(15.40 hodin)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Chvojkovi. Nyní pan předseda ODS Petr Fiala s faktickou poznámkou, po něm pan poslanec Blažek, po něm pan poslanec Komárek. Prosím, pane předsedo.

 

Poslanec Petr Fiala: Pane poslanče Jandáku prostřednictvím pana předsedajícího, já jsem celé své mládí hrával divadlo a věřte mi, že bych ho dokázal hrát i tady a nenudil byste se. Ale já vám řeknu něco jiného. Já jsem nešel do politiky - asi na rozdíl od některých jiných - proto, abych hrál divadlo, abych byl bavičem médií a veřejnosti. Já jsem šel do politiky proto, abych dělal dobrou práci pro veřejnost, pro lidi v této zemi.

A řeknu vám něco jiného. Já tady nejsem proto, abych vás bavil, ani vás, vy tu nejste proto, abyste posuzoval, jestli můj projev je nudný, nebo zábavný, ale měl byste přemýšlet nad tím, jestli mám v tom, co jsem říkal, pravdu nebo nemám. Takže mně je úplně jedno, jestli to považujete za zábavné, smějete se, máte to za novou komedii, nebo ne. Mně jde o to, abyste poslouchal obsah mých slov. Pokud je to na vás složité, já vám to rád vysvětlím tamhle v předsálí, vysvětlím vám, v čem spočívalo to, co jsem tady říkal, v čem je podstata toho střetu zájmů, o kterém tady hovořím, v čem je podstata odpovědnosti vaší politické strany. A až si to všechno poslechnete a pochopíte to, tak také pochopíte, že to není nudné. To je jedno z největších dramat, které se tu v poslední době odehrávalo. To drama není potřeba přehráváním nějak zdůrazňovat. To drama existuje v tom střetu zájmů, kterému vy a vaše politická strana napomáháte. (Potlesk zprava.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Fialovi. Pan poslanec Jandák, po něm pan poslanec Komárek.

 

Poslanec Vítězslav Jandák: Vážený pane Fialo prostřednictvím předsedajícího, dvě věci. Vy jste nikdy nemohl dobře hrát divadlo. To za prvé.

A za druhé, politik je od toho, má-li myšlenky - vy máte myšlenky - já jsem je zatím přes tuhle rampu nepochopil. A k politice patří umění sdělit svoje myšlenky a to vy bohužel neděláte. Vy tu šumlujete půl hodiny a nikdo nic neví. Takže nezlobte se, k politice patří to, že to přenesu těm voličům, vysvětlím jim to. A potom volby ukážou, jestli vás lidi pochopili. Myslím si, že vás moc nepochopili. Možná, že to bylo kvůli té špatné sdělnosti nebo talentu. Děkuji vám. (Smích a potlesk.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Nyní s faktickou poznámkou pan poslanec Komárek, po něm pan poslanec Fiala a pan poslanec Blažek. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Martin Komárek: Já mám smůlu, že jsem vždycky po Jandákovi. Já myslím, pane předsedající, že jste to nějak schválně změnil, ale co se dá dělat.

Já se chci podělit o svůj pocit. Já v podstatě jsem poprvé u svrhávání vlády, tedy fyzicky, a myslel jsem si, že to bude dramatické a napínavé, že se tu budeme tupit. A jsem moc rád, že to je taková veliká legrace, co nám tu pánové a dámy z opozice předvádějí, a že se všichni smějeme.

A ještě k panu Fialovi. Já pana Jandáka docela chápu, protože my jsme posuzovali, jestli ten projev byl nudný, veselý nebo dobře sehraný, protože byl zcela bezobsažný. Kdyby byl obsažný, tak to neposuzujeme. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Komárkovi. Nyní pan poslanec Fiala, po něm pan poslanec Blažek a pan poslanec Kořenek.

 

Poslanec Petr Fiala: Zřejmě to vypadá, že jsem se trefil s tím projevem, když to koalice takto kritizuje. To mě jenom těší.

A k panu Jandákovi bych řekl - ano, možná jsem nebyl dobrým hercem v mládí. Já jsem to tak vyhodnotil a také jsem se herecké kariéře nevěnoval (poslanci se smějí), ale věnoval jsem se vědecké kariéře, ve které jsem zase třeba dobrý byl. A víte, co já považuji za horší? Já považuji za horší to, když je někdo dobrým hercem, jde do politiky a zůstane jenom hercem. To mně připadá mnohem smutnější. (Potlesk zprava.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: S další faktickou poznámkou pan poslanec Blažek, po něm pan poslanec Kořenek, po něm pan poslanec Kováčik.

 

Poslanec Pavel Blažek: Já děkuji za slovo. Já také zareaguji na pana poslance Jandáka. On řekl takový hluboký omyl, že když voliči pochopí, tak volí. Naopak bych řekl, že mnohdy výsledky voleb, včetně těch posledních, dokazují, že lidé stále ještě mnoho věcí nechápou, než aby pochopili. Můžu to dát na příkladu.

Víte, to, proč tu dnes jsme, je v zásadě takový určitý zlom, který - je úplně jedno, jestli my o tom budeme mluvit hodinu, nebo dvě, ale v zásadě Andrej Babiš se teď ukázal ve všech barvách. V podstatě je jasné, že mu nešlo jenom o politiku, šlo mu i o peníze, koneckonců tak to v životě chodí.

Nejde o to, jestli jich, pane ministře, máte málo, to je relativní pojem, někomu nestačí miliardy, někomu stačí pět korun, to je relativní pojem, a na vás vlastně, pane ministře Babiši a s tím i pane poslanče Jandáku prostřednictvím předsedajícího, platí věta, na kterou jsem si vzpomněl u vaší řeči, a to napsal kdysi Tacitus o nějakém císaři, jehož jméno už dnes neznáme, o císaři Galbovi. Napsal, a o tom byly ty volby poslední a tam je to nepochopení: Mnozí si mysleli, že je to dobrý vládce, kdyby byl nevládl. (Potlesk zprava.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Blažkovi. Nyní s faktickou poznámkou pan poslanec Kořenek, po něm pan poslanec Kováčik, po něm pan poslanec Jandák. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Petr Kořenek: Děkuji, pane předsedající. Víte, já teď nebudu hodnotit, kdo jak vládne a co jak je, ale určitě vím jedno jediné, že až přijedu do regionu, tak mě lidi budou mít jako člověka daleko méně rádi než teď, protože nějak rozdali karty a očekávají, že se tato země bude řídit a že se bude dělat něco pro blaho občanů, ne že se tu bude hrát komedie a vyprávět to, co se tu vypráví, osobně na sebe útočit.

Já na nikoho útočit nebudu. Netvrdím, že každá vláda, která vládne, je dobrá, netvrdím, že každá vláda, která vládne, je špatná, ale prosím vás, jedno vím úplně jistě, že tuto republiku neřídí sekretářka ze sekretariátu předsedy vlády, která nebyla zvolena, že ji neřídí tajné služby nebo někdo v pozadí, nedávají se žádné kabelky a podobně. Takže nechte ji vládnout a pojďme se věnovat tomu, co tu dělat máme, a nehrajme tu komedii, i když respektuji právo opozice. Děkuji. (Potlesk z levé strany.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci. S faktickou poznámkou pan poslanec Kováčik, po něm pan poslanec Jandák, po něm pan poslanec Plzák. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji za slovo. Pane předsedající, paní a pánové, když jsem se poprvé dozvěděl, že něco se chystá stran této schůze, tak první slovo, které mě napadlo: bude to fraška. Také jsem to řekl a bohužel se přesvědčuji, zejména v posledních minutách, že to tak hrozí. A pan kolega Kořenek to řekl správně: Až se vrátíme do svých regionů, budou nás mít lidé o něco méně rádi, protože prostě a jednoduše mám pocit, že se zabýváme tím, kdo je lepší nebo horší herec a podobně, útočíme na sebe osobně.

Já mám nápad. Tamhle je 24 přihlášených, tam jsou některá přednostní práva, která čekají na to, aby mohli přednést svůj projev k věci. Pojďme se k té věci vrátit, protože potom přijde čas o takzvaných prázdninách a budou se svolávat schůze na věci, které se neprojednaly, a možná ti samí, kdo to tady prodlužují, budou rozhořčeni, že nebudou moci jet na dovolenou. Takže znovu prosím - k věci. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Kováčikovi. Nyní s faktickou poznámkou pan poslanec Jandák, po něm pan poslanec Plzák, po něm pan poslanec Svoboda atd.

 

Poslanec Vítězslav Jandák: Já budu stručný. Jenom k panu kolegovi Fialovi. Pane kolego, já jsem se žádné urážky vůči vám nedopouštěl. To, že jsem konstatoval - ten projev nudný byl, mně nic neřekl. To je všechno. Víc se k tomu vracet nechci. Urážejte mě dál.

A Pavle, s klasikou na tebe nepůjdu, ale prosím tě, v úvodu jsem řekl, že jste přesně jak ti komunisté kdysi. Ti také chtěli převychovat národ. A furt říkali: národ ještě nechápe. Teď to říkáte vy. Já myslím, že to je proto, že on dávno pochopil. Děkuji vám.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Jandákovi. Nyní pan poslanec Plzák, po něm pan poslanec Svoboda, po něm paní poslankyně Lorencová. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Pavel Plzák: Děkuji, pane předsedající. Vážené kolegyně, kolegové, já jsem pochopil, co chtěl říci pan kolega Fiala, ale nevěřím tomu. On nám tady říká, že se zde děje něco, co v celé Evropě nemá obdoby. Chtěl bych jenom připomenout, že léta stál v čele vlády Itálie mediální magnát Berlusconi (smích v sále a potlesk), že i premiér Fico měl poměrně velkou mediální sféru a je volen na Slovensku již léta do Poslanecké sněmovny.

A pak tu byla jedna věc a to bylo zázračné zbohatnutí bývalého ministra dopravy ODS pana Řebíčka v době, kdy bohatla jeho firma Viamond za jeho působení na Ministerstvu dopravy, která pak náhle zkrachovala, když on přestal působit v této funkci. Takže měli jsme tady takové věci. Děkuji. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP