(14.20 hodin)

 

Poslanec Radim Fiala: Děkuji za slovo. Chci říci jenom krátkou poznámku a svůj poznatek. I já jsem čekal, že bude například dnes ráno grémium Sněmovny, kde se dohodneme, jak týden bude probíhat. Žádné grémium samozřejmě nebylo. My se připravujeme poctivě na všechny schůze a všichni si pamatujete, že už tady sedíme, pokud budu považovat i mimořádné schůze za program, pět šest týdnů od rána do večera a jednáme o zákonech. Je to naše práce, to je v pořádku. Ale i my v opozici máme návrhy zákonů, chceme nějaká svá opoziční okénka, chceme projednat své návrhy zákonů. Hnutí Úsvit tam má například návrh zákona o referendu nebo odpovědnost politiků a podobné věci a chceme se k tomu také dostat. Rádi tady budeme sedět, jak dlouho to bude nutné, ale potřebujeme projednat i naše zákony, protože jsme to prostě a jednoduše slíbili našim voličům a lidem, kteří nás volili. Na tom není nic složitého. A když nemáme ani grémia, když se neradí o programu schůzí, tak se prostě na naše zákony nedostane. Takže i já bych prosil, aby se v této věci něco změnilo, abychom i my měli možnost zde projednávat naše návrhy, opoziční návrhy zákonů.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan předseda Sklenák, potom pan místopředseda Gazdík.

 

Poslanec Roman Sklenák: Děkuji za slovo. Jenom abych odpověděl panu předsedovi Stanjurovi. Krátce před schůzí jsem se s panem předsedou Kalouskem bavil o tom, že bychom se dnes večer sešli k tomu, jak bude vypadat průběh schůze další týden. Říkal jsem, že jsem mluvil s některými, a samozřejmě jsem v tom dialogu chtěl pokračovat. Ale kolegyně a kolegové, když se podíváme, jak probíhalo posledních 14 dní, není věcí jen poslanců vládní koalice, jak tady schůze probíhají. Nám je neustále vyčítáno a je to opakováno jak zde, tak i mimo Sněmovnu, věty typu: každé ráno zde poslanci koalice načítají změny a mění program. Já jsem si dal tu práci a nechal jsem si vypsat, jak probíhají diskuse o programu. A když se na podíváte, tak návrhů z řad opozičních poslanců na změnu programu schůze je mnohem více než návrhů poslanců koalice. Jen připomenu debatu v pátek, která zde byla vyvolána právě představiteli hnutí Úsvit. I tím, že jsme se tady velkou dobu bavili na jejich témata, tak jsme třeba nestihli projednat body, které byly pevně zařazeny a s kterými jsme počítali, že je projednáme.

Takže samozřejmě může být vždy nějaká představa o tom, jak bude vypadat ten který jednací den, jak bude vypadat celá schůze, ale poslanci a poslankyně velmi často program mění. A co je také podle mého názoru takovým nešvarem, že jednací dny už dávno nekončí tak, že skončí v hodiny vymezené jednacím řádem pro jednání Sněmovny, ale končí tím způsobem, že si některá opoziční strana vezme přestávku na jednání klubu. Takže kdybychom věděli, co chystají opoziční kluby, kdy se radit, tak bychom také mohli program připravovat lépe.

Já jsem samozřejmě velmi rád, když se budeme o programu bavit, když budeme dodržovat nějaké představy, ale kroky musí být učiněny z obou stran.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan místopředseda Gazdík dává přednost panu předsedovi Kalouskovi.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji. Pane předsedo, jako předseda klubu TOP 09 jsem samozřejmě připraven se sejít a projednat další průběh efektivního projednávání bodů. Ale teď bych se ještě vaším prostřednictvím, pane předsedo, chtěl obrátit na pana kolegu a předsedu klubu ANO pana předsedu Faltýnka jako předsedu klubu našich kolegů, který tady minulý týden seděl, čtvrtek a pátek, a snažili jsme se jednat.

Vám opravdu nevadí, že vám váš předseda a ministr financí naprosto bezostyšně lže? Že se na vás dívá odtud z tohoto místa, jako se na vás dívám já, a říká: minulý týden jsem byl služebně zaneprázdněn, a přitom už zapomněl, že se omlouval z rodinných důvodů, a zapomněl, že odjel na dovolenou? Možná jste na to zvyklý. Je to běžné, že Babiš lže pořád. Ale my se domníváme, že ministr vlády České republiky nemá v Poslanecké sněmovně lhát!

Já si vás tady dovoluji požádat, pane předsedo, jestli byste alespoň řekl, jestli vám to vadí, nebo nevadí. Protože nám to tedy vadí! Ministr vlády tady prokazatelně lhal! Buď lhal, když se omlouval z rodinných důvodů, anebo lhal, když říkal, že tu nebyl z pracovních důvodů. Anebo lže pořád. Lhal minimálně jednou. Domnívám se, že by si Poslanecká sněmovna zasloužila vaše stanovisko.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Teď pan předseda klubu ODS, potom pan předseda klubu ANO.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Pane předsedo, dovolte mi, abych po krátké konzultaci se svými kolegy předsedy opozičních klubů požádal o třicetiminutovou pauzu. My předsedové opozičních klubů se chceme poradit, nechceme nečinně přihlížet tomu, co se tady děje s programem, takže se chceme společně poradit a potřebujeme na to zhruba 30 minut. Pak vám oznámíme, jaký bude postup opozice. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Ano. Zeptám se, pane předsedo, jestli chcete přestávku teď hned, nebo mám umožnit vystoupení. Takže po vystoupení pana předsedy Faltýnka vyhlásím onu pauzu. Prosím, pane předsedo.

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Děkuji za slovo, pane předsedo. Dámy a pánové, možná by bylo dobře, kdybychom využili třicetiminutové přestávky nejenom na poradu opozičních klubů, ale že bychom třeba našli společný konsensus na další program a další jednání Poslanecké sněmovny dnes, zítra a v tomto týdnu. Ale je to jenom můj momentální nápad. Pokud je hloupý, tak se za něj omlouvám.

K otázce pana kolegy Kalouska. Víte, je tady mezi námi pouze jeden novinář, který teď fotí, ale kamery jedou. Kdyby nejely kamery, tak ušetříme, přátelé, spoustu času pro normální práci. Ale možná si na to také časem zvykneme (zvedá prudce ruce nahoru a dolů) a budeme tady také takto vystupovat a bouřit do těch kamer (zvýšeným hlasem)!

Pane kolego Kalousku prostřednictvím pana předsedajícího, já znám pana Babiše pouze patnáct let, není to dlouhá doba, a vážím si ho z několika důvodů a jeden z důvodů je, že nelže a že vždycky splní to, co slíbí, na rozdíl od mnoha profesionálních politiků, kdy si jeden den podáte ruce a druhý den je to všechno jinak. A já se ptám, pane kolego, a je jedno, jestli je to z opozice, koalice, to je jedno, vždyť jsme si na to včera podali ruce. A on říká: ale to je přece v politice normální. Čemu se divíš? Odkud jsi? Jsi z Hané? Jsi normální? Takto to v naší politice funguje. A my se pokoušíme malinkými krůčky to postupně měnit. Vím, že to bude trvat strašně dlouho, ale přesto se o to pokusíme.

Takže tolik jenom velmi stručně má odpověď. Děkuji. (Potlesk z řad poslanců ANO.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Já jsem slíbil, že po vystoupení pana předsedy Faltýnka přeruším schůzi (k hlásícímu se poslanci Kalouskovi). Dám vám prostor k poradě a samozřejmě, až se zde znovu sejdeme, tak nijak nebudu bránit, nebo řídící schůze, přednostním vystoupením. Sejdeme se zde ve 14.58 hodin. Přerušuji schůzi do 14.58 hodin.

 

(Jednání přerušeno ve 14.28 hodin.) ***
Přihlásit/registrovat se do ISP