(9.50 hodin)

 

Ministr zemědělství ČR Marian Jurečka Já samozřejmě na to rád odpovím, na tyto starosti. Já jsem vysvětloval, jestliže když jsem jako ministr v lednu nastoupil a v ten okamžik už vlastně nebyla smlouva s Forestou na dodávku systému pro národní dotace, nicméně v ten okamžik už ministerstvo žádosti muselo přijímat, tak bohužel, ať se nám to líbí nebo ne, jediné funkční řešení, abychom mohli v tom roce vyplatit dotace, bylo prodloužení formou JŘBU, byť se mi to nelíbilo, nelíbí, a proto znovu odpovídám, že dnes je vypsáno výběrové řízení na dodávku tohoto systému, abychom tuto situaci neopakovali v příštím roce.

Trochu mě podivuje, pane kolego Bendle prostřednictvím pana předsedajícího, že vy mi říkáte, že jsem jako ministr měl podepsat zadávací dokumentaci pro dodávku IT systémů za zhruba půl miliardy korun, o které bych jako ministr věděl, že je připravena podle už v tu dobu neplatné legislativy, to jste tu řekl. Proto jsem vám vysvětloval, že my jsme během dvou měsíců dokumentaci přepracovali, aby byla právně a legislativně v pořádku, a vypsali jsme už s dvouměsíčním zpožděním, a dnes z tohoto balíku máme polovinu zakázek vyřešenu a ceny se snížily o více než 50 %, a dokonce do 30 dnů budou podepsány smlouvy a ukončujeme JŘBU. Takže my v těch věcech děláme konkrétní aktivní kroky. A pokud jde o spoustu JŘBU, která máme v rámci resortu, tak očekáváme, že vyřešíme novým zákonem o zadávání veřejných zakázek, abychom mohli využívat v režimu in-house jiný paragraf než § 18. Možná vám dám odpověď, když jste říkal, že to nebylo v řádu stamilionů, bylo to v obdobných číslech, ty zakázky za vašeho působení, a bylo 431 zakázek v systému JŘBU. Takže jen abyste věděl to porovnání. Já vám ještě dodám úplně ty částky, abyste si potom srovnával srovnatelné a neumýval si ruce a říkal já jsem byl v tomhle lepší. Nebyl. Ani náhodou.

A to, co jsem dokumentoval u Lesů na těch věcech okolo IT, dynn, Time Import, to jsou věci o kterých vy jste musel vědět, jako ministr jste tyto věci v tak velkém rozsahu musel s generálním ředitelem Lesů tehdy umět konzultovat. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministrovi zemědělství Marianu Jurečkovi. Pan kolega Bendl se znovu hlásí. Prosím, pane poslanče, máte.

 

Poslanec Petr Bendl: Já bych prosil pana ministra, aby tu nezkoušel takovou tu fintu, kdy vložím do úst někomu něco, co jako že řekl, a pak to začnu komentovat, jako že s tím nesouhlasím. Já jsem tu rozhodne neřekl, že jste měl podepsat nějakou smlouvu za půl miliardy. Já jsem tu řekl, že jste měl to výběrové řízení dotáhnout do konce. To znamená upravit ho v souladu se zákonem a udělat to v souladu se zákonem a vypsat výběrové řízení, a ne jít cestou JŘBU. To byla podle mě správná cesta. A jestliže to už pan ministr Toman takto připravil, tak jste to měl vylepšit a udělat to prostě lépe. Ale jít od toho, to byla ta chyba. Takže mně prosím vás nevkládejte do úst něco, co jsem neřekl. Neřekl! Nic takového, pane ministře, jsem neřekl. Moc o to prosím.

To, co mně na Forestě vadí, je to, co už tu říkám asi po padesáté páté. Vy tu obhajujete, že prostě to musela být Foresta, ale mezitím jste vybrali prostě člověka, který seděl ve statutárních orgánech Foresty, a dali jste jim... takže to má za 17 milionů kšeft bez výběrového řízení. To je bomba. To je super. A když říkáte "my už na to teď reagujeme", tak já jsem vám tuto interpelaci psal možná před dvěma měsíci, protože než se dostala na řadu jednání Poslanecké sněmovny, tak to trvalo poměrně dlouho. Vy jste využil téměř na minutu 30 dnů na to, abyste mi odpověděl. Takže jestli už na tom teď něco děláte, tak jestli jen trochu přispělo to, že do toho rýpu, tak zaplať pánbůh. Ale vaše odpovědi, pane ministře, mě opravdu neuspokojují.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Pan ministr ještě bude reagovat, takže mu udělím hned slovo. Prosím, pane ministře.

 

Ministr zemědělství ČR Marian Jurečka Děkuji mnohokrát. Já bych znovu vysvětlil, možná bude dobré, když si pan poslanec Bendl přečte stenozáznam, aby si přesně uvědomil, co jsem tu řekl. Ale zopakuji mu to znovu.

