(Jednání zahájeno v 9.00 hodin.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji další den 25. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás zde vítám. Prosím, abyste se všichni přihlásili identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty.

Sděluji, že o omluvení své neúčasti na dnešním jednání požádali tito poslankyně a poslanci: Jan Hamáček z rodinných důvodů, Margit Balaštíková ze zdravotních důvodů, Ondřej Benešík z pracovních důvodů, z pracovních důvodů od 11 do 18 hodin Zdeněk Bezecný, z pracovních důvodů Jan Birke, od 12.30 ze zdravotních důvodů Bohdalová Vlasta, z osobních důvodů, Jaroslav Borka, ze zdravotních důvodů Marek Černoch, z důvodu zahraniční cesty Ivan Gabal, z osobních důvodů Pavel Havíř, z osobních důvodů Radim Holeček, z důvodu zahraniční cesty Miloslav Janulík, ze zdravotních důvodů Jaroslava Jermanová, od 11. do 19. hodiny ze zdravotních důvodů Martin Kolovratník, ze zdravotních důvodů Jiří Koskuba, do 11.30 z pracovních důvodů Petr Kořenek, ze zdravotních důvodů Jana Lorencová, mezi 13. a 14. hodinou z pracovních důvodů Radka Maxová, ze zdravotních důvodů Josef Novotný, od 12 hodin z pracovních důvodů Ivan Pilný, z pracovních důvodů Lukáš Pleticha, z pracovních důvodů Karel Schwarzenberg, od 9.30 do 13 hodin z pracovních důvodů Zdeněk Soukup, z důvodu zahraniční cesty Karel Tureček, do 10.30 bez udání důvodu Milan Urban, dále z pracovních důvodů Radek Vondráček, ze zdravotních důvodů Josef Vondrášek, od 14.30 do 19 hodin z rodinných důvodů Vozka Vlastimil, z pracovních důvodů Markéta Wernerová, z důvodu zahraniční cesty Jiří Zemánek a z pracovních důvodů Jiří Zlatuška.

Z členů vlády se omlouvá pan premiér Bohuslav Sobotka z důvodu zahraniční cesty, z pracovních důvodů pan vicepremiér Andrej Babiš, z důvodu zahraniční cesty pan vicepremiér Pavel Bělobrádek, dále ministři: z pracovních důvodů Jiří Dienstbier, z dopoledního jednání z pracovních důvodů Milan Chovanec, z dopoledního jednání z pracovních důvodů Michaela Marksová, z dopoledního jednání z pracovních důvodů Martin Stropnický, z pracovních důvodů zahraniční cesty Karla Šlechtová, z pracovních důvodů Dan Ťok a ze zdravotních důvodů Helena Válková.

Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, na dnešní jednání máme pevně zařazené body 117, je to sněmovní tisk 373, a 84, sněmovní tisk 336.

Organizační výbor ve středu 11. února projednal pravidla hospodaření poslaneckých klubů pro rok 2015 a v této souvislosti navrhuji zařadit do 25. schůze nový bod a tím je Návrh pravidel hospodaření poslaneckých klubů pro rok 2015, je to sněmovní dokument 1965, a zařadit jej pevně jako třetí bod dnešního jednání.

Dále navrhuji zařadit pevně jako čtvrtý bod dnešního jednání Návrh na zřízení stálé komise Poslanecké sněmovny pro práci Kanceláře Poslanecké sněmovny. Je to sněmovní dokument 1676, bod 111.

Pokud není námitek, nechal bych hlasovat o těchto návrzích najednou. Jestliže nikdo nemáte námitky, zahájím hlasování. Ještě počkám, jestli kolega Sklenák... Můžu pokračovat? Dobře.

Pan předseda Stanjura.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Dobrý den, pane místopředsedo. Já nemám námitky, ale měli bychom mít normální prostor navrhnout změny programu, ne že vy si navrhujete svoje a hned hlasujete. Rozumíme si? Já chci navrhovat změny programu schůze. Myslím, že nejdříve musí zaznít všechny návrhy, a pak se může hlasovat. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dobře, je zde druhý návrh. V tom případě budeme pokračovat v tom, jak říká pan předseda Stanjura, jestli proti tomu není námitka, pokračoval bych tímto způsobem.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji. Takže navrhuji zařadit bod číslo 108, Informace vlády o bezpečnostní situaci a imigrační politice, dnes pevně na 11.30.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Pan předseda Sklenák.

 

Poslanec Roman Sklenák: Děkuji za slovo. Dobré ráno, kolegyně a kolegové. Já si také dovoluji navrhnout změnu pořadu schůze. První věc se týká bodů, které jsme měli pevně zařazeny v úterý, které předkládá Senát a zastupitelstva krajů. Čtyři body, měli jsme je v úterý na programu. Bohužel se na ně nedostalo, páni senátoři, páni hejtmani zde čekali, a proto bych navrhl zařadit tyto čtyři body - konkrétně jsou to tedy body 60, 61, 62 a 63 - na zítřek pevně po bloku třetích čtení. To je jeden můj návrh.

Druhý návrh je vyřadit po dohodě s ministrem zahraničí z pořadu schůze asociační dohodu s Gruzií, bod 84.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Jestli tomu dobře rozumím, pane předsedo, znamená to bod 84, který máme pevně zařazený, navrhujete vyřadit z dnešního jednání - nebo celkově z pořadu schůze, nebo z dnešního jednání? (Poslanec Sklenák z místa: Z pořadu schůze.) Z pořadu schůze.

Pan předseda Stanjura.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Kolegové, kolegyně, my víme, že dneska nebudou interpelace na premiéra, když je na zahraniční služební cestě, tomu rozumíme. Ale pan místopředseda Sněmovny četl neuvěřitelně dlouhý seznam ministrů, kteří se omlouvají. Je interpelační den, je jediný týden schůze a já nevím, jestli kromě zde sedících ministrů - mám pocit, že tak to bylo kompatibilní, že všichni ostatní se omluvili, možná s jedinou výjimkou. Tak když takhle vláda přistupuje k interpelacím, tak tedy navrhuji, abyste přečetl seznam přítomných, protože budeme odevzdávat návrh interpelací do 11. hodiny a mluvit k prázdné lavici nemá žádný smysl.

Takže bych prosil, abyste ještě jednou a pomalu přečetl ty omlouvané ministry, případně nám pak doplnil, kdo tady vlastně odpoledne bude, na koho má vůbec smysl se obracet, s kým vůbec má cenu debatovat a kdo se tomu jako obvykle vyhýbá a je někde pryč. Chápeme omluvu pana premiéra, to je naprosto jasné, když je na Evropské radě, s tím jsme srozuměni od začátku týdne a také jsme s tím počítali. Jinak nevím, jak ty interpelace odpoledne vlastně budou probíhat. (Potlesk v lavicích napravo.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Přestože jsem četl, kdo z členů vlády se omlouvá, tak pro pořádek je tedy přečtu ještě jednou. Poté dostane slovo pan předseda Kováčik.

Z důvodu zahraniční cesty se omlouvá pan premiér Bohuslav Sobotka, z pracovních důvodů pan vicepremiér Andrej Babiš, z důvodu zahraniční cesty pan vicepremiér Pavel Bělobrádek a dále ministři: z pracovních důvodů Jiří Dienstbier, z dopoledního jednání z pracovních důvodů Milan Chovanec, z dopoledního jednání z pracovních důvodů Michaela Marksová, z dopoledního jednání z pracovních důvodů Martin Stropnický, dále z důvodu zahraniční cesty Karla Šlechtová, z pracovních důvodů Dan Ťok a z důvodů zdravotních Helena Válková.

Máte slovo, pane předsedo. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP