(14.50 hodin)
(pokračuje Okamura)

A to je také výsledkem toho materialismu. Nepřevádějme všechno na peníze. Nepřevádějme děti na peníze, prosím vás. Hodnota je mnohem vyšší. Slušný a řádný člověk, nehledě na to, jestli je bohatý, nebo bohatý podnikatel, nebo tady exhibuje v nějaké reality show, to je hodnota, které bychom si měli vážit, a ne nějaké tady celebritky z televize.

Pokud se tyto děti, pakliže budeme mít hodně, naučí být prospěšnými občany, pak přináší celému státu, celé společnosti nesmírné zhodnocení. Investování do řádných slušných občanů je ekonomická nutnost pro Českou republiku. A stejně tak platí, že je absolutní ekonomická hloupost investovat do podpory porodnosti těch, kdo celoživotně nepracují nebo jsou společnosti nebezpeční.

Prosím vás o zvážení podpory našeho pozměňujícího návrhu. Podpořme slušné a řádné rodiny v tom, aby mohly mít více dětí. Podpořme Českou republiku, abychom přestali vymírat. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám, pane předsedo. Mám zde dvě faktické poznámky. První z nich má paní poslankyně Marta Semelová a poté pan poslanec Zavadil. Následuje s přednostním právem pan poslanec Kalousek. Máte slovo, paní poslankyně.

 

Poslankyně Marta Semelová: Děkuji. Chtěla bych vyjádřit zásadní nesouhlas s tímto návrhem. Podporuji to, aby tady byla systematická podpora mladých rodin s dětmi, aby se nastartovala porodnost, aby se zvyšovaly příspěvky. Chceme také podpořit bydlením, rodičovskými příspěvky, ale také vytvářet podmínky pro to, aby lidé mohli mít děti, tzn. včetně pracovních podmínek. Ale podporujeme samozřejmě i výchovu ke slušnosti, k poctivosti, k práci atd. Ale návrh, který je zde předložen, tzn. dát podporu všem dětem, což by bylo jistě krásné, nebo jako porodné pro všechny narozené děti, ale za podmínky, že bude minimálně pět let ten člověk pracovat a bude mít čistý rejstřík, já už jsem tady o tom mluvila minule, to je, vážený pane kolego prostřednictvím předsedajícího, naprosto nereálné. Vy tady mluvíte o tom, že chcete podporovat jenom slušné lidi, to znamená, že ti, kteří nemají práci, ty statisíce lidí, kteří objektivně nemají práci, to jsou neslušní? Ti si nezaslouží naši podporu? Chtěla bych se zeptat, jakým způsobem pro tyto lidi tu práci zajistíte, protože když jsou tady vesnice, kde byl jeden podnik, jedna firma, jedno družstvo, všechno zkrachovalo a téměř celá vesnice nemá práci, tak to jsou všichni ti neslušní, kteří by si nezasloužili podporu? Přece není možné tímto způsobem uvažovat. Já znovu říkám, že tento návrh je pro nás naprosto nepřijatelný!

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám i za dodržení času, paní kolegyně. Nyní pan poslanec Zavadil, po něm s faktickou poznámkou pan poslanec Okamura.

 

Poslanec Jaroslav Zavadil: Hezký dobrý den, dámy a pánové, vážená vládo, vážený pane předsedající. Jsem ten, který splňuje koeficienty, nikoli 2,14, ale pět dětí, takže si myslím, že to je v pořádku. (Potlesk.) Ale přesto mě tady zarážejí některé poznámky, které můj předpředřečník Tomio Okamura řekl.

Představme si, že slušný Tomio Okamura jede po ulici, po silnici autem, někoho porazí a bude odsouzen. A já nemám pochybnosti o tom, že je slušný. Ale pak je neslušný. Pak tedy nemůže dostat to, o čem se tady hovořilo.

O těch nezaměstnaných tady hovořila moje předřečnice Marta Semelová. Máme tady 600 tisíc nezaměstnaných plus minus. To je stejný problém. Znám spoustu lidí, kteří pracovat chtějí, tak jako znám i některé, kteří pracovat nechtějí, abych byl objektivní. Ale drtivá většina pracovat chce, a ona opravdu velmi obtížně shání práci! Tak je budeme za to trestat? To je přece nesmysl.

Jenom jsem chtěl tímto svým vystoupením naznačit velmi krátce, abych se vešel do svého času, že nemůžu tento návrh podpořit z těchto důvodů, o kterých jsem tady hovořil, a že je na zamyšlení, abychom se skutečně zamysleli, jak budeme postupovat, pokud se týká podpory rodin dál, protože jsou tady jiné možnosti, jsou tady možnosti, které upravují daně, atd. atd., o těch teď nechci hovořit. Ale to si myslím, že je rozhodně progresivnější a lepší, než jít cestou slušných a neslušných a těch, kteří se dostanou do problematiky nezaměstnaných, nebo nedostanou. Děkuji vám.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Vešel jste se i s rezervou, pane poslanče. Další s faktickou poznámkou je pan poslanec Adam, po něm pan poslanec Okamura.

 

Poslanec Petr Adam: Vzkážu jen jednoduše paní kolegyni prostřednictvím pana předsedajícího: My nejsme vládní strana, my nejsme odpovědní za to, že tady je nezaměstnanost. My se samozřejmě snažíme podporovat dobrá opatření a myslím si, že se na mnoha z nich shodneme s vámi.

A tady panu kolegovi bych vzkázal: Mluvíte tady o nezaměstnanosti, prostřednictvím pana předsedajícího. Vy jste vládní strana. Nám to budete vyčítat? Toto opatření není dokonalé, není ideální. Ale je to alespoň pokus o to, abychom lidi motivovali. Je to alespoň pokus. Co jste udělali vy?

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Máte faktickou poznámku, pane poslanče Okamuro? Teď je první faktická pana poslance Zavadila.

 

Poslanec Jaroslav Zavadil: Budu velmi krátký. Já o koze a vy o voze.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Přicházejí faktické poznámky, z toho důvodu je musím upřednostnit. Vy se chcete přihlásit s faktickou poznámkou? Dobře, s faktickou poznámkou. Další faktickou poznámku má pan poslanec Lank, poté pan poslanec Kalousek.

 

Poslanec Tomio Okamura: Dobrý den, koukám, že se strhla debata, takže bych se do obecné rozpravy ve správném pořadí nedostal.

Jenom krátce. Tady mě překvapila paní poslankyně Semelová z KSČM, protože vládní návrh, který tady je, a zároveň pana Zavadila, také bych ho okomentoval, vládní návrh přece, vy jste navrhli porodné jenom do druhého dítěte. A vy se mě ptáte, jak mám podpořit třetí a další? Vy jste navrhli diskriminaci jenom do druhého dítěte. Ne my. To znamená, já naopak otevírám možnost, aby alespoň někdo od třetího dítěte výš za nějakých parametrů vůbec měl nějakou podporu a přestali jsem vymírat. A poslanci vládní strany mi říkají, že to není dobře a že je něco jinak. Přitom 25 let vymíráme. My jsme tady deset měsíců a nic jste na stůl nedali. Promiňte, to jsem vůbec nepochopil. My se naopak snažíme posouvat váš návrh, který diskriminuje jakékoli rodiče s třetím dítětem a výš. Stejně tak o daňových úlevách mluvíte. Vy jste tady navrhli daňové úlevy maximálně na druhé dítě. Vždyť jsme o tom před chvílí hlasovali. Vy jste nadiskriminovali jakékoli rodiče od třetího dítěte výš. Takže to prosím vás neobracejte. Naopak, my se snažíme jako jediní tady podpořit od třetího dítěte výš.

A paní Semelová se tady ptala na to, jak dáme práci. No tak na to my tady čekáme, až vláda předloží koncepci na vytváření pracovních míst. My kdybychom byli ve vládě, tak jim s tím samozřejmě pomůžeme. Takže se ptejme vlády, kdy to konečně bude na stole, aby konečně klesla rekordní nezaměstnanost 8 %, přes 600 tisíc nezaměstnaných! Vždyť jsem o tom mluvil v projevu i včera. S tím souhlasím. Ale to přece teď nemá nic společného s tím, že se snažíme alespoň malinkou mezírkou dát porodné od třetího dítěte výš. A souhlasím s tím, že i matky, které jsou slušné, řádné a nemají práci, by také měly mít právo na porodné. Ale pojďme tedy vymyslet parametry, abychom podpořili jen ty slušné, co řádně žijí, a ne ty neslušné.

A co se týče toho trestného činu, je to trošku jinak. To jsme prodiskutovávali. Když jsou to lehké trestné činy, teď se omlouvám, neznám ten právnický termín, do tří let si můžete zažádat o výmaz. Takže to už jsem totiž měli a toho by se to také netýkalo. Takže ta vaše výtka je samozřejmě tím pádem vyřešena. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní pan poslanec Zavadil s technickou poznámkou. Ne, tu rušíte. V tom případě pan poslanec Lank.

 

Poslanec Martin Lank: Krásné odpoledne, děkuji za slovo. Já v tom chci udělat úplně jasno, protože mám pocit, že někteří z nás to buďto nechápou, anebo pochopit nechtějí. To, co navrhujete vy, je první dítě porodné, druhé dítě porodné a dál nic. My nikoho nechceme trestat. Naopak. My chceme zvýhodnit. Nepleťme si to, jestli někoho zvýhodníme tím, že je slušný, tak dostane i na třetí dítě. To není žádný trest těm ostatním, protože trest je v podstatě, takhle bráno, to, co chcete udělat vy. Dvě děti a dost! Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. A nyní již řádně přihlášený do rozpravy s přednostním právem pan předseda Kalousek. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP