(16.40 hodin)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám. Táži se, zda se někdo další hlásí do rozpravy. Nikoho nevidím, v tom případě končím rozpravu. Táži se, zda si pan ministr nebo zpravodaj chce vzít závěrečné slovo. (Neměli zájem.)
V tom případě přikročíme k hlasování o usnesení navrženém zahraničním výborem. Pouze připomenu, že podle článku 39 odst. 4 Ústavy k ratifikaci mezinárodní smlouvy uvedené v článku 10a odst. 1 je třeba souhlasu třípětinové většiny všech poslanců. A já tedy požádám, aby se nastavil potřebný počet hlasů na 120. Už máme. V tom případě přikročíme k hlasování. Mám zde požadavek na odhlášení. Já vás tedy opět všechny odhlásím a požádám vás, abyste se přihlásili.
Požádám vás, pane zpravodaji, abyste přečetl ještě jednou usnesení, o kterém budeme hlasovat.
Poslanec Milan Šarapatka: Zahraniční výbor Poslanecké sněmovny doporučuje Poslanecké sněmovně následující usnesení: "Poslanecká sněmovna dává souhlas k ratifikaci změn Římského statutu Mezinárodního trestního soudu týkajících se zločinu agrese přijatých dne 11. června 2010 na Revizní konferenci Římského statutu v Kampale."
2. Pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.
3. Zmocňuje zpravodaje výboru, aby na schůzi Poslanecké sněmovny podal zprávu o výsledcích projednávání tohoto vládního návrhu na schůzi zahraničního výboru.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Pro pořádek pouze opakuji, že hlasovat budeme pouze o prvním usnesení, a to je to, že schvaluje. To, že výbor případně pověřuje, se týká výboru jako takového. Důležité je to první usnesení, že Poslanecká sněmovna schvaluje.
Zahajuji hlasování. Táži se, kdo je pro takto navržené usnesení, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti návrhu?
Je to hlasování pořadové číslo 151. Přítomných poslankyň a poslanců je 150, pro návrh 138, proti žádný. Konstatuji, že s návrhem usnesení byl vysloven souhlas. Děkuji vám. Končím projednávání tohoto bodu.
Otevírám další bod a tím je
62.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky
k vyslovení souhlasu s ratifikací změna čl. 8 Římského statutu
Mezinárodního trestního soudu přijatá dne 10. června 2010
na Revizní konferenci Římského statutu v Kampale
/sněmovní tisk 161/ - druhé čtení
I zde prosím, aby se ujal slova ministr zahraničních věcí pan Lubomír Zaorálek. Máte slovo.
Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek Ano. (Na chvilku odběhl ke stolku zpravodajů.) Omlouvám se, vzal jsem si špatný papír.
Ale tady se zase jedná o Římský statut. Pokud se nemýlím, tak se v této chvíli zabýváme tiskem 161, jsme ve druhém čtení. Opět se tisk týká změny čl. 8 Římského statutu Mezinárodního trestního soudu. Tady se jedná o jinou problematiku. V roce 2010 byla na konferenci v Kampale přijata změna Římského statutu, která zakazuje používání některých druhů munice a chemických zbraní. Jedná se o ty typy, které způsobují nadměrná zranění nebo zbytečná utrpení během vnitrostátního ozbrojeného konfliktu. Toto jednání bylo před Mezinárodním soudem doposud trestné jen v konfliktu mezinárodní povahy. Česká republika vychází z toho, že jednání, které je trestné v mezinárodním ozbrojeném konfliktu, by mělo být trestné i ve vnitrostátním. Ostatně v dnešním světě právě většina konfliktů má charakter konfliktů vnitrostátních.
Změnu doposud ratifikovalo 21 států. Některé státy jsou už v dost pokročilém stadiu ratifikačního procesu. I tady se jedná o návrh na ratifikaci prezidentské mezinárodní smlouvy podle čl. 10a Ústavy. To znamená i tady je nutná ústavní většina v Parlamentu. Tolik mé úvodní slovo.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Usnesení zahraničního výboru a výboru pro bezpečnost byla doručena jako sněmovní tisky 161/1 a 2. Prosím, aby se ujal slova zpravodaj zahraničního výboru pan poslanec Milan Šarapatka. Pane zpravodaji, tady je zahraniční výbor.
Poslanec Milan Šarapatka: Dovolte mi přečíst usnesení zahraničního výboru Poslanecké sněmovny. Zahraniční výbor doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení: "Poslanecká sněmovna dává souhlas k ratifikaci změny čl. 8 Římského statutu Mezinárodního trestního soudu přijaté dne 10. června 2010 na Revizní konferenci Římského statutu v Kampale."
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní poprosím zpravodaje výboru pro bezpečnost pana poslance Zdeňka Bezecného, aby se ujal slova. Máte slovo, pane poslanče.
Poslanec Zdeněk Bezecný: Vážený pane předsedající, kolegyně a kolegové, výbor pro bezpečnost Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky doporučuje Poslanecké sněmovně České republiky, aby s vládním návrhem, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu s ratifikací změna čl. 8 Římského statutu Mezinárodního trestního soudu přijatá dne 10. června 2010 na Revizní konferenci Římského statutu v Kampale, vyjádřila souhlas, dále pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny, a za třetí zmocňuje zpravodaje výboru, aby s tímto usnesením seznámil Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Pouze pro upřesnění říkám, že i zde bude pro to, abychom odhlasovali tuto normu, potřeba 120 hlasů. Otevírám rozpravu a ptám se, kdo se hlásí do rozpravy. Nikoho nevidím. Je-li tomu tak, končím rozpravu a táži se, zda si pan ministr chce vzít závěrečné slovo, nebo pan zpravodaj. Není tomu tak. V tom případě přikročíme...
Hlásí se pan předseda Sklenák s přednostním právem. Máte slovo.
Poslanec Roman Sklenák: Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, dovoluji si navrhnout přerušení tohoto bodu do tohoto pátku.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Jedná se o procedurální návrh. Dám o něm hlasovat okamžitě.
Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro přerušení tohoto bodu do pátku tohoto týdne. Kdo je proti návrhu?
Je to hlasování pořadové číslo 152. Přítomných poslankyň a poslanců je 155, pro tento návrh se vyslovilo 102, proti 7. Konstatuji, že s návrhem byl vysloven souhlas, byl přijat. Tento bod byl přerušen do pátku tohoto týdne.
Než budeme pokračovat, přečtu další omluvenky, které dorazily. Z dnešního dne se od 16.40 z pracovních důvodů omlouvá pan ministr Marian Jurečka, z dnešního dne od 18 hodin se omlouvá pan poslanec Holík a dnes od 18 do konce jednacího dne se omlouvá pan poslanec Ondřej Benešík. ***