(12.30 hodin)
Poslanec Miroslav Grebeníček: Takže usnesení výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, rovněž tedy z 10. schůze, a to ze dne 19. listopadu 2014, ke stanovení výše odměn členů kontrolní rady Grantové agentury České republiky.
Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu po odůvodnění předsedy kontrolní rady Grantové agentury České republiky Václava Rejholce, zpravodajské zprávě přednesené poslancem Miroslavem Grebeníčkem a po rozpravě
1. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, aby přijala toto usnesení: Poslanecká sněmovna stanoví dle § 36 odst. 7 zákona č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací, v platném znění, výši odměn členům kontrolní rady Grantové agentury České republiky následovně. - Abych se nemusel opakovat, je to v korunách.
Takže jde o prof. Janu Geršlovou - 45 000 korun, prof. Ladislav Jakl - 40 000, prof. Vladimír Janout - 2 000, doc. Věra Kalvodová - 55 000, prof. Stanislav Labík - 130 000, doc. Jiří Masopust - 45 000, Ing. Václav Rejholec - 100 000, prof. Emanuel Šucman - 40 000, Ing. Mirka Wildmannová - 45 000 a konečně Ing. Rudolf Žák - 38 000.
2. Pověřuje předsedu výboru poslance Jiřího Zlatušku, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a
3. zpravodaje výboru poslance Miroslava Grebeníčka, aby toto usnesení přednesl ve schůzi Poslanecké sněmovny - což jsem právě učinil.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, pane zpravodaji. Naším úkolem tedy je diskutovat k tomuto tisku. Nikdo se nehlásí, i tuto rozpravu končím a můžeme tedy hlasovat o doporučení Poslanecké sněmovně, které udělal výbor, a to je stanovit výši odměn. Ptám se, jestli je zájem hlasovat to jednotlivě, nebo en bloc. Doporučuji hlasovat výši odměn en bloc. Nikdo nic nenamítá proti postupu předsedajícího, tedy jedním hlasováním rozhodneme o stanovení výše odměn členů kontrolní rady Grantové agentury podle tohoto sněmovního dokumentu 1675 odst. 1.
Zahájil jsem hlasování 46 a ptám se, kdo je pro stanovení výše odměn, tak jak byly navrženy. Kdo je proti? Děkuji vám.
V hlasování pořadové číslo 46 z přítomných 151 poslance pro 122, proti nikdo. Návrh byl přijat.
Stanovili jsme výši odměn členům kontrolní rady Grantové agentury České republiky. Děkuji panu zpravodaji a končím bod číslo 98.
Podle schváleného pořadu schůze se nyní budeme zabývat bodem číslo 5 a to je
5.
Návrh poslanců Jiřího Miholy, Romana Sklenáka, Jaroslava Faltýnka,
Martiny Berdychové, Heleny Langšádlové, Olgy Havlové, Jaroslava Zavadila,
Marka Bendy a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon
č. 247/2014 Sb., o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině
a o změně souvisejících zákonů a zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů
/sněmovní tisk 366/ - druhé čtení
Návrh uvede za skupinu navrhovatelů pan poslanec Jiří Mihola. Prosím, aby se ujal slova. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Jiří Mihola: Vážený pane předsedající, vážení členové vlády, vážení kolegové, krátce se vyjádřím k poslanecké novele zákona o dětské skupině, kterou spolu se mnou předkládá celkem 95 poslanců. Poslanecká novela řeší nejproblematičtější místo zákona o dětské skupině. Dává možnost dobrovolné či volitelné registrace poskytovatele služeb. Lesní mateřské školy, dětské kluby a další předškolní i mládežnické organizace tak budou moci nadále existovat a provozovat svoji činnost. Novela dále řeší otázku daňového zvýhodnění zřizovatelů a rodičů, některé terminologické úpravy a zrušení tzv. přechodného období pro dotčené organizace.
Novela byla diskutována se zástupci všech poslaneckých klubů kromě KSČM, která přizvání k této diskusi odmítla. Byla rovněž diskutována se zástupci České rady dětí a mládeže, Asociace lesních mateřských škol a Člověka v tísni. Je tedy konsenzem napříč politickými stranami i dotčenými organizacemi. Materiál byl připomínkován vládou. Připomínky k definici příjemce daňového zvýhodnění, k úpravám činnosti a pojmosloví byly předkladateli akceptovány, a to prostřednictvím pozměňovacího návrhu Františka Adámka. Novela zákona o dětské skupině byla projednána ve stálé komisi pro rodinu, podporu získala ve školském výboru a v sociálním výboru byla podpořena včetně zmíněného pozměňovacího návrhu.
Přijetím poslanecké novely zákona o dětské skupině vyřešíme palčivou situaci a nejistotu mnoha rodin s dětmi, které využívají těchto dosud velmi dobře fungujících předškolních zařízení a dalších mládežnických organizací. Naplněním příslibu předsedů poslaneckých klubů, koaličních poslaneckých klubů a následnou schopností jednat napříč politickými kluby ve prospěch věci určitě také přispějeme k lepšímu pohledu na práci Poslanecké sněmovny a dokážeme, že nás problémy občanů zajímají a že je chceme a dovedeme řešit. Děkuji za pozornost a děkuji také všem zástupcům poslaneckých klubů, kteří se ve věci novely angažovali, a prosím vás o podporu této novely. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu zástupci navrhovatelů a musím konstatovat několik skutečností, které se týkají tohoto tisku. Dne 23. ledna letošního roku na 25. schůzi Poslanecké sněmovny byl tento tisk přikázán k projednání výboru pro sociální politiku, výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, také stálé komisi pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny. Mimo jiné to konstatoval i pan navrhovatel. V přechodném ustanovení novely našeho jednacího řádu se uvádí, že není-li při projednávání návrhu zákona předloženého Poslanecké sněmovně před účinností novely zřejmé, který výbor je garančním výborem, určí garanční výbor Poslanecká sněmovna. Navrhuji tedy, abychom výbor pro sociální politiku určili výborem garančním. Má někdo jiný návrh? Není tomu tak. Můžeme tedy o tomto návrhu, který jsem předložil v souladu s jednáním organizačního výboru, hlasovat.
Nejdříve vás všechny odhlásím, protože se změnila přítomnost, omlouvám se. A požádám vás o novou registraci. Prosím, přihlaste se svými identifikačními kartami. Kolega Chvojka se hlásí k faktické? Ne, nehlásí se, děkuji.
Jakmile se ustálí počet přítomných, nechám hlasovat o tom, že výbor pro sociální politiku určuje Poslanecká sněmovna výborem garančním.
Zahájil jsem hlasování pořadové číslo 47 a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.
V hlasování pořadové číslo 47 z přítomných 116 pro 114, proti nikdo. Návrh byl přijat. Konstatuji tedy, že garančním výborem tohoto tisku je výbor pro sociální politiku.***