(15.10 hodin)
(pokračuje Benda)

Ale já myslím, že to všichni víte. Všichni víte, že budou mít právníci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových více než my, že bude mít okresní soudce více než my, že bude mít vrchní státní zástupce více než ministryně spravedlnosti, a tak dále a tak dále a tak dále. Kdo by se na to chtěl podívat, tak se podívejte na článek na české justici Zdeňka Koudelky Tunelování demokracie aneb nejen o platech.

O čem jsem fakt ale chtěl chvilku promluvit, je právě tunelování demokracie. Pokládám vystoupení premiéra a předsedy sociální demokracie v této věci po dohodě, která byla uzavřena ve Sněmovně, za naprostý skandál, naprosté porušení všeho, co se kdy odehrálo. (Potlesk z pravé části sálu.) A pokládám za zvlášť velký skandál od něj, který je jedním z hlavních viníků toho, že se vůbec o poslaneckých platech tímto způsobem stále mluví, že to byl on, kdo rozpoutal debatu, jestli si náhrady může počítat do svého příjmu, protože si koupil byt, na který zřejmě podle svých příjmů neměl. Pokládám fakt za neuvěřitelné pokrytectví, jestliže předseda vlády tímto způsobem vystoupí proti zákonodárným sborům. Všechno ostatní je mu úplně jedno. Soudcům v úplném klidu souhlasí s třemi, přestože rozpočtové nároky jsou diametrálně vyšší, diametrálně vyšší, a jenom si tady hraje populistickou kartu. Já jsem byl zvyklý na to, že hrajeme populistické karty před volbami, a vždycky jsem věřil tomu, že jsou to jenom obecné volby. Jestli už začneme hrát populistické karty i před volbami ve svých vlastních stranách, jestli předseda sociální demokracie má šanci obhájit svůj předsednický mandát jenom tím, že nás tady všechny poplive, tak nás tedy potěš pánbůh. To je první věc.

Druhá věc, kterou jsem se rozhodl komentovat dnes, když jsem si přečetl na ČTK výrok: "Výši platu zákonodárců by do budoucna mohla stanovovat vláda na základě rychlosti schvalování zákonů, míní Babiš." Předpokládám, že se nejedná o našeho milého kolegu Miloše Babiše, ale že se jedná o místopředsedu vlády a ministra financí pana Andreje Babiše. Já věřím tomu, že pan Babiš se mnohokrát netrefí do toho, co říká, a netuší nic o ústavním systému. Tohle je ale přece výrok, který nám fakticky říká: Nejenom že chci stát řídit jako firmu, ale já už si myslím, že ta firma je moje a že vám, zákonodárcům, kteří mě máte kontrolovat, budu určovat platy. Pokládám to za naprosto nemožné tímto způsobem rozhodovat, naprosto nemožné, aby to byla vláda, která si na základě toho, jak se jí bude Sněmovna líbit, nebo nelíbit, které je odpovědná, bude říkat, jaké budou mít poslanci, zákonodárci, platy.

Moc poprosím o to, abychom si byli obou těchto skutečností vědomi, až budeme rozhodovat podle návrhů, které přijdou. Děkuji za pozornost. (Potlesk zprava a částečně i zleva.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Teď se ptám pana poslance Plíška, zda je to faktická poznámka, nebo řádná přihláška. Faktická. Fakticky byl první pan poslanec Plíšek, potom pan vicepremiér Babiš a pak je tady ještě faktická poznámka pana poslance Šarapatky. V tomto pořadí faktické poznámky.

 

Poslanec Martin Plíšek: Děkuji. Vážený pane předsedo, milé kolegyně, vážení kolegové, vzal jsem si faktickou, protože budu velmi stručný. Myslím si, že to absurdní divadlo, které nám tady vládní koalice v poslední době předvádí ohledně tohoto zákona, vede TOP 09 k jasným závěrům se tohoto trapného divadla nezúčastňovat. Nicméně bych zde chtěl pro historii připomenout, že to byla pravicová vláda za ministra financí Miroslava Kalouska, která snížila a zmrazila platy poslanců a senátorů a také nechala zdanit jejich náhrady. Měla k tomu v té době hospodářské recese své důvody, měla k tomu většinovou vůli a odvahu a tehdy nepotřebovala dělat nějaké dohody s opozicí, zkrátka si to dokázala v minulém volebním období prohlasovat na půdě Poslanecké sněmovny.

Sobotkova vláda s ministrem financí Andrejem Babišem nebyla za celý tento rok schopna vyřešit tento problém koncepčně pro nadcházející roky. Jak už tady bylo zmíněno, souhlasili vládní poslanci, vládní předsedové klubů, s dohodou napříč politickým spektrem, aby potom na nátlak premiéra od této dohody sociální demokracie vycouvala a následně tedy hnutí ANO a přidala se ještě KDU-ČSL se zajímavým nápadem. To znamená, že tato vláda nemá vůli ani odvahu tento problém řešit a předkládá nám jenom handrkování a trapné divadlo, kterého jsme byli v poslední době svědkem. Takže k tomu není potřeba nic dalšího dodávat. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Nyní má faktickou poznámku pan vicepremiér a připraví se pan poslanec Šarapatka. (V sále je neklid.)

 

Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Děkuji, pane předsedo. Vážené kolegyně, kolegové, k vystoupení pana poslance Bendy. Bohužel musím souhlasit s jeho první částí vystoupení. Je to fraška. Proto jsem reagoval tak, jak jsem reagoval. Média to samozřejmě zase vytrhla z kontextu. Já jsem řekl, že ministři by neměli být poslanci. Jsem tady stále obviňován ze střetu zájmů, ale tady je flagrantní střet zájmů. Neznám zaměstnance firmy, který by si sobě rozhodoval o platu. Já jsem to komentoval, že vlastně my tady máme sami sobě rozhodovat o platech. Nebylo to samozřejmě myšleno vážně. Byla tady nějaká dohoda, byla porušena. Je to fraška, a proto jsem se k tomu vyjadřoval tak, jak jsem se vyjádřil, že ministr by neměl být poslanec a možná by měl rozhodovat o platech poslanců podle rychlosti schvalování zákonů, protože potřebujeme zákony schvalovat, abychom se pohnuli dál - rozpočty, EIA a tak dále, to, co tady někdo v minulosti zapomněl schválit. Samozřejmě to byla jenom sarkastická poznámka vytrhnutá z kontextu našimi médii. Nebylo to myšleno vážně. (Veselost v sále.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Faktickou poznámku má pan poslanec Šarapatka. Po něm s faktickou poznámkou pan ministr Jurečka. Prosím, pane poslanče, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Milan Šarapatka: Děkuji, pane předsedající. Dámy a pánové, já se připojím k hodnocení, že to je opravdu maškaráda. Podle toho, co jsme slyšeli v médiích, se jedná zhruba o platy tří set lidí a v celkovém objemu to má být asi 78 milionů. Přitom soudců jsou tři tisíce. A dále v médiích zaznělo, že se v budoucnosti počítá, že naše platy mají být fixovány na platy soudců, například 0,8. A já se ptám proč? My máme menší vzdělání? Méně pracujeme? Nebo naše práce má menší důležitost? Vždyť my rozhodujeme o deseti milionech obyvatel této republiky. Někteří z nás mají dvě nebo více vysokých škol a studovali jsme mnoho let, abychom toto vzdělání získali. Mnozí z nás pracují dvanáct nebo více hodin nejenom tady ve Sněmovně, ale ve výborech, v regionech a tak dále. Takže si myslím, že bychom měli mít platy na vysoké, odpovídající úrovni. Ale pro to, abychom je mohli mít, to tady nesmíme ve Sněmovně spát. To se nesmíme hádat a vykřikovat jeden na druhého sprostá slova. To nesmíme chodit na mikrofon a mluvit tady půl hodiny, aniž bychom řekli jedinou seriózní myšlenku.

Já si myslím, že bychom měli mít vysoké platy, které by současně přinesly odpovídající vážnost postu poslance. Nedávno jsem byl v britském parlamentu. Poslanec na postu šéfa výboru si volá k odpovědnosti ministra vlády. A to u nás určitě není. Takže já bych chtěl, abychom měli odpovídající platy (upozornění na čas) a abychom si je tady odpracovali. Děkuji vám.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Další faktickou má pan ministr Jurečka. Připraví se pan předseda Stanjura.

 

Ministr zemědělství ČR Marian Jurečka Dobré odpoledne, pane předsedo, milé kolegyně, vážení kolegové. Chtěl bych jenom stručně zareagovat, protože tady byla zmíněna KDU-ČSL. (V sále je veliký neklid!)

My jsme v situaci, kdy evidentně se nám nějaká představa, že bychom se tady mohli racionálně dohodnout, dnes ráno na předsednictvu KDU-ČSL navrhli, ať to zmrazení zůstane ještě jeden rok, ať zde vznikne pracovní skupina zástupců vlády, Poslanecké sněmovny, Senátu, samosprávy, Svazu měst a obcí, ať jsou tam zástupci, zástupci i opozice -

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Prosím, abyste zachovali klid! ***
Přihlásit/registrovat se do ISP