(14.10 hodin)

 

Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Já už nevím, jak to mám říct. Já vím, že díky poslanci Kortemu jsem dostal z češtiny 3C, ale já to zkusím ještě jednou. 28. října, minulý týden, jsem byl v Berlíně. Mám fotku, na které jsem vyfocený s generálním ředitelem OECD Gurriou, ministrem financí Německa, Francie, Itálie - a dalších 90 ministrů tam bylo! A podepsal jsem smlouvu. Tak já nevím, o čem mluví stále pan Kalousek. Nikde jsem nebyl se žádnými přáteli. Dokonce jsem se potkal s paní poslankyní Grässle v rámci mé dvoudenní návštěvy v Berlíně. Podepsal jsem smlouvu, pane poslanče Kalousku, o transparentním finančním účtu. Takže vám taky doporučuji, pokud máte nějaký účet v Rakousku (smích některých poslanců), abyste přesunul vaše peníze, protože... (Předseda Hamáček prosí ministra financí, aby k poslanci Kalouskovi hovořil jeho prostřednictvím. Ten však pokračuje ve své řeči dál, takže předsedovi Hamáčkovi není příliš rozumět.) ... od roku 2017 ... (není rozumět, předsedající i mistr hovoří současně) Česká republika se přihlásila k tomu, že bude sdělovat všechny účty českých občanů u 53 zemí Evropské unie! Od roku 2018 taky Monako, Švýcarsko a Rakousko. Takže jsem reprezentoval Českou republiku a nikde jsem nebyl se žádnými přáteli. Takže snad jsem to řekl srozumitelně. (Potlesk ze střední části sálu.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Ještě jednou pan předseda Kalousek.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji. Dovoluji si navrhnout, pane předsedo, abyste pana ministra nenapomínal. On jako ministr vlády má právo obracet se na mě přímo bez prostřednictví předsedajícího. (Nesouhlas ve sněmovně.) Domníval jsem se, že ano. Dobře, ale v každém případě se mě to nedotýká. Klidně může.

