(Jednání pokračovalo ve 12.39 hodin.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dámy a pánové, přeji pěkné odpoledne. Čas určený na přestávku vypršel. Než budeme pokračovat v jednání, přečtu omluvenky, které ke mně dorazily. První je, že dnes mezi 14.30 a 19 hodin z důvodu jednání ve volebním kraji se omlouvá pan poslanec Vlastimil Vozka, dále dnešní den od 11.15 do 13.30 se omlouvá pan ministr obrany Stropnický a dále dnešní den se omlouvá od 12.30 pan místopředseda Petr Gazdík.

Než přistoupíme k projednávání dalšího bodu, mám zde přihlášku s přednostním právem pana předsedy Kalouska.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Dámy a pánové, mně je velmi líto, že tu teď není pan premiér, protože jsem se na něj chtěl obrátit, ale i když tu není, tak se obracím na nás na všechny s tím, abych upozornil, že vedle role zákonodárné také máme roli kontrolní a že jako Poslanecká sněmovna jsme suverén a že vláda se zodpovídá nám a my se pak zodpovídáme veřejnosti za to, jaké vládě jsme dali důvěru a jaká vláda tady vládne.

Říkám to proto, že v několika posledních minutách první místopředseda vlády České republiky Andrej Babiš, který, jak dobře víme, je omluven řádně, je na Ecofinu, na Radě ministrů Evropské unie, nicméně přesto dokáže omnipotentně sledovat i vnitropolitické dění. Mám ověřeno, že to je autentické. Autenticky na svoji sociální síť napsal o svém vládním kolegovi, ministru zdravotnictví Němečkovi: "Šnajdroid" - nevím tedy, co je šnajdroid, požádáme o vysvětlení pana prvního místopředsedu vlády až se dostaví, ale to není podstatné - "šnajdroid Němeček by měl urychleně nastoupit protialkoholickou a psychiatrickou léčbu," píše první místopředseda vlády České republiky o ministru zdravotnictví České republiky.

Nevím, co je šnajdroid. Necháme si to časem vysvětlit. (Smích z pravé strany sálu.)

Ale jsme v situaci, dámy a pánové, kdy zasedá Poslanecká sněmovna a první místopředseda vlády o svém vládním kolegovi, ministru zdravotnictví, říká, že má neprodleně nastoupit protialkoholní a psychiatrickou léčbu.

(Do sálu vchází předseda vlády Sobotka.)

Já si neumím představit naléhavější téma k jednání Poslanecké sněmovny, pokud zasedá jako kontrolní orgán vlády, než aby požádala předsedu vlády jako osobu, která za činnost vlády zodpovídá - děkuji, pane premiére, že jste přišel, já to ještě jednou zopakuji, protože si myslím, že to je tak závažné téma. (Smích v sále.) ***
Přihlásit/registrovat se do ISP