(16.50 hodin)
(pokračuje Holeček)

Hlavní problémy této vlády vidím v tom:

Problémy této vlády jsou tradičně daně. Už dříve se skloňovala především výše daňové kvóty, výše odvodů z mezd, výše efektivního zdanění podniku. Dnes toto vše ale mimořádně překrývá výběr daní jako takový. Špatný výběr daní, to je skutečný problém této země, který v tuto chvíli dopadá na každodenní život našich obcí. Zeptejte se doma starostů z ANO, ze sociální demokracie nebo u vás u lidovců, co vám povědí.

Problémem této vlády je skutečnost, že nemá absolutně žádnou konkrétní představu o důchodové reformě. Druhý pilíř jste poslali k ledu, ale nic lepšího jste nevymysleli. Sociální demokracie ve skutečnosti neví, jak problematiku důchodů řešit, a ostatní koaliční partneři na tom nejsou o nic lépe.

Problémem této vlády je zdravotnictví. Vláda zrušila slušně fungující zdravotnické poplatky, ministr financí s odstupem času říká, že to asi byla chyba, a tak nějak uvažuje prostě o jejich znovuzavedení. Nekoncepčnost, impulzivní rozhodování bez ohledu na následky. To je systémový obrovský problém této vlády.

Problémem této vlády je likvidační postoj k malým a středním podnikatelům. Podnikatelé jednoduše nechtějí, aby je stát neustále vodil za ruku a donekonečna je kontroloval. Chtějí od státu pouze to, aby jim vytvořil podmínky, řekněme, stanovil mantinely, ve kterých by se se svou vlastní usilovnou prací dokázali o sebe postarat sami. Vláda namísto toho vymýšlí, jak tento motor ekonomiky co nejvíc zadřít. Jak na všechny pohlížet jako na podvodníky, neboť jak známo, všici kradnú. Byrokracie, šikanování poctivých v rámci boje s nepoctivými, kontroly, nařízení namísto svobodného trhu.

Problémem této vlády je školství. O problémech školství je teď více slyšet, ale dobrá řešení nepřicházejí. Nepopulární řešení, jako je redukce obrovského počtu středních škol, jsou odsouvána. Místo toho dochází ke snahám měnit to, co funguje dobře. Mám na mysli vymýšlení změny financování regionálního školství místo zpřísnění stávajícího stavu. Dlouhodobě kritizuji nedostatečné financování vědy, výzkumu a inovací.

Region, za který jsem byl zvolen, tj. Ústecký kraj, zaplavily před volbami následující billboardy:

Prosadíme dobře fungující stát. - Jaký stát měla sociální demokracie na mysli? Ten oligarchicko-estébácký?

Umíme dát lidem práci. - Ano, nezaměstnanost v Ústeckém kraji je stále nejvyšší v republice a pod 10 % se jen tak rozhodně nedostaneme. Zvýšení minimální mzdy zažene řadu na hraně červených čísel podnikajících živnostníků na pracák. A vaše experimenty s registračními pokladnami? To samé.

Jasná pravidla pro všechny, bez výjimky. - To byl krásný billboard. Včerejší Ústecký deník: "Lidé nám hlásili z problémových lokalit shlukování nepřizpůsobivých obyvatel. Popsali nám přepadání, vyhrožování, slovní i fyzická napadení. Náš úřad eviduje množství přestupků proti občanskému soužití a veřejnému pořádku. I rušení nočního klidu, líčila včera starostka městského obvodu Neštěmice Iveta Tomková za ANO." Konec citace. Slušní lidé z mého kraje stále ještě nedostali signál, že pravidla platí pro všechny stejně a že se víc vyplatí pracovat než se doma válet na dávkách. Na litvínovské sídliště Janov pan ministr Dienstbier dorazí, pomoci však neumí. Registr přestupků jste také nedotáhli tak, aby výsledkem řetězení byl trestný čin.

Nejsme jako politici, makáme. - No to jsme měli v uplynulém období možnost vidět v reálu. Stačí vzpomenou dovolenou pana poslance Komárka, lyžovačku pana ministra Babiše či dobrodružné výlety pana premiéra Sobotky po regionech, kupříkladu za žirafami do olomoucké ZOO. To vše v době, kdy měli sedět tady ve Sněmovně.

Jsme schopný národ, jen nás řídí nemehla. - Ano. V tom mi nezbývá, než s marketingovými kreativci politické divize Agrofertu souhlasit.

Aby se za nás naše děti nemusely stydět. - No to by bylo dobré, aby se za nás nemusely stydět, bylo by dobré, aby tahle vláda skončila. Právě proto, aby se za mě moje děti nestyděly, oligarchické a levicové vládě já důvěru nedám.

Závěrem bych si ještě dovolil jednu drobnou, leč důraznou opoziční prosbu, a to nejen k zemědělství: Méně řepky republice, víc rozumu v politice. Děkuji. (Potlesk z pravé strany sálu.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Holečkovi. Než dám slovo s přednostním právem panu ministrovi financí, s faktickou poznámkou se přihlásil pan poslanec Komárek. Omlouvám se, pane ministře.

 

Poslanec Martin Komárek: Omlouvám se, pane ministře, děkuji, pane předsedající, nebudu rušit, ale pan -

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Tady nerušíte.

 

Poslanec Martin Komárek: Pan Holeček poučil Sněmovnu o nějakém řeckém slovíčku. Já jsem dalek toho poučovat dospělé lidi, to se nedělá, jenom bych panu Holečkovi prostřednictvím pana předsedajícího, připomenul, že Platón, který slovo oligarchia zavedl do politologické literatury, považoval oligarchii přeci jenom za o něco lepší systém než demokracii. My jsme se od té doby samozřejmě posunuli. Vnímáme věci jinak. Proto prosím pana Holečka prostřednictvím pana předsedajícího, a všechny ostatní, abychom nepoužívali slovo oligarcha, Baťa nebyl oligarcha, prostě Bill Gates není oligarcha. Slušní, bohatí, úspěšní lidé nejsou oligarchové. Jsou to slušní, bohatí, úspěšní lidé. Je to hanebná bolševická rétorika, kterou rádoby pravicoví lidé používají. Děkuji. Prosím nazývejme slova pravými jmény. (Potlesk ze střední strany sálu.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Tak ještě s faktickou poznámkou pan poslanec Holeček. Prosím, pane poslanče, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Radim Holeček: Jenom velmi krátce. V životě jsem si nevšiml, že by Bill Gates nebo Baťa dělali politiku. Děkuji. (Hlasité reakce napříč sálem).

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Tak nyní s přednostním právem pan ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš. Prosím, pane ministře, máte slovo. Poprosím kolegy, aby na sebe nepokřikovali, i když mají pravdu. (Smích poslanců.) Prosím, pane ministře.

 

Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Vážený pane předsedo, dámy a pánové, já jsem strašně rád, že jsem se stal středobodem v této Sněmovně a hlavně opozice. Ale vždyť vy jste zapomněli, že vy jste mě zplodili. Vy, zkorumpovaná pravice. Vždyť já jsem byl váš volič. Já jsem byl volič ODS. Takže kdybyste nekradli, nepodváděli a plnili program, tak já bych tu nestál. Mohl jsem si užívat těch peněz. Takže já nevím, co mi tady vyčítáte teďka.

Já mám střet zájmů. Ano. Protože jsem vybudoval firmu od nuly, která měla v lednu 1993 čtyři zaměstnance, s podporou americké City Bank, která dneska zaměstnává 35 tisíc lidí. A obrat mých firem se státem je směšných 1,1 %. A ten se nezměnil. Směšných 1,1 %. Na 240 miliard nekonsolidovaného obratu je to 1,1 %.

Pan Zahradník má pravdu. Ano plynou miliardy, ale kam plynou? Z mých firem minulý rok plynulo 2 miliardy 314 milionů na zdravotní a sociální pojištění. Plynulo 743 milionů na daň z příjmu právnických osob do státního rozpočtu. Nemám žádné offshory jak vaši kámoši. A vy taky někteří. Vy držíte svoje firmy na offshorech. A taky jsem jako fyzická osoba odvedl za poslední dva roky 128 milionů korun. A taky mám nadaci, která rozdá ročně 40 milionů, protože jsem vděčný této zemi, kde jsem uspěl.

A šel jsem do politiky kvůli vám. Jsem se koukal na vašeho guru 2. září 2011, jak říkal: "Tady není žádná korupce." Potom chtěli po mně milion euro za to veto na ty biopaliva. Tehdá. Na to jste asi už zapomněli.

Takže já pracuji zdarma. Můj plat a všechny příjmy jdou na nadaci pro samoživitelky. Všechno si platím sám. I tu cestu do Spojených států jsem si platil sám. Nebral jsem speciál.***
Přihlásit/registrovat se do ISP