(13.10 hodin)
(pokračuje Stanjura)

Já vám slibuji, že na to nezapomeneme. Že se o tom možná bude mluvit na koaliční radě, to nám je v zásadě jedno. Ale bude se o tom mluvit tady na půdě Poslanecké sněmovny, které se zodpovídá vláda! Už to, že na nás exekutiva, na zákonodárce, křičí, že nepostupujeme podle toho, jak si exekutiva přeje, už to je velmi silný výrok, který posloucháme poslední tři dny!

Ale z tohohle prostě neutečete, pane premiére, z tohoto rozhodnutí. To nejsou nevhodná slova. Možná bychom mohli být, pokud budeme mimořádně tolerantní, o tom prvním výroku, kdy obvinil ministr financí ministra zdravotnictví, že je alkoholik a že potřebuje psychiatrickou péči, bychom možná, vy možná, s velkou mírou tolerance. Ale v okamžiku, kdy mluvíme o kriminálních činech, o tom, že někdo čerpá veřejné prostředky ve svůj soukromý prospěch, tak to není nevhodný výrok! To je mimořádně závažné obvinění! My samozřejmě nevíme, kdo má pravdu. Ani to nemůžeme vědět. My jenom chceme, abyste se k tomu jasně postavil a řekl například toto: "Jeden nebo druhý půjde!" Nebo tam budou sedět oba dále? A budou si vyměňovat vzkazy o státních hmotných rezervách a chalupách na Čeladné? To tady opravdu nebylo.

Pan poslanec Kalousek mluvil o tom, když opozice útočila na vládu, nebo zpátky... Zase vláda útočí na opozici. My se snažíme oprostit od osobních útoků a snažíme se prosazovat programové věci. Ale toto není případ souboje vlády a opozice. My jsme to sem nepřinesli. My jsme ty výroky nepublikovali. My jsme nikoho neobvinili. My nikoho na protialkoholní léčbu ani na psychiatrickou léčbu neposíláme. Jsou to členové vašeho kabinetu a nás zajímá - kromě toho, jak se vám to poslouchá, to určitě ne příjemně, na tom se určitě shodneme - co s tím uděláte. A říct, že to je nevhodné vyjádření, je prostě málo. To je prostě málo. Ale nesnažte se nás obvinit z toho, že nechceme projednávat tyto v této chvíli opravdu nedůležité body. Tak to prostě není!

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Dále s přednostním právem je přihlášen pan ministr Chovanec.

 

Ministr vnitra ČR Milan Chovanec Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, my jsme velice dobře zaznamenali rozhořčení opozice k tomuto tématu a my ho sdílíme. Na druhou stranu nechápu, co tady dnes chcete po premiérovi, aby vyřešil. Je přeci legitimní, aby oba pánové, které tu nevidím, se k této věci mohli vyjádřit. Slýchám tady od pana poslance Kalouska, prostřednictvím pana předsedajícího, že nevěří českým novinám. Ale vyjádření pana kolegy Němečka je jenom z těch novin. Počkejme si na to, až se oba aktéři panu premiérovi vyjádří k té věci. Nechme na to, aby měli možnost se obhájit, a já jsem přesvědčen o tom, že pan premiér v této věci bude jednat tvrdě a rozhodně. (Ojedinělý smích v sále.) No bude! Já jsem vcelku rád, že jsme nedostali vaši důvěru při sestavování této vlády, jak jste nám mnohokrát připomněli. Ale nechte nám na tom, abychom si své věci vyřešili, a my si je vyřešíme. To prosím pěkně mějte na paměti.

Co se týká mimořádné schůze - no proč ne? Ale přeci vládní koalice má právo si vyslechnout oba aktéry a zeptat se jich, jestli jsou autory těch výroků. I to se může stát. A je otázkou, že oba pánové ve slušné pánské i dámské společnosti mají právo se obhájit a doložit důkazy.

Jediné, dámy a pánové, co já neumím vysvětlit veřejnosti po dnešní schůzi, je to, že z této schůze odejdeme a zvýšíme si platy tak neúměrně, že to neumím těm občanům vysvětit. Pojďme se vrátit k jednání této schůze, prosím pěkně.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Dále přednostní právo má pan předseda Okamura.

 

Poslanec Tomio Okamura: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, já jsem tady vznesl před chvílí nějaké dotazy a jsem skutečně velmi zklamán vystoupením pana premiéra. Protože buď tedy pan premiér neslyšel moje dotazy - zřejmě je neslyšel, protože v odpovědi se zaměřil na bilancování průběhu vlády ODS a TOP 09 a v podstatě odpověď spočívala v tom, kterou my vidíme také kriticky, ale odpověď spočívala v tom, že vlastně vypočítal nešvary, které se děly za vlády ODS a TOP 09.

Pane premiére, jestli jste si nevšiml, tak já jsem tady nebyl. Jsem v parlamentu nový, takže nemám nic společného s předešlými vládami, proto bych vás poprosil, abyste se podíval ne do minulosti ve své odpovědi, ale abyste mi odpověděl, a znovu zdůrazňuji, je to hlavní článek na všech serverech v České republice, vnímají to dneska už miliony lidí, abyste odpověděl do budoucna. To znamená, nejenom že to budete šetřit nebo že se zeptáte. Já bych se vás rád zeptal, jak to budete šetřit, protože když se členové vlády obviní z korupce, tak to je mimořádně závažné obvinění. Takže jestli podáte trestní oznámení, anebo jestli to plánujete řešit jinými kroky. Takže prosím, neztrácejme čas, prosím, odpovědí bilancování minulosti. Já s minulostí nemám nic společného. Já jsem v politice nebyl a ani hnutí Úsvit nebylo v politice. Prosím, obraťte se do budoucna a já bych vás poprosil, jestli byste mohl nastínit konkrétní kroky. To znamená, jestli váš první krok bude dotaz na vládě nebo dotaz na příslušné ministry. Poté co zjistíte jak a co, tak jestli to předáte nějakým orgánům činným v trestním řízení, aby to prošetřily. Anebo jestli v tom případě odvoláte někoho z vlády. Koho tedy? Anebo jestli ne, tak by to znamenalo zamést pod koberec, to je přeci z tohoto úplně zřejmé.

Navíc připomínám, že tyto informace už tady kolují několik měsíců, proto předpokládám, že už jste si i nějaké šetření provedl nebo možná že už jste nějaké kroky udělal. Takže prosím, obraťme se v odpovědi pouze do budoucna. A já bych vás chtěl poprosit, zdali byste rozvinul svoji odpověď, nejenom že se zeptáte nebo vyšetříte, to opravdu je velmi nedostatečné, když se dva členové vlády obviní z korupce, ale já bych rád, abyste nám i veřejnosti sdělil konkrétní kroky, které budou následovat. Protože je zcela jasné z tohoto obvinění, že jeden nebo druhý vlastně lže. Když to řeknu na rovinu: jeden nebo druhý asi neříká pravdu, nebo zřejmě neříká pravdu, nebo jeden polopravdu, druhý polopravdu, teď nevím, jak to je. Proto bych se vás chtěl zeptat, jaké budou konkrétní kroky. Ne že jenom vyšetříme, jenom se na to podíváme. Jestli byste to trošku rozvinul. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. A nyní s přednostním právem pan předseda Kalousek.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Pane premiére, až zase budete opozici obviňovat z toho, že zdržuje schůzi, že ji protahuje, tak bych rád, aby tady zaznělo, že to nebyl žádný opoziční poslanec. Že to byl poslanec sociální demokracie a předseda naší Sněmovny Jan Hamáček, který podepsal oficiálně cestu místopředsedovi Poslanecké sněmovny Filipovi do Moskvy, kterou tato Sněmovna vyhodnotila jako bezpečnostní riziko, a také se tak vyjádřila. Kdyby to váš poslanec a náš předseda neudělal, tak jsme tady nemuseli strávit půl dne z vašeho pohledu zbytečné diskuse, z našeho pohledu nutné diskuse, protože jsme tím zabránili historické ostudě na prestiži České republiky.

Nejsou to opoziční poslanci, kteří se navzájem obviňují z krádeže veřejných peněz. Předseda klubu TOP 09 Kalousek neobvinil Stanjuru z toho, že vykrádá veřejné fondy. A Stanjura neobvinil Kalouska, že vykrádá veřejné fondy. My jsme jenom jako předsedové opozičních klubů, tedy orgánů Poslanecké sněmovny, která má svěřenu z Ústavy kontrolní funkci nad vládou, zaznamenali slova vašich ministrů, kterými se navzájem obviňují z toho, že vykrádají veřejné fondy.

K tomu, co řekl pan ministr Chovanec, že mohlo být něco mediálně posunuto. Umím si představit, že mohl být nějak mediálně posunut výrok pana ministra Němečka, protože byl interpretován. Ale výroky pana ministra Babiše, které začínají psychiatrickou a protialkoholní léčebnou, kterou velmi doporučuje svému kolegovi ve vládě, pokračují přes to, jak si ten Němeček nakradl a jak holt chápe, že si ten Němeček musel nakrást, protože si staví ten barák v Čeladné. Tyto výroky nejsou interpretovány přes média. Tyto výroky jsou na chráněném twitteru Andreje Babiše. Neumím si představit, že by ho neměl dostatečně chráněn. Jsou to prostě autentické výroky vašeho prvního místopředsedy vlády vůči vašemu ministrovi. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP