(13.10 hodin)
(pokračuje Vyzula)
Po odůvodnění prvního náměstka ministra zahraničních věcí prof. Ing. Petra Druláka, Ph.D., a zpravodajské zprávě poslance Rostislava Vyzuly a po rozpravě zahraničních výbor doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení:
1. Poslanecká sněmovna dává souhlas k ratifikaci Rámcové dohody o partnerství a spolupráci mezi Evropskou unií a jejími členskými státy na jedné strany a Filipínskou republikou na straně druhé;
2. pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky;
3. zmocňuje zpravodaje výboru, aby na schůzi Poslanecké sněmovny podal zprávu o výsledcích projednávání tohoto vládního návrhu na schůzi zahraničního výboru.
Diskuse byla bohatá. Myslím si, že je věcná, a jednoznačně bylo přistoupeno k tomu, co zde bylo řečeno v prvním čtení. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. Otevírám rozpravu, do které neeviduji žádnou přihlášku, tudíž rozpravu končím a táži se pana navrhovatele, zda má zájem o závěrečné slovo. Pan zpravodaj? Není tomu tak. Nyní tedy přikročíme k hlasování o usnesení navrženém zahraničním výborem. Dříve než tak učiníme, vás všechny odhlásím a prosím, abyste se znovu přihlásili svými kartami.
Nyní zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro přednesené usnesení. Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro. Proti?
Hlasování končím. Je to hlasování s pořadovým číslem 72, do kterého je přihlášeno 132 přítomných, pro 127, proti nikdo. Konstatuji, že s návrhem usnesení byl vysloven souhlas. Uzavírám projednávání tohoto bodu.
Eviduji faktickou poznámku pana poslance Černého. To byl omyl. Dobře, děkuji.
Nyní se budeme zabývat bodem
72.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení
souhlasu s ratifikací Rámcová dohoda o komplexním partnerství
a spolupráci mezi Evropskou unií a jejími členskými státy na jedné straně
a Vietnamskou socialistickou republikou na straně druhé,
která byla podepsána v Bruselu dne 27. června 2012
/sněmovní tisk 223/ - druhé čtení
Prosím, aby se slova ujal ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek. Prosím, pane ministře, máte slovo.
Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek Děkuji. To je druhá dohoda o partnerství a spolupráci, tentokrát s Vietnamem, s Vietnamskou republikou. I tu vám mohu pouze doporučit, protože dohoda je sjednávána... Pozoruhodné je, že tahle dohoda, která je velice široká a pokrývá všechno od politické spolupráce po obchodně-ekonomickou, vědeckou, kulturní, spolupráci v oblasti investic, dopravy a dále, tak kromě toho ještě Evropská unie v tomto roce sjednává také dohodu o volném obchodu s Vietnamem, která by měla být ukončena také v průběhu tohoto roku. Podobná sestava smluv by mohla poměrně významně ovlivnit obchodně-ekonomické vztahy mezi Evropskou unií a Vietnamem. Znamenalo by to výrazně lepší přístup na trh nejenom pro evropské, ale samozřejmě i české firmy.
Česká republika, a to dobře víte, má dlouhou tradici vztahů s Vietnamem. Diplomatické vztahy máme už 65 let a dá se bohužel konstatovat, že bilance našeho obchodu je ovšem poměrně pasivní. Možná by nová sestava smluv mohla pomoci situaci změnit.
Já vám opět doporučuji tuto smlouvu odsouhlasit.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. Nyní prosím zpravodaje zahraničního výboru pana poslance Jiřího Miholu, aby odůvodnil usnesení výboru, které bylo doručeno jako sněmovní tisk 223/1.
Poslanec Jiří Mihola: Vážení kolegové, já bych chtěl jen krátce konstatovat, že po odůvodnění prvního náměstka ministra zahraničních věcí a po zpravodajské zprávě poslance Miholy zahraniční výbor doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout toto následující usnesení ve věci smlouvy mezi Českou republikou a Vietnamskou socialistickou republikou: Poslanecká sněmovna dává souhlas k ratifikaci Rámcové dohody o komplexním partnerství a spolupráci mezi Evropskou unií a jejími členskými státy na jedné straně a Vietnamskou socialistickou republikou na straně druhé, která byla podepsána v Bruselu dne 27. června 2012. Pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, a zmocňuje zpravodaje výboru, aby na schůzi Poslanecké sněmovny podal zprávu o výsledcích projednávání tohoto vládního návrhu na schůzi zahraničního výboru.
Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. Otevírám rozpravu, do které neeviduji žádnou přihlášku, tudíž rozpravu končím. Táži se pana ministra, zda má zájem o závěrečné slovo. Není tomu tak. Pan zpravodaj? Asi také ne.
Nyní tedy přikročíme k hlasování o usnesení navrženému zahraničním výborem.
Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro. Proti? Hlasování končím.
Je to hlasování s pořadovým číslem 73, do kterého je přihlášeno 141 přítomných, pro 130, proti 1. Konstatuji, že s návrhem usnesení byl vysloven souhlas. Uzavírám projednávání tohoto bodu.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Podle schváleného pořadu schůze, vážené paní poslankyně, poslanci, členové vlády, budeme pokračovat bodem
73.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení
souhlasu s ratifikací Rámcová dohoda o partnerství a spolupráci mezi
Evropskou unií a jejími členskými státy na jedné straně a Mongolskem
na straně druhé, která byla podepsána v Ulánbátaru dne 30. dubna 2013
/sněmovní tisk 227/ - druhé čtení
Nyní žádám pana ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka, aby tisk uvedl. Prosím, pane ministře.
Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek Děkuji. Vážení kolegové, snad mohu konstatovat, že s Mongolskem má Česká republika velmi přátelské vztahy. V posledních dnech nás dokonce navštívil mongolský prezident pan Elbegdordž, jak jste si také možná všimli, což je samozřejmě na této úrovni jenom demonstrace toho, jak přátelské a poměrně rozvinuté vztahy jsou. Není divu, že vám doporučím ke schválení i tuto smlouvu mezi Evropskou unií a Mongolskem, která vlastně nahrazuje dosavadní smluvní základnu, která je tedy už bohužel poměrně zastaralá a neodráží realitu dnešních dní.
Mongolsko je pokládáno Evropskou unií za významného partnera, což je dáno také velkými zásobami nerostných surovin. Jenom připomenu, že co se týče českých firem, tak za Českou republiku působí v Mongolsku řada firem právě v oblasti těžebního průmyslu, zdravotnictví, dopravě a energetice. Také my bychom stáli o to úroveň obchodních vztahů dostat na vyšší úroveň, protože když jsem tady na začátku mluvil o poměrně dobrých přátelských vztazích, tak si myslím, že ekonomika tomu stále příliš neodpovídá. Myslím si, že máme téměř povinnost podpořit modernizaci smluvní základny a bylo by to něco, co by určitě nakonec prospělo i česko-mongolským vztahům.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministrovi Lubomíru Zaorálkovi. Žádám zpravodaje zahraničního výboru poslance Robina Böhnische, aby odůvodnil usnesení výboru, které bylo doručeno jako sněmovní tisk 227/1. Pane zpravodaji, máte slovo.
Poslanec Robin Böhnisch: Děkuji, pane místopředsedo. Nejenže nás s Mongolskem pojí velmi dobré vztahy, ale pojí nás také velmi dlouhé vztahy. V dubnu bychom si měli připomenout 65 let diplomatických vztahů.
Zahraniční výbor se zabýval předloženým tiskem na své 13. schůzi 12. listopadu loňského roku. Dovolím si seznámit vás s usnesením výboru. Po odůvodnění prvního náměstka ministra zahraničních věcí Petra Druláka a zpravodajské zprávě poslance Robina Böhnische a po rozpravě zahraniční výbor doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení: Poslanecká sněmovna dává souhlas k ratifikaci Rámcové dohody o partnerství a spolupráci mezi Evropskou unií a jejími členskými státy na jedné straně a Mongolskem na straně druhé, která byla podepsána v Ulánbátaru dne 30. dubna 2013. Dále, pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny, a zmocňuje zpravodaje, aby na schůzi Poslanecké sněmovny podal zprávu o výsledcích projednávání tohoto vládního návrhu na schůzi zahraničního výboru.
Děkuji za pozornost. ***