Já jsem říkal, že tu byla zakázka na IT, velká, připravená, a my jsme, když jsme zjistili, že jsou tam chyby v oblasti právní, tak jsme během dvou měsíců zakázku upravili, vypsali jsme soutěž a dnes z té zakázky dvě oblasti uzavíráme a podepisujeme smlouvy, ve dvou zbývajících zakázkách je jiný zájemce, tudíž jsme smlouvy s ním uzavřít nemohli. To znamená, že jsme nic zbytečně nezdržovali. My jsme udělali aktualizaci podle nové legislativy a zakázku jsme dali do soutěže. Trvalo to dva měsíce. U Foresty v loňském roce jsme to nemohli, protože v době, kdy jsem nastoupil, už byl rok 2014, už se přijímaly žádosti a potřebovali jsme to dotáhnout. Při vší úctě, tam nebylo jiné řešení. Tu zakázku dnes máme v soutěži. Zakázka je dnes otevřeně soutěžena, abychom situaci neopakovali pro rok 2016. Takže to je jedna záležitost.

Pokud tu zmiňujete Forestu a Lesy České republiky, tak to jsem vysvětloval v minulé interpelaci, že soutěž připravíme, v letošním roce bude vysoutěžena a budeme směřovat víceméně tou cestou stejně, dělat si tyto věci vlastními silami, zaměstnanci Lesů České republiky, protože se ukazuje, že kapacity po diskusi s generálním ředitelem tu jsou. Takže my na těch věcech pracujeme, nejsme rigidní.

Znovu říkám, že si toho zájmu vážím, samozřejmě v některých ohledech mohl být zájem už za vaší éry a vůbec bych ten problém dnes s vámi nemusel řešit, protože by byly dávno vyřešeny. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministrovi. Pan kolega Bendl bude ještě reagovat. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Petr Bendl: Výběrové řízení bylo samozřejmě připraveno už za mě. Ale ještě k té Forestě, kde říkáte, že Forestu jste museli vybrat. Nemuseli jste vybrat Forestu, v rámci jednotného řízení bez uveřejnění jste nemuseli vybírat lidi, jejichž zástupci statutárních orgánů pak pracují v Lesích České republiky. To jste nemuseli. Mohli jste vybrat někoho jiného, ale neudělali jste to.

A když už jsme tady ještě u toho. Vy zadáváte v rámci JŘBU i vícepráce, což jsem pochopil, protože mám pocit, že vícepráce jsou vždycky v rámci jedné smlouvy, v rámci výběrového řízení probíhají zakázky, a je-li tam nějaká vícepráce, což se stává, měla by být zdokumentována atd., všechno v souladu se zákonem. Ale ony se zadávají v rámci JŘBU, tzn. nikoli v rámci jedné smlouvy, a je jich tu hodně, jsou to možná desítky, tak to nechci všechno popisovat, to bych se mohl rýpat v každé jedné z nich, ale nemyslím si, že by to bylo vás důstojné v tuto chvíli vzhledem k tomu, že nemáte odpovědi na některé jiné klíčové věci. Ale jestli vás mohu požádat, podívejte se i do této oblasti, protože si myslím, že vypisovat JŘBU jako vícepráce, tzn. kdy mám zadanou zakázku, v rámci ní mohu mít vícepráce, pak je doložím, ale jestli tu zakázku ukončím a k tomu vypíšu JŘBU, pak si myslím, že to nemusí být úplně v pořádku.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Pan ministr už reagovat nebude. Pan předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura se hlásí k této interpelaci. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Já se chci zeptat pana ministra jen na jednu věc. Nechci zpochybňovat důvody, které tu uvedl, ale když vypisuje JŘBU, tak to přece neznamená, že máte předem danou firmu. Vy jste vysvětloval, proč jste s Forestou podepsal JŘBU, když jste nastoupil, že už to běželo, že to bylo potřeba. Není důvod vám nevěřit, ale přece když máte JŘBU, tak za prvé nemusíte oslovit jen jednu firmu, a pokud ano, tak kdo ji vybral. To je přece podstata debaty, kterou jste vedli s panem poslancem Bendlem, když přijde bývalý statutár do orgánu Lesů České republiky, že se vybere firma. Já říkám, nezpochybňuji dejme tomu časovou tíseň tím, že se měnila vláda, ale jestli jste zvažovali i jiné firmy a jestli jiné firmy daly horší nabídky, nebo proč jste vybrali tu konkrétní. Děkuji za odpověď.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Pan ministr zemědělství Marian Jurečka odpoví. Prosím, pane ministře.

 

Ministr zemědělství ČR Marian Jurečka Děkuji, pane předsedající. Vážený pane předsedo Stanjuro, děkuji za tu otázku. Musím říci, že jsme samozřejmě zvažovali, jestli tu máme jiné firmy, které by nám systém mohly ve stejné kvalitě dodat, proběhly i konzultace. Zástupci pro komodity, kteří tento systém mají na starosti, systém dotací, nicméně vyhodnotili, že zkušenost Foresty a kvalita dodávky pro pokračování systému je prostě klíčová pro ministerstvo. Došlo ke snížení ceny v rámci té diskuse o prodloužení o jeden rok a vlastně tímto v dobré víře při znalosti všech faktů bylo rozhodnuto k tomuto kroku. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP