(17.00 hodin)
(pokračuje Laudát)

Doufám, že projdou zátěžovými testy, které by měly být podstatně přísnější, než byly doteď. To se právě realizuje. To nemůže říct ministr, aby šířil paniku. Chápal bych v tomto, pokud to při nějaké příležitosti řekne i pan Babiš. Spíš by už teď měl reagovat na to, že jsou nebezpečné signály, a být s tím rozpočtem opatrnější. Ale vy jste se vrhli na to to rozdat, koupit si voliče. Oni velice rychle zapomenou, oni zapomenou.

Pokud tady mluvíte o chudých nebo lidech v pásmu chudoby, tak proč jste nepřijali selektivně, co tady už jednou udělala pravicová vláda, těm nejchudším, a důchody jste natáhli rovnou plošně, takže chudí budou mít zase méně a ty nůžky ještě rozevřete, protože to bylo poměrové přidání. Bylo to plošné, nebylo to selektivní, abyste vytáhli lidi pod hranicí bídy. Když jsem to říkal na rozpočtovém výboru, tak pan náměstek Šimerka zareagoval na zvednutá obočí poslanců, že je to legitimní názor, ale že vlastně nikdo ani v diskusích o tom to nikoho nenapadlo. Myslím koaličních diskusích. Vy jste se o tom dohadovali. To je další věc.

Prosím, ve finále po vás bude podstatně víc lidí v pásmu chudoby, protože ničíte a potlačujete investice. A jestliže tady si prohlasujete, že 70 je víc než 100, tak je i legitimní názor, že Vltava teče směrem od Prahy k Šumavě do Krumlova. To je legitimní názor. Myslím si, že pan Gazdík má smůlu.

Ministerstvo dopravy, je to zřejmě první ministr dopravy, protože skutečně dopravní infrastruktura je důležitá. Ona tím nezahýbe tolik, jak si někdo říká. Ty prorůstové impulsy jsou statisticky, plošně, a to ještě neznamená, že když k Ostravě někdo postaví třetí dálnici, že tam najednou bude ekonomický boom, to není pravda. Statisticky ano, ten boom se může dostavit až za mnoho a mnoho let.

Co je horší, vy tou legislativou podtrháváte osobní iniciativu, tlak na kvalitu, a tím rozpočtem to dokládáte naprosto neuvěřitelně.

Musím se tvrdě ohradit, aby kdokoli, kdo sedí v této koalici a v této vládě, oblboval českou veřejnost tím, že je pravicový. Pravicová politika je o investování, vytváření hodnot, a ne projídání budoucnosti a tlačení zemí do hazardního stavu. To je buď populismus, nebo levičáctví. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Laudátovi. Jako promovaný učitel zeměpisu slibuji sněmovně, že pana poslance budu edukovat, odkud kam teče Vltava.

Nyní s faktickou poznámkou nejprve pan poslanec Kováčik, po něm pan poslanec Zavadil.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji za slovo. Pane místopředsedo, paní a pánové, proběhlo tady poměrně obsáhlé školení o pravici a levici. Není pravda, vaším prostřednictvím panu kolegovi Laudátovi, že levice není o investování. Možná je to právě naopak. Je to jen otázka, do čeho se investuje a jak se myslí na budoucnost, a tam si myslím, že levice má přece jenom navrch.

Ale pojďme ukončit tato zbytečná školení, protože jednáme o státním rozpočtu pro příští rok, a myslím si, že to je docela závažné, ba co bych řekl, nejzávažnější téma roku, a skoro bych řekl, máme tady některé návrhy, o kterých je třeba hlasovat. Pojďme se soustředit na to hlasování.

Snad jen k tomu taková závěrečná tečka, tedy alespoň pokus o ni. Navzdory všem snahám rozmlžit, zamlžit, zastřít hranici mezi pravicí a levicí nebo existencí pravice a levice podle činů, podle praktických kroků koneckonců vždycky vyplave jako olej na vodu pravda, že pravice i levice existuje, tedy máme tady pravici, máme tady levici, a v historii České republiky se k tomu ještě přidávají, pánové prominou, lidovci, podle činů, podle kroků, ti jsou vždycky tam, kde se vládne. Děkuji. (Potlesk vlevo.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Kováčikovi. Nyní pan poslanec Zavadil s faktickou poznámkou, po něm pan poslanec Novotný s faktickou poznámkou, po něm pan poslanec Seďa s faktickou poznámkou. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Jaroslav Zavadil: Děkuji vám, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, přiznám se, že už skoro ani nevím, co jsem, jestli jsem levičák, nebo pravičák, ale kvůli tomu jsem sem nepřišel. My jsem tady všichni zapomněli na jednoho důležitého činitele a to jsou občané a voliči. To tady nepadlo. A musím říci, že když si to zrekapituluji, jak dopadly volby do parlamentu, kde voliči, nekoukajíce na to, jestli jste pravice, nebo levice, vás prostě odsoudili do zákopů, nekoukajíce na to, jestli jste pravice, nebo levice, určitou politickou stranu v senátních volbách poslali ještě někam jinam, nekoukajíce na to, jestli jsme pravice, nebo levice, tak v komunálních volbách jasně dala najevo veřejnost, že dává hlasy těm, o kterých si myslí, že republiku spravují dobře, ať se vám to líbí, nebo ne. A je mi jedno, jestli to je pravice, nebo levice. Prosím vás, na tohle nezapomeňte.

Někdy, když slyším některé prognózy, tak mi jde až mráz po zádech, když jsem zase z nejmenované politické strany slyšel hlasy: příště my to vyhrajeme. Já to každému přeji, ať to vyhraje. Ale jenom bych byl rád, protože si pamatuji, a už si hodně pamatuji, byť ne úplně přímý účastník ještě těchto rozhovorů a těchto chvástavých slov, také Goebbels říkal, že to vyhrají. Říkali to těsně předtím, než prohráli.

Takže prosím vás, buďme k sobě solidní, nehledejme v pravici a v levici vyložených nepřátel, ale snažme se na základě věcí, které se skutečně prosadí pro občany této republiky, se takto k sobě chovat. A je mi jedno, jestli to je pravice, nebo levice. To jsem chtěl tím jenom říct.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Zavadilovi. Nyní s faktickou poznámkou pan poslanec Martin Novotný, po něm pan poslanec Antonín Seďa s faktickou poznámkou. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Martin Novotný: Ještě jednou pěkné odpoledne. Před chvilkou tu ve vystoupení zazněla jména Václav Bělohradský a také jméno velkého řeckého filozofa Aristotela. Ten je autorem slavného spisu o politice, v kterém se vyskytuje mj. i zcela zásadní rozlišení mezi politikem a demagogem. Politika považuje za nositele jednoho z nejvyšších umění v lidské společnosti vůbec a správu věcí veřejných jako skutečně tu nejvíc důstojnou činnost. Proti tomu staví ovšem demagogii. A existuje jedna taková moderní, daleko pozdější definice demagogie, která říká, že demagog je člověk, který vědomě říká věci, které nejsou pravda, a adresuje je těm, o kterých si myslí, že jsou hlupáci.

My jsme dnes ve vystoupeních ze strany vlády slyšeli o státním rozpočtu řadu vět, které zcela zjevně nejsou pravda. Myslím, že jsem to tady prokázali celkem explicitní argumentací. A já zase věřím, že se v horizontu roku a dvou ukáže, že kalkulace na to, že lidé, kteří to poslouchají, tomu uvěří, protože jsou hlupáci, se ukáže jako hluboce nepravdivá. (Potlesk vpravo.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Novotnému. Nyní s faktickou poznámkou pan poslanec Antonín Seďa, po něm s přednostním právem pan poslanec Kalousek. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Antonín Seďa: Děkuji, pane místopředsedo. Vážení členové vlády, vážené kolegyně, kolegové, jenom dvě poznámky k politickému školení mužstva, co tady proběhlo. Víte, jsem z Uherského Hradiště. Osm let tam vládla tzv. pravicová koalice. Hradiště je desáté nejzadluženější město v ČR.

Druhá věc. Jsem členem sociální demokracie od listopadu 1989 a jsem hrdý, že jsem členem této perfektní levicové strany. Tato vláda vznikla na základě důvěry veřejnosti ve volbách. A podívejme se na programové prohlášení. Řídí se programovým prohlášením, které je tvořeno průnikem programu tří koaličních stran. A já jsem hrdý, že 70 % z tohoto volebního programu máme my, sociální demokraté, v tomto programovém prohlášení vlády. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Seďovi. Nyní s přednostním právem pan poslanec Miroslav Kalousek. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Budu už opravdu velmi stručný, dámy a pánové. Chci upozornit ještě na jeden historický precedens, který dnes zažíváme. Já si s trochou trpkosti uvědomuji vzhledem k svému věku, že už je to 25. návrh vládního zákona o státním rozpočtu, na kterém se tak či onak jako úředník, jako politik podílím, ať už na jeho zpracování, prosazování či oponentuře. Za těch 25 let je to dnes poprvé, co k vládnímu návrhu zákona o státním rozpočtu nevystoupil předseda vlády. Já opravdu nevím, co si o tom mám myslet. Je to zvláštní. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP