(14.20 hodin)
(pokračuje Jermanová)
Další návrh, o kterém budeme hlasovat, je návrh pana poslance Faltýnka na pevné zařazení bodu 131, sněmovní tisk (dokument) 2124, na čtvrtek 9. 4. po bloku zpráv a smluv.
Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro. Proti?
Hlasování končím. Je to hlasování s pořadovým číslem 103, do kterého je přihlášeno 165 přítomných, pro 109, proti 36. Konstatuji, že návrh byl přijat.
Další návrh, o kterém budeme hlasovat, je návrh pana poslance Kudely a to je zařazení nového bodu, sněmovního tisku 394, to je zkrácení lhůty pro projednání ve výborech o 30 dnů, dnes po pevně zařazených bodech. Je to tak správně? Je to tak správně.
Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro. Proti?
Hlasování končím. Je to hlasování s pořadovým číslem 104, do kterého je přihlášeno 166 přítomných, pro 155. Konstatuji, že i tento návrh byl přijat.
Nyní se budeme zabývat volebními body, které navrhuje zařadit pan poslanec Kolovratník, a to je zařazení nových volebních bodů, jsou to změny ve složení v orgánech Poslanecké sněmovny, v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. Dále je zde pevné zařazení dalších již naplánovaných bodů a to je volba členů Grantové a Technologické agentury, a to na pátek 10. 4. jako poslední body po projednání energetického zákona. Táži se, zda jsou námitky, abychom o tom hlasovali jako o celku. Námitky nevidím.
Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro, zmáčkněte tlačítko a zvedněte ruku. Proti?
Hlasování končím. Je to hlasování s pořadovým číslem 105, do kterého je přihlášeno 166 přítomných, pro 157, proti 1. Konstatuji, že i tento návrh byl přijat.
A nyní se budeme zabývat zatím posledním návrhem ke změně programu a to je návrh pana poslance Radka Vondráčka na zařazení bodu 46, je to sněmovní tisk 242, po již pevně zařazených bodech, to znamená i po schváleném bodu pana poslance Kudely.
Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro, zmáčkněte tlačítko a zvedněte ruku. Proti?
Hlasování končím. Je to hlasování s pořadovým číslem 106, do kterého je přihlášeno 166 přítomných, pro 82, proti 62. Konstatuji, že tento návrh byl zamítnut.
Než dám slovo panu poslanci Kalouskovi, mám tady jednu zprávu pro pana poslance Kudelu. Na dnešek je pevně zařazen blok prvních čtení, takže ten váš bod přichází v úvahu až po prvních čteních. Jenom upozorňuji, takhle to bylo dohodnuto na grémiu.
Nyní prosím pana poslance Kalouska. Prosím, máte slovo.
Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Dámy a pánové, my samozřejmě s respektem bereme na vědomí stanovisko Poslanecké sněmovny, že se nechce zabývat tím tématem, které jsem si tady dovolil navrhnout. Dovolte mi, abych na to velmi stručně řekl svůj názor, že této Poslanecké sněmovny není důstojný alibismus a strach. Kdyby Poslanecká sněmovna svůj názor měla a já tady nabádal k jeho změně, tak bych pochopil postoj, který by řekl "ne, my už jsme svůj názor řekli a nechceme se tím dále zabývat". Tato Poslanecká sněmovna na to ale nikdy svůj názor neřekla a vzhledem k tomu, že bohužel - a nemám z toho žádnou radost - je to v posledních dnech jediné téma, kterého si na České republice všímá mezinárodní veřejnost, tak jsem přesvědčen, že bylo povinností Poslanecké sněmovny nějaké stanovisko zaujmout. Netvrdím, že to, které já jsem tady přednesl. Mohlo být jakékoliv jiné, ale stanovisko, které by dodalo České republice čitelnost a Poslanecké sněmovně důstojnost, že před tou věcí nechce strkat hlavu do písku a chce jasně říci svůj většinový názor. Vy jste se ho prostě jenom báli říci. Vy se ten názor bojíte říci.
Já se obávám, že strach a alibismus je to, co Poslaneckou sněmovnu v posledních měsících ovlivňuje zejména. Kdo by mi snad nevěřil, nechť si, prosím, ze záznamu pustí tiskovou konferenci klubu sociální demokracie zhruba před dvaceti minutami. Myslím si, že ta si zaslouží vstoupit do parlamentní historie. Já jenom velmi stručně přeložím, co tam kolegové během půlhodiny řekli. Oni řekli: Ano, my potvrzujeme jasný závazek sněmu sociální demokracie, že budeme bojovat proti oligarchizaci země a budeme důsledně proti té oligarchizaci bojovat všude tam, kde s tím bude souhlasit Andrej Babiš. Tam, kde by s tím Andrej Babiš nesouhlasil, tak tam, jak jistě chápete, bojovat nemůžeme.
Toto je atmosféra a odvaha současné Poslanecké sněmovny. Já bych vás všechny prosil, abychom se zamysleli, jestli kvůli tomuhle děláme politiku! (Potlesk z pravé strany sálu.)
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. Další s přednostním právem, pan místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip. Prosím, máte slovo.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Vážená paní předsedající, vážená vládo, paní a pánové, já budu velmi stručný. Já jsem si dodneška myslel, že Miroslav Kalousek tady říká většinou svoje názory. Nevěděl jsem, že je mluvčím velvyslanectví Spojených států amerických. (Potlesk z levé strany.) Protože kdyby navrhl zároveň, že se budeme zabývat tím, jestli pan velvyslanec Schapiro náhodou neporušil vídeňskou úmluvu o smluvním právu a o diplomatických stycích, tak bych možná pro takové dva body hlasoval. Takhle jsem hlasovat opravdu nemohl. (Potlesk zleva.)
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. Nevidím žádné přihlášky, proto přistoupíme k našemu programu.
Prvním bodem, kterým se dnes budeme zabývat, je
130.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 13/1997 Sb., o pozemních
komunikacích, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 361/2000 Sb.,
o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů
(zákon o silničním provozu), ve znění pozdějších předpisů,
a další související zákony
/sněmovní tisk 374/ - druhé čtení
S přednostním právem eviduji přihlášku předsedy klubu ODS, pana poslance Stanjury. Prosím, máte slovo.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, jestli si vzpomenete, když jsme minulý týden zařazovali tento bod, kdy opozice může zavetovat zařazení nového bodu na schůzi, my jsme se rozhodli, že nebudeme vetovat. Den a čas si vybral ministr dopravy.
Pan ministr Ťok ťuká na základní kámen na D3 u Českých Budějovic i s premiérem. Proč ne? Ale to už musel vědět minulý týden, když nám to psal. ***