(Schůze pokračovala v 9.00 hodin.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, členy vlády tady zatím nevidím. Zahajuji druhý jednací den přerušené 20. schůze Poslanecké sněmovny. Všechny vás vítám. Prosím, abyste se všichni přihlásili identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty.

Sděluji, že o omluvení své neúčasti na jednání požádali tito poslanci: pan předseda Jan Hamáček z důvodu zahraniční cesty, Vojtěch Adam ze zdravotních důvodů, Ivan Adamec ze zdravotních důvodů, stejně jako Hana Aulická Jírovcová, Jan Bartošek z pracovních důvodů do 12 hodin, z důvodu zahraniční cesty Zuzka Bebarová-Rujbrová, stejně jako Marek Benda, z pracovních důvodů Ondřej Benešík, z osobních důvodů Jiří Běhounek, z pracovních důvodů Jana Černochová, Pavel Čihák, z osobních důvodů René Číp, zahraniční cesta Ivana Dobešová, stejně jako Jan Farský, ze zdravotních důvodů Jaroslav Foldyna, z pracovních důvodů Vlastimil Gabrhel, z pracovních důvodů Milada Halíková, z rodinných důvodů Jana Hnyková, Pavel Holík je na zahraniční cestě, Jaroslava Jermanová ze zdravotních důvodů, Simeon Karamazov z osobních důvodů, David Kádner je na zahraniční cestě, Jaroslav Klaška z pracovních důvodů, Vladimír Koníček je na zahraniční cestě, stejně jako Pavel Kováčik, pracovní důvody uvádí Jaroslav Lobkowicz, z důvodu zahraniční cesty Josef Novotný, Martin Novotný, pan poslanec Lukáš Pleticha od 10 do 13 hodin z pracovních důvodů, na zahraniční cestě je Roman Procházka, Martin Sedlář a Antonín Seďa, z důvodů pracovních se omlouvá Karel Schwarzenberg, stejně Pavel Šrámek, na zahraniční cestě je Lubomír Toufar, z osobních důvodů se omlouvá Dana Váhalová, z pracovních důvodů také Roman Váňa, z osobních důvodů Jan Volný, z osobních důvodů se také omlouvá Josef Vondrášek, Markéta Wernerová, Jan Zahradník, z pracovních důvodů pak se omlouvá pan poslanec Marek Ženíšek.

Z členů vlády se na dnešní jednací den omlouvá Andrej Babiš, Marian Jurečka z důvodu zahraniční cesty, stejně jako Jan Mládek, z pracovních důvodů potom Antonín Prachař a paní ministryně Šlechtová od 11 hodin, z pracovních důvodů se také omlouvá Lubomír Zaorálek.

To byly omluvy pro 20. schůzi a pravděpodobně pro všechny schůze, které budeme dnes projednávat.

Budeme se věnovat bodům dle schváleného pořadu schůze. Přistoupíme k jednotlivým bodům. Hlásí se pan předseda klubu ČSSD Roman Sklenák. Pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Roman Sklenák: Dobré ráno, kolegyně a kolegové, děkuji za slovo, vážený pane předsedající. Dovoluji si navrhnout vzhledem k tomu, že zde není přítomen pan ministr Mládek, vyřadit z programu této schůze bod číslo 8, energetický zákon.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ano, energetický zákon byl přerušen před ukončením všeobecné rozpravy na zahájení 20. schůze. A protože nelze měnit program schůze, vzhledem k tomu, jak je svolána, něco jiného je případné nedokončení bodu, který je zařazen na schůzi, a procedurální rozhodnutí o něm.

Má někdo jiný návrh ještě do pořadu 20. schůze? Pan předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. Pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Hezké dopoledne, vážené kolegyně, vážení kolegové, členové vlády, pane místopředsedo, jsme v mimořádné schůzi, tak jak to, že máme návrhy k programu schůze? Já tomu vůbec nerozumím? Jak mohou být další nebo první návrh k programu schůze, když jsme v režimu mimořádné schůze? Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Nemáme žádné body k programu schůze. Byl to návrh na vyřazení tohoto bodu, který je rozjednán. Jinak by schůze samozřejmě zůstala po jejím přerušení otevřena a mohl bych dát hlasovat jenom o tom, že schůzi neukončuji, ale přerušuji, protože nebyl dojednán její bod. Ale rozhodnutí o vyřazení bodu, který je rozjednán a na schůzi proběhl, je podle zákona o jednacím řádu možné a to už bylo několikrát. Nevidím v tomto procedurálním návrhu, který mj. padl i v rozpravě, která do té doby proběhla, a nebyl nijak zpochybňován tento postup, je jistě možný.

Ale hlásí se pan předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Dobré ráno, vážené dámy, vážení pánové, já si tím tedy nejsem zcela jist, prosím proceduralisty, ať mě zkontrolují, ale domnívám se, že z programu mimořádné schůze nelze žádný bod vyřadit, zrovna tak jako do něj nelze žádný bod zařadit. Aspoň jsem v tomto domnění žil posledních deset let. Prosím tedy, ať se někdo autoritativně vyjádří, jestli to jde. Podle mého názoru to opravdu nejde.

Druhá věc, nad kterou se tady velmi pozastavuji, je skutečnost omluv, které tady zazněly od členů vlády, vzhledem k tomu, že je to mimořádná schůze. My jsme v úterý měli mimořádnou schůzi, kam se zařadily všechny body pana ministra financí, protože holt prostě jindy nemohl, tak se na to udělala mimořádná schůze. Přestože schvalujeme jednací řád, kdy říkáme, že nejméně týden musí být lhůta mezi druhým a třetím čtením, tak pan ministr financí tady vstával jak apoštol na orloji a u každého bodu řekl: navrhuji zkrátit na 48 hodin, a vy jste s tím souhlasili s vědomím, že na pátek svoláte opět, nebo je svolána opět mimořádná schůze, kde pan ministr financí si tady definitivně má své body obhájit a definitivně se vyjádřit k pozměňujícím návrhům. A já slyším, že pan ministr financí tady není.

Velmi bych tedy prosil, obtížně si umím představit, jak odpovědně to budeme projednávat. Nemáme žádnou chuť to projednávat bez jeho přítomnosti a vy se nám nemůžete divit. Takhle se k nám prostě vláda nemůže chovat. Já bych tedy velmi prosil pana premiéra, abychom se definitivně mohli rozhodnout, jak se k tomu postavíme, jestli by pan premiér mohl říct, jaký tedy vážný důvod byl pro to, že tady pan ministr financí na tuto řadu svých bodů být nemůže, a zda to věděl už to úterý, když navrhoval zkrácení na 48 hodin. Protože jestli to věděl a navrhoval termín tak, že to navrhuje na den, kdy věděl, že tu nebude, tak je to neskutečné opovrhování Poslaneckou sněmovnou a my ty body nebudeme chtít projednat.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ještě eviduji přihlášku pana předsedy Faltýnka. Pan premiér se hlásí. Jenom upozorňuji, že nevedeme rozpravu. Padl jeden procedurální návrh, o kterém budeme hlasovat dále bez rozpravy, protože existuje nejméně deset příkladů, kdy jsme se takhle zachovali, pokud jde o mimořádnou schůzi a rozhodnutí o konkrétním bodu, který byl na tu schůzi zařazen a projednáván. Přerušení určitého bodu do určitého termínu, např. do další schůze, to si s panem Sklenákem potom domluvíme, jak přesně bude znít usnesení, je možné, neodporuje jednacímu řádu a nevidím na tom nic, co bychom měli déle zkoumat, protože takových příkladů tady bylo mnoho. V tomto ohledu tedy, podotýkám, pokud nebude někdo souhlasit s mým rozhodnutím, jak postupovat procedurálně, nechť vznese námitku proti postupu předsedajícího.

Pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Děkuji, pane místopředsedo. Dobré ráno, kolegyně, kolegové. Jen bych reagoval na vystoupení pana předsedy Kalouska. Ano, věděl, když načítal zkrácení doby, a současně jsme všichni věděli a řekli jsme to, že pan ministr se omlouvá na dnešní den proto, že odletěl na zasedání ministrů financí na ECOFIN a že je dohodnut s panem premiérem, který tyto záležitosti bude řešit za něj. Děkuji. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP