(17.20 hodin)
(pokračuje Kalousek)

Já to teď říkám jako velmi vlídné přátelské varování nebo memento, že tyto operace nejsou opakovatelné donekonečna. Byly racionální v tom roce 2013, já jsem připraven kdykoliv hájit a podpořit i tu operaci, kterou udělal pan ministr Babiš v roce 2014. Ale když ho slyším říkat, že ani v roce 2015 nechce zvýšit státní dluh, což je rozpor s tím, co jste schvalovali - když jste schvalovali zákon o státním rozpočtu, tak jste říkali, že souhlasíte se zvýšením státního dluhu zhruba o 9 miliard, takže v tuto chvíli je ministr ambicióznější než jeho vlastní zákon, chce to stlačit i o těch dalších 9 miliard. To nemůže udělat jinak, než že půjde na doraz s rezervami. A prosím, tady velmi opatrně.

Já rozumím tomu, že takhle se chová drtivá většina korporací na finančních trzích, ale korporace nemají ve svém rozpočtu 68 % mandatorních a 81 % kvazimandatorních výdajů. Ty důchody se musejí zaplatit, i když zrovna v tu chvíli ta likvidita není, mzdy státním zaměstnancům se prostě musejí zaplatit, i když v tu chvíli ta likvidita není, ty sociální dávky, které jsou - ponechme teď vhodnost těch zákonů stranou - se musejí vyplatit, i když ta likvidita není. Rozumný stát nejde úplně na doraz a bez rezerv.

Takže v téhle souvislosti já odpovědnost nenesu, dokonce nikdo z nás. Tady opravdu nese vždycky odpovědnost jenom vláda. Ale troufnu si říci, a to teď není kritika, pane ministře, pane premiére, rozumná dluhová rezerva je vždy otázkou bezpečnosti a suverenity státu a také dobrého ratingového hodnocení. Pan ministr Babiš před chvílí říkal, jak si stojíme dobře před ratingovými agenturami a na kapitálových trzích. Děkuji za kompliment, pane ministře. To je výsledek naší práce. (Směje se.) To nemůže být výsledek letošní práce. To je dlouhodobý výsledek nějaké práce, stabilizace veřejných financí. Ano, díky tomu si skutečně stojíme dobře na kapitálových trzích.

A nutno říci, že k té dobré pozici - připomínám, že v roce 2011 jsme byli jedinou zemí Evropské unie, které byl zvýšen rating o dva stupně - tak kromě dlouhodobého stabilizačního úsilí k tomu obrovsky přispívá intervence centrální banky. Tím, že se centrální banka rozhodla intervenovat proti silné koruně, vytvořila obrovské haldy likvidity na domácím trhu a ta likvidita samozřejmě jako obrovská poptávka si hledá svoji nabídku, a proto ty dluhopisy jsou ještě o něco levnější, než by byly normálně. Také pan ministr ne náhodou - a já mu to nevyčítám - porovnává pozici na domácích trzích, neporovnává německé a naše dluhopisy na eurotrzích, protože tam už by to takhle nevypadalo. Ale ano, na domácím trhu díky mimořádně dobré pozici českých veřejných rozpočtů a díky mimořádnému převisu likvidity domácí měny mají české dluhopisy tuhle pozici, což je fajn, ale nemůžeme se za současné nejisté situace na to spoléhat donekonečna.

A jestli tady teď ministr financí řekl, že i v roce 2015, byť počítá se stomiliardovým deficitem, nepočítá se zvýšením dluhu, tak já říkám fajn, to může vyjít, nebo také nemusí. Je to úplně zbytečné riziko. Riziko, za které si nekupuji nic jiného než kredit toho, kdo to prezentuje, vůči těm neinformovaným. Ti informovaní vědí, že to je jenom z těch sýpek, že to jsme neušetřili, to jsme nevydělali, že jsme jenom snížili rezervy. Ti neinformovaní možná zatleskají, ale zvyšujeme si riziko a zvyšujeme si ho velmi neúměrně.

Teď apeluji na pana ministra, na pana premiéra i na Poslaneckou sněmovnu, která schvalovala ten zákon. Jestliže jste schválili nárůst dluhu alespoň o těch 8,5 mld., protože to jste schválili, netlačte svého ministra do toho, aby byl ještě ambicióznější. Ono jet úplně bez rezervy v okamžiku jakékoliv nepředvídatelné turbulence - může se stát cokoliv, prostě trh není stoprocentně stabilní na několik let dopředu - jet bez jakékoliv rezervy je obrovské riziko. Víte, že když v následujícím měsíci potřebujete 56 mld. cash na důchody, výplaty a sociální dávky, najednou je nemáte. Najednou si je prostě budete muset půjčit a najednou ta půjčka bude nevýhodná. Mít rezervu na několik měsíců dopředu je rozumný a konzervativní přístup.

Děkuji. (Potlesk z pravé strany.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Miroslavu Kalouskovi. Budeme pokračovat v rozpravě. Pan místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš se hlásí do rozpravy. Prosím, pane místopředsedo vlády, máte slovo.

 

Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Děkuji, pane místopředsedo. No, pan poslanec Kalousek je neskutečný, fakt. Chtěl bych to umět jako on.

Já bych vás jen chtěl informovat - to, co jste dnes odhlasovali nebo prohlasovali, to pan Kalousek navrhoval v minulosti. Stejnou věc, kterou my jsme dnes prohlasovali, pan Kalousek navrhoval. Zamrzlo to ve Sněmovně. Takže asi neměl tu koncovku. Dnes to kritizuje a sám to navrhoval. Nerozumím tomu.

Také není pravda, že se dluh 2013 snížil. Pan Kalousek už zapomněl, ale 2013 se dluh zvýšil o 15,7 mld. Takže není to pravda. Zase lže. Že ministr ambiciózní je odmalička, tak se narodil.

Když jsem přišel do úřadu a řekl jsem, že je tam 350 mld, že se tam válí někde, tak všichni ze mě dělali pitomce, že vlastně nevím, o čem mluvím. Já vím, co jsou to rezervy. Já jsem totiž i řídil nějaké firmy, které měly obrat 230 mld., a bylo jich asi 350, takže něco o tom vím. A také vím, že rozpočet co je, že to výnosy, náklady a dluh je cash flow.

Škoda, že pan Kalousek už dávno nešel někde kolem České republiky se zeptat, jak to dělají kolem. Ano, ta státní pokladna je nefunkční, stála nás 5 mld. Nemáme tam to účetnictví. Pokud všechna ministerstva zveřejní open data jako Ministerstvo financí v pátek, tak konečně se dozvím i od ostatních ministerstev, za kolik nakupují advokáty, poradenské služby atd., auta a podobně. Takže je nefunkční.

Takže my nejsme na Ministerstvu financí pitomci, my víme, co máme dělat. A my jsme na lépe organizovaném cash flow vydělali ty peníze.

Také není pravda, že je to místní trh. My dnes na trhu eurobondů máme skvělý rating a organizujeme finance ve prospěch tohoto státu.

Také ještě máme - tady je plno peněz, které nejsou ve státní pokladně. Je to asi 120 mld. V jiných státech to mají v jednom koši, jeden cash pooling.

Určitě si myslím, že děláme velice rozumnou politiku. Snížili jsme úroky státu za rok 2014 ve srovnání s rokem 2013 asi o 2,7 mld. a předpokládám, že snížíme ještě více, protože jsme si nechali rezervy, ale zároveň jsme neměli zbytečně půjčených tolik peněz za drahé peníze. My si dnes půjčujeme za podstatně nižší peníze.

Já si myslím, že politickou odpovědnost k tomu mám, a myslím si, že jsme udělali za minulý rok velice dobrou práci, že jsme snížili dluh. Ano, někomu to připadá nenormální, že máme deficit a zároveň se snížil dluh. V roce 2015 nechceme zvyšovat dluh, protože chceme lépe organizovat veřejné rozpočty a finance tohoto státu. Já si myslím, že to je pozitivní a že by to měla Sněmovna ocenit. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu místopředsedovi vlády Andreji Babišovi. Kdo dále? Pan kolega Vilímec se ještě hlásí do rozpravy. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Přihlásit/registrovat se do ISP