(16.30 hodin)

 

Poslanec Petr Fiala: Vážený pane předsedající, já jsem chtěl panu ministrovi financí říct, že třeba v Portugalsku se pravicová strana jmenuje sociální demokraté, prostě z různých historických důvodů, a ta levicová jsou socialisté a že prostě nezáleží na tom, co o sobě řeknete nebo jak se pojmenujete, ale pravicoví jste tehdy, když děláte pravicovou politiku, která má určité charakteristiky. Vy jste se tady přihlásil k tomu, že jste pravičák se sociálním cítěním. Já tuto hypotézu vezmu vážně, ale pak jsou tedy jenom dvě možnosti, protože rozpočet je typicky levicový rozpočet. A pak jsou tedy jenom dvě možnosti: buďto jste jako pravičák v této vládě fatálně prohrál a dovolil jste sestavit rozpočet, který je levicový, anebo, a k tomu bych se přikláněl já, žádný pravičák nejste, používáte to pouze v rámci své populistické politické propagandy a jste normální levicový populista, který se přidal k představám sociální demokracie, jak má rozpočet vypadat. Na tomto rozpočtu, a to jsem tady přesvědčivě ukázal, není pravicového vůbec nic: zvyšuje deficit v době konjunktury, rozdává, zvyšují se běžné provozní výdaje na úřadech, účelově se dotují některé věci, nešetří se, není to rozpočet, který má parametry pravicového rozpočtu. Mnoho z nás vám to tady řeklo. Takže můžete tady tisíckrát říkat, že jste pravičák se sociálním cítěním, pak ale nikdo z nás nechápe, proč předkládáte levicové rozpočty, jste v levicové vládě a děláte jedno levicové opatření za druhým! (Potlesk poslanců ODS a TOP 09.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu předsedovi Fialovi. S další faktickou poznámkou pan poslanec Martin Novotný, po něm pan poslanec Pilný, po něm pan poslanec Volný, po něm pan poslanec Vojtěch Filip. Faktické poznámky mají přednost, pane ministře. Pokud chcete faktickou poznámku, jest možno. Přednostní právo po faktických poznámkách. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Martin Novotný: Pěkné odpoledne, kolegyně a kolegové. Já chci trošku odlehčit atmosféru v sále tím, že chci říct, že zanedlouho společně oslavíme první výročí jedné důležité události a to je první výročí od momentu, kdy pan ministr Babiš v této sněmovně přednáší soustavně, opakovaně a neustále jeden a tentýž projev. (Smích zprava.) Ten projev má asi pět myšlenek, všichni si už je velmi dobře pamatujeme: "sú to tie" karusely, ta finanční správa, ekologická zakázka. Já jsem konzervativní člověk, a když si na něco zvyknu, tak bych to rád slyšel celé vždycky. Tak dneska tam ještě nezaznělo to s tím Šnáblem (smích a potlesk zprava) a já bych moc poprosil, abychom zkusili, protože každá písnička se jednou ohraje, až to první výročí oslavíme, tak zkusit třeba nějakou jinou písničku. (Potlesk poslanců ODS a TOP 09.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Novotnému. S další faktickou poznámkou pan předseda hospodářského výboru pan poslanec Pilný. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Ivan Pilný: Já doufám, že to je moje poslední vystoupení k rozpočtu, aspoň v prvním čtení, ale panu poslanci Fiedlerovi prostřednictvím pana místopředsedy bych vzkázal, že pokud najde v mém stenozáznamu slovo deficit, protože tvrdil, že jsem odůvodňoval deficit státního rozpočtu tím, že zvyšujeme dopravní rozpočet SFDI, tak pokud tam najde slovo deficit, rád ho odměním lahví dobrého červeného vína, protože toto slovo tam prostě vůbec není.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Volnému. Prosím jenom, to červené víno konzumovat mimo zasedání Poslanecké sněmovny. Promiňte, pane poslanče Pilný. (Pobavení.)

S další faktickou poznámkou pan poslanec Volný. Prosím, pane poslanče, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Jan Volný: Děkuji za slovo. Já bych chtěl jenom vaším prostřednictvím vzkázat panu kolegovi Fialovi, že ten zmatek v hlavě mi udělal v podstatě on, kdo je pravice a levice, protože jestli minulá vláda, takzvaně pravicová, zvýšila daně, tak je to také dost velký protimluv.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Volnému. Nyní s faktickou poznámkou pan místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip. Prosím, pane místopředsedo.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, pane předsedající. Členové vlády, paní a pánové, já myslím, že ten zmatek v hlavě, který tady někteří předvádějí, je obrovský. Přeci vůbec nejde o to, že by levicový rozpočet měl být takový, který předložila tato vláda. Kdo poslouchal, a kdybychom se poslouchali, tak Jiří Dolejš tady jasně doložil, co by chybělo nám jako autentické levici k tomu, abychom ten rozpočet podpořili. To znamená, abychom zajistili právo na rozvoj všech občanů, a to se neřeší, dokonce to rozpočet přiznává. A pravicový rozpočet, který tady byl, který škrtil ekonomiku, který skončil totálním krachem pravicové politiky ve volbách 2013, ten opravdu nechceme! (Potlesk poslanců KSČM.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Filipovi. Poslední faktickou poznámku před přednostními právy má pan poslanec Fiedler. Pardon, ještě bude víc faktických poznámek. Prosím, pane poslanče, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Karel Fiedler: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vaším prostřednictvím panu kolegovi Pilnému: Opravdu mě mrzí, že tu lahev nedostanu. Já vím, že jste to tam neřekl. Já to ani netvrdím. Já jen tvrdím, že vy jste řekl, že zvyšovat investice do dopravní infrastruktury nemá smysl, pokud nejsou připraveny. Na tom se asi shodneme. A já k tomu dodávám to B, že jiná část vaší vládní koalice, čili Ministerstvo financí, které předkládá státní rozpočet, tvrdí, že deficit 100 mld. je proto, že zvyšujete výdaje do dopravní infrastruktury. Já neříkám, že jste to vy řekl. Já říkám, že to tvrdíte vy jako koalice. A vy jste sám řekl, vy jste to sám přiznal, že je nezvyšujete. A proto já tvrdím, abyste se domluvili, abyste řekli: Ano, deficit máme 100 mld., máme to proto, že to chceme prostě prohýřit, a netvrďte, že to investujete do dopravní infrastruktury, prostřednictvím pana předsedajícího, když vy sám jste, pane kolego, řekl, že investice do dopravní infrastruktury prostě zvyšovat nebudete, protože nejsou připraveny. Tady si opravdu protiřečíte! Děkuji za slovo.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Fiedlerovi. A nyní pan poslanec Foldyna, po něm pan poslanec Kořenek s faktickými poznámkami. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Jaroslav Foldyna: Děkuji za slovo. Já jsem dalek toho, abych tady hájil pana Babiše. On je natolik schopný řečník, že se bude hájit asi sám, ale uniká mi ta diskuse. Tady pravice bouří o schodku rozpočtu - já si myslím, že 25 let od listopadu 1989 se máme čím chlubit. Minulý týden statistický úřad říká: máme 1,5 mil. lidí na hranici chudoby. Dámy a pánové, to je velké číslo, se kterým se chceme chlubit? Hranice chudoby, to jsou ti lidé, jejichž příjem je nižší jak 9 600. Tím se chceme chlubit? Od roku 2006 jste mohli tady předvést, co umíte, a nepředvedli jste vůbec nic! Tak o jakém rozpočtu? Jakou tady trháte vládu teď na kusy? Co jste předvedli? Píšou mi lidé na Facebooku: To, co vy rozdáte, oni rozkradli. Tak co je pro tu zemi lepší? Prosím vás, chvíli mlčte! (Potlesk v levé části sálu a poslanců ANO.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Foldynovi. S další faktickou poznámkou pan poslanec Kořenek. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Petr Kořenek: Dobrý den, dámy a pánové. Pokusím se být stručný. Přečtu vám jenom dvě citace. Jedna je: Nepřestaneme se jim úrovní své ekonomiky přibližovat. Nehrozí žádná krize, je dál dost ziskových příležitostí. Český bankovní sektor je zdravý a bezpečný. Z tohoto hlediska některým tvůrcům katastrofických scénářů vyčítám, že straší lidi. Nechápu, že někdo, kdo léta zanedbával fiskální konsolidaci, se teď pouští do scénáře, kterému říkají záchrana české ekonomiky. Pak je tam dotaz. Počkejte, nepoužívejte výraz recese. Recese je pokles hospodářského růstu. To nikdo neočekává a nic takového nehrozí. Růst prostě nebude šest procent, bude nižší. Recese je minus, a my očekáváme plus, a to poměrně vysoké.

Čtu to tady proto, abych si udělal jasno, kdo je lepší ekonom, kdo má větší pravdu. Tato slova řekl tehdy kolega Kalousek v pozici ministra. Je to zpráva tiskového oddělení vydaná 4. 10. 2008. Jak všichni víme zajisté, krize nebyla. Naopak 26. 5. 2014 v rozhovoru kolega Kalousek - neoslovuji, ale pokud je to prostřednictvím předsedajícího - má titulek: Populistům nahrála krize, příště už bude líp. Tak já nevím, kdy ta krize byla v tom případě. Děkuji. (Potlesk poslanců ČSSD.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Kořenkovi. Nyní s přednostním právem pan předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura, po něm pan ministr Andrej Babiš. Prosím, pane předsedo, máte slovo. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP