(12.10 hodin)

 

Poslanec Radim Fiala: Děkuji. Vážené kolegyně, kolegové, já bych se chtěl jenom vyjádřit k návrhům zákonů opozice. Je pravdou, že jsme se sešli jako předsedové všech klubů parlamentních stran a domlouvali jsme se na tom, jestli budou zařazeny zákony opozice, nebo nebudou. Žádali jsme o jakékoli malé opoziční okénko, kde by se projednaly naše zákony. Jak řekl pan kolega Sklenák, je tady jeden zákon, který navrhlo hnutí Úsvit, a to je vyšetřovací komise na D47. Ale zákon přece není ani levý ani pravý. Přece to není zákon levice ani pravice. Zájmem nás všech je vyšetřit, co se tam stalo, proč je dálnice taková, jaká je, aby se neutrácely zbytečně státní prostředky za nějaký šlendrián. To si myslím, že není žádné politikum a je to v zájmu nás všech. Ale skutečně opoziční zákony se na program jednání nedostaly, leží tady více než půl roku a my bychom je chtěli projednat, protože všechny strany slíbily přece před volbami svým voličům, že budou prosazovat svoje programy, a za tyto programy strany byly zvoleny. Takže ať už dopadnou zákony jakkoliv, ať budou schváleny, či nebudou schváleny, tak je projednat chceme. A to si myslím, že je pro nás všechny velmi důležité.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu předsedovi Fialovi. Nyní s přednostním právem pan předseda Stanjura. Prosím, pane předsedo. Po něm pan předseda Kalousek.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Pana premiéra můžu oslovit přímo. Pane premiére, nechal jsem se strhnout, nebyla to úmyslná lež. Člověku se občas stane, že se nechá strhnout. A máte plnou pravdu, pan ministr zdravotnictví u svého bodu byl. A pokud si myslíte, že se vám mám za to omluvit, tak se vám za to omlouvám. Nejenom vám, ale i ministru zdravotnictví, celé vládě či vládní koalici. Opravdu to nebyl úmysl. Člověk se někdy nechá strhnout.

Ale vy byste se měl omluvit také opozici za to, jak ji nepravdivě obviňujete z toho, že máme jenom destruktivní chování. To prostě není pravda! A nebudu teď vytahovat, a mohl bych, i z této schůze, kdy by zákon například bez našeho hlasu spadl pod stůl. Ono to sice vypadá tak hrozně vyhroceně, ale když se podíváte na statistiky, aspoň náš klub si to dělá, předpokládám, že i další kluby, tak jsou desítky procent hlasování, nadpoloviční většina hlasování, kdy hlasujeme stejně jako vládní koalice, nebo stejně jako část vládní koalice. A pak jsou samozřejmě věci, na které máme opravdu rozdílný názor a kde každý hájíme své principy, své ideje, své návrhy, své myšlenky a tam se prostě neshodneme.

My jsme v úterý jako předsedové opozičních klubů protestovali jenom proti tomu, že jsou špatně zorganizovány schůze. Nikdo mi neodpověděl, proč máme 20. a 21. Proč to není na jedné schůzi? Poctivá odpověď je: zapomněli jsme tam napsat jeden návrh. Tomu bych i rozuměl. Myslím, že se to stalo i nám, když jsme vládli, ať už ve funkčním období, kdy jsem tady byl já, nebo když tady byli mí kolegové. A nechci se vymlouvat, že jsem tam nebyl, byli to jiní kolegové z naší politické strany. To je normální komunikace. My jsme chtěli a voláme po tom, abychom si naplánovali program, ne abychom společně hlasovali. To je úplně něco jiného. Třeba v minulém volebním období jsme kromě organizačního výboru, grémia Sněmovny občas pozvali kolegy z opozičních klubů neformálně na snídani a řekli jsme si, jak si představujeme průběh schůze - první týden, druhý týden, kdy si myslíme, že budeme chtít delší hlasování, kdy ne. To mi přijde normální. Nakonec si to vládní většina prosadí, to respektujeme. Jenom nám vadí, protože poslanec - a to víte moc dobře - či ministr nemá povinnosti pouze ve Sněmovně. Jezdí za ním návštěvy, jezdí za ním starostové, místostarostové, členové zastupitelstva, ale i občané. Nejenom do našich poslaneckých kanceláří v regionech, ale i tady. A když vlastně nevím, co bude na programu, jestli náhodou nejsem zpravodaj klubu k návrhu zákona, tak si v zásadě nemohu dobře zorganizovat program. A to je to, po čem voláme.

Včera jsem jasně říkal v médiích, že to nezmění žádná novela jednacího řádu. Ale pokud se normálně domluvíme na tom, které dny se bude jednat, jak dlouho dáte prostor pro opoziční návrhy, tak to bude fungovat lépe. Ne, že by to byla selanka, že si tady nikdy nevyměníme pár ostrých výrazů obsahově i osobně. To určitě ne. Ale byli bychom všichni klidnější. A také k té nervózní atmosféře bezesporu přispívá to, že jsme tady moc dlouho. Jestli tady jsem ve středu deset hodin, pak dvě hodiny jednám s ministrem Dienstbierem, a vy pak řeknete v médiích nebo na mikrofon, když se nemůžu bránit, že opozice nechce pracovat, tak možná kdybychom byli víc odpočinutí, tak to přejdeme bez poznámky, bez obrany, mávneme nad tím rukou, ale protože to tak je, tak se nedivte. Vy jste na nás zaútočil, přitom vy máte většinu v této Poslanecké sněmovně. A pořád mluvíte o těch legendárních přestávkách. Náš klub si ještě na těchto třech schůzích nevzal přestávku kromě zvyklostí po 19. hodině. A to jsme poctivě oznámili předsedům vládních klubů v úterý odpoledne, že to tak dělat budeme, protože jsme nevěděli, jak bude vypadat středa, čtvrtek, pátek. Ale je to vlastně mimo nepsané zvyky, mimo nepsané hodiny. Vyčítat opozici, že si dovolila po deseti hodinách jednání vzít pauzu, mi přijde jako nefér, a pak se nedivte, že se takovému nařčení bráníme.

Ale abych se vrátil k začátku. Nebyl v tom úmysl. Nechtěl jsem nepravdivě nařknout ministra zdravotnictví ani vás. Zapomněl jsem na ten jeden bod. Mluvil jsem o energetickém zákonu a bloku těchto šesti zákonů.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Nyní s faktickou poznámkou pan předseda Sklenák, po něm s přednostním právem pan předseda Kalousek.

 

Poslanec Roman Sklenák: Já už fakt jen stručně, protože bych byl rád, abychom se dostali ke třetím čtením, když je nebudeme moci projednávat po 14. hodině. Jenom dvě reakce.

Na opakovaný dotaz, proč máme tři schůze a jak to zdůvodníme. Někdo se tady ptal, jak to zdůvodníte občanům, že tady máme tři schůze. Já si myslím, že to zdravotně postiženým zdůvodníme velmi dobře, proč máme tři schůze a proč jsme si dovolili svolat mimořádnou schůzi, abychom zařídili, aby neměli po Novém roce obrovské problémy, které by nastaly, kdyby tento zákon nebyl schválen, který je na 21. schůzi. Všichni by museli znovu k posudkovému lékaři, obrovské problémy s výměnou průkazů mimořádných výhod. Takže já si myslím, že si to zdůvodníme. Spíš bych se divil, jak budete zdůvodňovat, že to je pro vás takový problém mít tři schůze a že v tom máte takový zmatek, že byste raději, aby schůze nebyla a abychom tento zákon neschválili. Samozřejmě jsme navrhovali bod zařadit do řádné schůze, a vy přece víte, že jednací řád známe stejně dobře jako vy, takže když jste dali veto na zařazení, tak jsme museli reagovat mimořádnou schůzí. Kdybyste to nevetovali, tak jsme to projednali v řádné schůzi.

A jinak pořád řeči o tom, že nejsme schopni sdělit představu o schůzi a že nekomunikujeme. Vždyť se, pánové předsedové, spolu bavíme každou schůzi od rána do večera a obecně tedy, abych to řekl i na mikrofon, představa poslanců vládní koalice se dá shrnout velmi jednoduše. Vládní koalice má na každé schůzi zájem projednat vládní zákony především a chceme, aby schůze projednala všechny vládní zákony. Takže to je naše představa. Vy jste nám vaše představy taky řekli. Proto, jak jsem tady už říkal, jsme některé vaše návrhy zařadili, opoziční okénka tady byla. Že jste si to vypřestávkovali, je váš problém. (Potlesk z řad poslanců ČSSD.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Pardon, ještě před panem předsedou Kalouskem s faktickou poznámkou pan poslanec Kořenek. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Petr Kořenek: Omlouvám se za zdržení.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Pardon. Omlouvám se, pane poslanče, nemohu vám udělit slovo. Nacházíme se mezi body a mohou mluvit jenom ti s přednostním právem. Omlouvám se. Prosím, pan předseda Kalousek. (V sále je neklid.)

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo, pane předsedající.

Pane premiére, já si dovoluji připomenout vaši větu, kterou jste pronesl zhruba před hodinou v rámci bodu daně z přidané hodnoty. Když tady zazněly naprosto jasné a věcné dotazy, na které bychom rádi slyšeli odpověď, protože podle mého názoru věrohodná odpověď na ně neexistuje, vy jste řekl: nechtěl jsem odpovídat a nechtěl jsem zdržovat diskusi, protože čas utíká a musíme to odhlasovat. Pokud ovšem padly relevantní námitky vůči vaší kompetenci na tyto debaty odpovědět, popřípadě vůči vaší schopnosti jako lídra koalice zařídit efektivní vazby mezi prací, vládou a Sněmovnou, tak najednou máte času dost a vystupujete jak na obrtlíku, od té doby jste vystoupil už asi čtyřikrát. Na obhajobu vlastní neschopnosti vám času líto není. Na obhajobu věcných dotazů, které byly položeny k návrhu zákona, který předkládáte, vám líto času je. Tak to prostě je. Jenom prostě reflektuji to, co jsme tady slyšeli poslední hodinu. Zájem vlády je prosadit maximum vládních zákonů, zájem opozice je upravit je co nejvíc podle programu, který slíbila svým voličům, některým z nich i zabránit. Rovněž tak je naším zájmem projednat některé naše zákony, které opravdu již od jara leží v kanceláři Poslanecké sněmovny a pravidelně jsou vyřazovány ze schůze. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP