako oligarcha ve vládě může vůbec ve střední Evropě v polovině druhé dekády jedenadvacátého století stát. Na novou skutečnost by měli zodpovědní politici zareagovat bezprostředně.

Pokud si pane premiére Sobotko, předsedo sociální demokracie, a pane Bělobrádku, předsedo KDU-ČSL, myslíte, že to dnešní kauzou končí, hluboce se mýlíte. Naopak, vysávání peněz daňových poplatníků bude akcelerovat. Vždyť se ohlédněte zpět na vaše dosavadní fungování. Zelená nafta, úspěšnost v tendrech Lesů České republiky, výkupy pozemků pro infrastrukturu, najednou rychlý nárůst dotací a investičních pobídek.

Stabilním a rozsahem největším byznysem globální ekonomiky je ekonomika síťová. Babiš nebo jeho strategičtí poradci si toho jsou plně vědomi, zřejmě na rozdíl od vás, pánové předsedo a místopředsedo. Buď Babiš na efekt síťového hospodářství přišel vlastní inteligencí, nebo si možná přečetl například Kiyosakiho knihu Nefér výhoda či Byznys pro jedenadvacáté století. Ke smůle české demokracie a politické kultury stát výrazně ingeruje, či dokonce ovládá některé síťové obory. Ke smůle pana ministra zdravotnictví Němečka i v resortu zdravotnictví lze najít několik typů síťové ekonomiky a pan Babiš si s útoky na tento resort nedá pokoj, dokud tam svoje lidi neumístí. Netrklo vás náhodou, proč ta péče o Českou poštu, pane ministře vnitra Chovanče? V resortu zemědělství nemusí ani příliš zasahovat, tam má dveře aktivně otevřené. A dopravě se zas tak moc nedaří, tak možná na chvilku dá resortu pokoj, ale zde je například hezký síťový byznys na železnici. Možná ho už jeho lidé poučili. Možná by s personálními změnami mohlo pomoci KDU prostřednictvím odborníka Tesaříka, jak jsem sledoval jejich sjezd.

Pane premiére, je vaší osobní politickou odpovědností tento střet zájmů urychleně řešit. Pane vicepremiére Bělobrádku, pozor, aby vaše strana podruhé neselhala na rozcestí české demokracie.***
Přihlásit/registrovat se do ISP