Takže ať už vaším prostřednictvím, či mimo něj, že 28. října byl pan ministr v Berlíně, to víme všichni. 28. října také tato Sněmovna nezasedala, protože byl státní svátek, což možná pan ministr neví nebo to ignoruje. A to bylo úterý. Ale středa, čtvrtek, pátek tato Sněmovna zasedala. Pan ministr tady nebyl, protože měl prostě jiné starosti. Někteří z nás víme, jaké. A právě proto teď je svolána ta mimořádná schůze. A je to taková arogance oligarchické moci, že my pro ten program hlasovat nemůžeme, protože to se tady ještě nestalo. A ty trapné výmluvy - byl jsem v úterý v Berlíně, proto jsem tady středa, čtvrtek, pátek nemoh bejt, mám na to fotografie... To opravdu není důstojné vystoupení člena vlády před Poslaneckou sněmovnou. (Potlesk poslanců TOP 09.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan předseda Stanjura.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Já bych měl dotaz na vás, pane předsedo. Teď asi musím přímo, nevím čím prostřednictvím. Před chvilkou jsme měli 19. schůzi. Tu jste přerušil do zítřka 9 hodin. Teď začala 20., svolána je 21. Za náš klub musím říct, že vůbec nevíme, jak bude probíhat tento týden. Tak pokud má vládní koalice nějaký plán, aspoň které dny budou které tisky a které schůze, tak my bychom to rádi věděli, ať se můžeme řádně připravit. Bohužel to nevíme. My nevíme, čím začne zítra v 9 hodin schůze, kdy začne 21. schůze, kdy plánujete třetí čtení apod. Myslím si, že to opravdu není důstojné. Já jsem respektoval, že dneska nebylo grémium Sněmovny. Očekával jsem, že buď neformálně, nebo na mikrofon někdo řekne, jaká je představa vládní většiny, jak vlastně tento týden budeme pracovat. Mezitím někteří členové výboru mi říkají, že má proběhnout výbor, teď se mě ptají, kdy vlastně bude sněmovna, kdy nebude - a já nejsem schopen odpovědět. Tak pokud je nějaká představa, tak nám ji prosím sdělte. Pokud ne, tak to bude jako vždycky, že se to ráno dozvíme. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Já dám slovo panu poslanci Sklenákovi, který předpokládám ví a odpoví, co má vládní koalice v plánu. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Roman Sklenák: Děkuji za slovo. Dobré odpoledne, kolegyně a kolegové. Já se pokusím panu předsedovi Stanjurovi zodpovědět jeho dotaz. Byla svolána mimořádná schůze na 14. hodinu. Ta právě probíhá. Deset minut po jejím přerušení je svolána ta další schůze. Čili předpoklad je takový, že bychom dnes projednali druhá čtení plus další dva tisky, pokud to bude v našich silách. Potom by schůze byla přerušena, bylo by druhé čtení z druhé mimořádné schůze. Zítra bychom se vrátili do 19. schůze tak, jak bylo ohlášeno, v 9 hodin. A jak už jsme se bavili s některými předsedy klubů, tak by dneska večer nebo odpoledne mohla proběhnout schůzka, na které bychom se domluvili, pokud to bude možné se domluvit, na tom, jak bude probíhat ten zítřejší den. Takže taková je alespoň moje představa. Samozřejmě třetí čtení je možné absolvovat v okamžiku, kdy jsou splněny lhůty a kdy jsou jednací dny vyčleněny pro třetí čtení, čili předpoklad je, že třetí čtení by se odehrála v pátek. Ve čtvrtek třetí čtení předpokládám, že bychom asi nemohli absolvovat. A já bych potom chtěl právě z toho důvodu, aby tento plán mohl být splněn, navrhnout, abychom dnes jednali i po 19. a 21. hodině, ale předpokládám, že to mohu učinit, až bude schválen program schůze, takže s tím ještě vystoupím.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan předseda Kalousek.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Nezlobte se, pane předsedo, že obtěžuji. Nezlobte se, kolegové. Ale opravdu se nedomnívám, že by si Poslanecká sněmovna zasloužila, aby jí tady jakýkoli člen vlády bezostyšně lhal, aniž by si dělal starosti s tím, co řekl minulý týden. Pan ministr financí říkal, že tady minulý týden nemohl být, protože byl v Berlíně, jednal o daňových únicích. Nicméně tady zaznělo - a to si nikdo nevymyslel, to někdo četl z jeho vlastního omluvného dopisu, který vložil do systému, kde se každý z nás z nějakého důvodu omlouváme ze zasedání Poslanecké sněmovny, že ve čtvrtek a v pátek ve dnech 30. a 31. 10. se ministr financí Babiš omlouvá z rodinných důvodů. Před pěti minutami jste nám tady, pane ministře, říkal, že jste jednal o daňových podvodech, a proto jste tady nemohl být. Aniž jste si dělal starosti s tím, z jakého důvodu jste se minulý týden omlouval. Proč nám tady - a nejenom nám, ale naším prostřednictvím veřejnosti - neustále a bezostyšně lžete?! Jste snad s těmi daňovými podvodníky v nějakých rodinných vztazích, že jste se kvůli tomu omlouval z rodinných důvodů? (Úsměv mezi některými přítomnými.) Já trvám na tom, co všichni víme, že jste se jel radit se svými kamarády z Petrohradu a neměl jste čas na Poslaneckou sněmovnu! A proto je na tento den svolána Poslanecká sněmovna na mimořádnou schůzi! A proto my pro tento program mimořádné schůze nebudeme hlasovat, protože jsme minimálně za českou veřejnost dotčeni, že prostě máte jiné priority, než jsou vládní návrhy, před Poslaneckou sněmovnou!

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan předseda Stanjura.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: My tady vlastně vedeme dvě debaty najednou. Tak já se zase vrátím do té druhé debaty.

Pane předsedo Sklenáku prostřednictvím pana předsedy, vaše odpověď mně tedy v žádném případě nestačí. Stačil jsem si za tu chvilku zjistit, že s žádným předsedou opoziční strany jste nejednal. Jestli jste jednal s některými předsedy koaličních klubů nebo se všemi předsedy koaličních klubů, to já fakt nevím. Ale ani s jedním předsedou klubů opozičních stran jste nejednal. Taktně jste zamlčel čtvrtek. Já jsem chtěl plán na celý týden. Který den bude která schůze! A vy říkáte, že někdy odpoledne nás milostivě možná svoláte, abyste nás poinformoval. Já bych to chtěl vědět dneska! Bude se ve čtvrtek jednat? Která schůze bude? Pane předsedo, nekřičte na mě, prostřednictvím... (K poslanci Faltýnkovi. U stenografického stolku, který je vedle řečniště, však žádný křik poslance Faltýnka slyšet nebyl.) Vždycky je to předem. Ještě jsem nezažil, že nejdřív jednáme, a pak se teda domluvíme později, o čem vlastně jednáme a co je na pořadu věci. Vy to možná víte, my to prostě nevíme. Chceme se řádně připravit. Dneska jsme zařadili pět zákonů vrácených ze Senátu. Budou zítra? Budou pozítří? Máme se na to připravit? Nebo to vyřadíme ze schůze? My to prostě nevíme! To není žádná schválnost. To je schválnost z vaší strany. Na mikrofon řekněte, s kterými předsedy poslaneckých klubů jste to konzultoval. S opozičními skutečně ne. (Napjatá atmosféra v sále.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan předseda Fiala, potom pan předseda Sklenák. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP