(9.50 hodin)

 

Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka: Děkuji. Vážený pane předsedo, vážené poslankyně, vážení poslanci, já už budu velmi stručný. Souhlasím s tím, že je potřeba jednat a projednávat věci v Poslanecké sněmovně. Pouze bych chtěl říci panu předsedovi Kalouskovi, že ministr vnitra bude informovat Poslaneckou sněmovnu, jakmile se dostaví na schůzi Poslanecké sněmovny. Čili ta informace z jeho strany zazní.

Za druhé musím říci, že v době, kdy jsem navštívil areál Vlachovice-Vrbětice, v té době tam ještě docházelo k samovolným výbuchům, ještě několik dní poté docházelo k samovolným výbuchům. Policejní pyrotechnik stanovil týdenní lhůtu od posledního samovolného výbuchu k tomu, aby mohla začít příprava na odvoz. Ale chci říci, že já osobně jsem nekontroloval všechny ostatní muniční sklady, které se v tomto areálu nacházejí. Pouze jejich kontrola, kontrola stavu této munice nám může říci, kdy bude možné zahájit bezpečný odvoz a v jakém rozsahu.

Vláda se obrátila na soukromé firmy, které tam vlastní tuto munici, okamžitě. Okamžitě po výbuchu. Okamžitě po výbuchu jsem se zajímal o to, jestli jsou tyto firmy kontaktní, jestli komunikují s Ministerstvem vnitra a jsou připraveny se postarat o svůj majetek. Tady je jasná odpovědnost vlastníka, to znamená společností, které tam tuto munici skladovaly. Ta munice nepatří státu. Ta munice patří soukromým firmám. Tyto firmy si pouze pronajaly v minulých letech státní majetek a v tomto státním majetku tuto munici uskladnily.

Čili pane poslanče, já vám v tuto chvíli neřeknu termín, do kdy munice bude odvezena. Pouze mohu říci, že vláda vyvíjí tlak na soukromé firmy, aby se postaraly o svůj majetek. Tam, kde to z objektivních důvodů nebude možné, vláda okamžitě zahájila přípravu náhradního areálu, do kterého bude možné munici vyskladnit. Ale současně mám respekt k práci policejních pyrotechniků, kteří riskují život a riskují zdraví na místě, a vycházím z jejich expertního posudku a z jejich expertního stanoviska. Pokud dochází k dalším výbuchům, je evidentní, že bude muset být stanovena další lhůta, po jejímž uplynutí bude možné pokračovat v přípravě odvozu munice. V tuto chvíli nemohu hovořit a ani nemám kompetenci hovořit za velitele zásahu. A bude to velitel zásahu, kdo určí další harmonogram celého postupu. Já jako předseda vlády budu respektovat rozhodnutí velitele zásahu, protože to je člověk, který je kompetentní, má kolem sebe policejní pyrotechniky a ti jsou schopni mu říci, jakým způsobem postupovat.

Nebudeme ale ztrácet čas. Mezitím bude vláda jednat se soukromými firmami. Budeme připravovat transport. Mezitím už vláda připravuje náhradní lokalitu v Květné. Jenom chci upozornit na to, že náhradní lokalita už byla připravena k privatizaci, to znamená, už se s ní nepočítalo z hlediska státu. Kdyby náhodou k tomu výbuchu ve Vrběticích došlo o dva, o tři roky později, tak už možná stát vůbec ani žádný areál neměl, kam by bylo možné munici svézt, pokud by selhaly soukromé firmy a nepostaraly se o svůj majetek. Čili jenom chci říct, že tady je bohužel ten prvek soukromého vlastníka, který má svoji odpovědnost, a stát musí vyvíjet jasný tlak na soukromého vlastníka, aby této odpovědnosti za tu munici dostál. Děkuju.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Ještě pan předseda Kalousek.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Moc se omlouvám, ale díky tomu vetu nemohou jít moji kolegové bez přednostního práva.

Pane premiére, vaše odpověď je fér a nikdo od vás nemůže chtít nemožné. My i věříme, že až přijde pan ministr vnitra, že nás bude informovat. Ale prosím, ta míra nedůvěry vyplývá z toho, že když nás naposledy pan ministr vnitra informoval, tak říkal: Nestrašte lidi. Tam se stalo tohle a už se to stát nemůže. Ta informace tady zazněla. A ono se to stalo v časovém řádu týdnů. A přesto tady zazněla naprosto jasná informace, dokonce s výčitkou, že strašíme, pan ministr mi tady říkal: Nestrašte lidi. Tam došlo k tomuhle a už k tomu dojít nemůže.

My zase nechceme, aby vláda s tou politickou odpovědností, kterou má, to tady lakovala na růžovo. Já chápu, že nemůžete říct přesný termín. Ale bylo by fér, pane premiére, kdybyste řekl alespoň informaci, o které někteří z nás jsme přesvědčeni, že tak je, že ještě příští rok v létě tam ta munice bude, že to bude trvat ne několik dnů nebo týdnů, ale že to bude trvat mnoho měsíců, možná celý rok, než k tomu odvozu dojde. A to není asi informace, která lidi uklidní. Z vašeho vystoupení to vypadalo, jako že to bude odvezeno když ne zítra, tak nejpozději pozítří. Tak si řekněme zcela otevřeně, že tam ta munice bude ještě skoro celý příští rok.

A jaká opatření chce vláda učinit, aby ti lidé mohli klidně spát. O tom měla být ta politická diskuse na Poslanecké sněmovně, protože Poslanecká sněmovna tu politickou odpovědnost nese. Vy ji samozřejmě nesete také a Poslanecké sněmovně se zodpovídáte. Vaše poslanecké kluby tu diskusi neumožnily, tím odmítly tu politickou odpovědnost, což je myslím alibismus na druhou, a nedá se nic dělat.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: (Premiér přistupuje k řečnickému pultu.) Ještě byl s přednostním právem přihlášen pan předseda Fiala, potom pan premiér.

 

Poslanec Radim Fiala: Dobrý den. Děkuji za slovo. Už jsem se nechtěl připojovat k diskusi, protože skoro všechno bylo řečeno. Nicméně minule, když jsme to téma otevřeli, tak jsme mluvili o tom, že je potřeba uklidnit občany, že se už nic podobného opakovat nebude, že už se nic takového neděje. Dnes ráno jsme mluvili o tom, že se tam nepustí dodávkové vozy, ale že tam vodí matky svoje děti do školy a do školky. Dnes ráno jsme se na to ptali prostřednictvím Tomia Okamury pana premiéra a pana ministra obrany a nebylo nám vůbec odpovězeno, co se děje.

Já jen pro vaši informaci, abyste věděli, co se děje. V současné době se evakuují dvě obce, které jsou nejblíž vedle toho skladu. Evakuují se školy a školky v dalších obcích a lidé si chodí pro svoje děti do škol a do školky, aby se náhodou něco nestalo. Já to neříkám proto, že to je samozřejmě správně, ale říkám to proto, že ta situace není jednoduchá a že si zaslouží naši pozornost a zaslouží si velkou pozornost.

A možná je to, pane premiére, i na Bezpečnostní radu státu. Nevím, jestli sem volají lidé, že tam každou minutu proletí nějaký šrapnel. To jsou přece věci, o které bychom se měli postarat, které bychom měli zajistit. Tak o tom pojďme mluvit a nenechme to jenom tak.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan předseda vlády.

 

Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka: Děkuji. Vážené poslankyně, vážení poslanci, já jsem ten areál navštívil. Nikdy bych si nedovolil tu situaci lakovat narůžovo. Nikdy bych si nedovolil ji bagatelizovat z jakéhokoliv časového hlediska. Pro stát to bude problém v horizontu několika let, protože i když se nám podaří munici odvézt, tak nás čeká dlouhodobá sanace toho areálu.

Jenom chci upozornit, že jsem byl první, kdo zveřejnil celkový skladovaný rozsah munice, který skutečně může dosahovat až 15 tisíc tun munice. 15 tisíc tun munice v tomto areálu. Čili v žádném případě nikdo ze strany vlády nelakuje situaci narůžovo, nechce ji bagatelizovat. Vláda se tím opakovaně zabývá, zabývá se tím a bude se tím zabývat Bezpečnostní rada státu. Řeší to Ministerstvo vnitra. Chci ujistit všechny poslance a poslankyně, že v žádném případě tuto situaci nepodceňujeme. Je to vážné bezpečnostní riziko a je třeba volit adekvátní metody a adekvátní postupy. A pokud dochází k evakuaci části obyvatel, tak je to nepochybně na základě rozhodnutí velitele zásahu Policie České republiky. Je to v jeho kompetenci. Předpokládám, že Sněmovna bude informována prostřednictvím Ministerstva vnitra o tom, jaký je další vývoj v tomto areálu.

Jenom chci upozornit na fakt, že ta munice tam nebyla naskladněna v květnu nebo v červnu, nebyla tam naskladněna minulý měsíc. Řešíme problém, který jsme zdědili, a budeme se zajímat o to, jak je možné, že k tomu došlo, aniž by tady byly adekvátní krizové plány, náhradní řešení, místa, kam se ta munice uskladní. Čili nepochybně je to tak.

Já vám ale teď neřeknu termín, do kdy bude munice odvezena. Neřekl jsem to ani na setkání s občany Vlachovic a Vrbětic prostě proto, že to bude záležet na tom, v jakém stavu se nalezne munice v jednotlivých skladech, kterých je tam několik desítek. Je tam několik desítek budov, kde je munice uskladněna po celém areálu. Ten areál je rozsáhlý. V tuto chvíli musí být důkladně prověřen, prozkoumán a to bude možné teprve v okamžiku, až skončí samovolné výbuchy. Děkuju. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP