(14.20 hodin)

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji kolegovi Laudátovi. Já jsem chtěl jenom zareagovat na pana kolegu Sklenáka, kolegu předsedu poslaneckého klubu, prostřednictvím pana předsedajícího. Snažíte se hezky. Klobouk dolů. Je to velmi loajální. Děláte to, co je vaše práce, ale není to vůbec věrohodné. Vy přece dobře víte, že kdyby náhodou ten tabák prošel devadesátkou, tak jste dnes díky vlastní procesní neschopnosti a způsobu, kterým jste o té spotřební dani z pohonných hmot hlasovali, tak jste s celou svojí novelou v háji a před zrušením Ústavního soudu. Takže vy nás tady kritizujete za to, že jsme vám zavetovali devadesátku, a pak jste se toho chytli jako záchranného stébla, abyste se vyhnuli ústavní stížnosti. Opět opakuji: díky své vlastní totální procesní neschopnosti, která začala neschopností vašich předsedů, když se rozhodli jeden zákon projednávat ve dvou samostatných novelách.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Kalouskovi. S další faktickou poznámkou pan poslanec Stanjura.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Pan předseda Sklenák jako obvykle našel viníka a je to opozice. Tak já mu chci jenom připomenout k tomu tabáčku, k té devadesátce: Podívejte se, kolik sociálně demokratických poslanců podávalo pozměňující návrhy k tomu vynikajícímu vládnímu návrhu, který jsme tady měli schválit už v prvém čtení. Pan poslanec Koskuba, pan poslanec Rykala, pan poslanec Urban, to jsem tak jako namátkově vzpomněl (nesrozumitelné). Desítky pozměňovacích návrhů z vašich vlastních řad padaly v průběhu projednávání tohoto skvělého tisku. Takže teď to řekl Miroslav Kalousek naprosto přesně: zachránili jsme vás. Sice nechtě. To zas neříkám, že jsme vás chtěli zachránit. My jsme netušili, co provedete s hlasováním o spotřební dani z nafty a benzinu. To jsme samozřejmě nemohli tušit v okamžiku, kdy jsme dávali ta veta. Ta veta jsou naprosto odůvodněná. Průběh projednávání, vaše velmi časté pokusy vašich vlastních poslanců vylepšit ty vládní zákony nám dávají za pravdu dnes a denně, opakovaně.

Podívejte se zpětně, v jakém tvaru sem chodily z vlády návrhy, které měly jít v devadesátce, které my jsme pak zavetovali. A kolik změn jste udělali? Například jste odložili o pět let povinnost vyplácet kompenzace cestujícím při zpoždění vlaku. To by jinak nebylo možné, kdy prošla ta devadesátka. A mohl bych jmenovat jeden zákon za druhým, který chcete v nekvalitní podobě schválit v devadesátce. Díky opozici máte šanci opravovat vlastní chyby.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Stanjurovi. S další faktickou poznámkou pan poslanec Kalousek, po něm pan poslanec Laudát. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Ale fuj! pane kolego Stanjuro prostřednictvím pana předsedajícího. Promiňte, ale teď to bylo nefér. Jak můžete poslancům sociální demokracie předhazovat jejich pozměňující návrhy k novele, kde žádné pozměňující návrhy zaznít neměly, když ani nevěděli, o čem hlasují? Jestli nevěděli, o čem hlasují, tak logicky nemohli ani vědět, co navrhují. Já bych si tohle samozřejmě nikdy nedovolil říct, ale tvrdí to jejich předseda a předseda vlády České republiky, tak to tak asi bude a je docela nefér jim to připomínat. (Potlesk z lavic TOP 09.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Kalouskovi. Poslední faktickou poznámku zatím pan poslanec Laudát. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec František Laudát: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Dámy a pánové, já jsem věděl, jak to dopadne s hlasováním o pozměňovacím návrhu pana kolegy Urbana, takže já nevím. A když to vím já, tak předpokládám, že vědí, jak to dopadne, i ti, co pro to hlasovali/nehlasovali. Takže bych rozhodně nepodceňoval poslance sociální demokracie, to nepovažuji za lidské. Nicméně ono to ukazuje na něco jiného. Já se na to zkusím podívat pohledem občana. Ono to nikde nezaznělo. Pan ministr Babiš mockrát říkal, že je třeba stabilita prostředí, stabilita daní, předvídatelnost rozhodování. Takže to, co se v tom procesu vám povedlo, protože k tomu už se nehlásím, na rozdíl od toho prvního. Ve středu Sněmovna dala naději řidičům a dalším spotřebitelům pohonných hmot, kam patří, poznamenal bych jízlivě vůči jednomu z předřečníků, i nafta. Naděje na zlevnění. V pátek Sněmovna většinou - k tomu se také nehlásím - řekla: Nezlevníme vám. A v pondělí z Ministerstva financí vyskočila informace o té dlouhodobější snaze rozprodat strategické zásoby státu, že vlastně bude potřeba zdražit. Takže středa zlevníme, pátek nezlevníme a v pondělí zdražíme. Děkuji. (Potlesk z lavic TOP 09.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Laudátovi. Než přejdeme k dalšímu postupu, mám tady omluvy. Nejprve pan poslanec Jiří Holeček se omlouvá dnes od 14 hodin z pracovních důvodů. Dále pan poslanec Šrámek se omlouvá dnes od 14 hodin z pracovních důvodů a paní poslankyně Hnyková se omlouvá také dnes od 15.15 z důvodu jednání a služební cesty.

Ptám se, kdo další se hlásí do rozpravy. Nevidím nikoho, proto pokud se nikdo nehlásí, rozpravu končím. Ptám se na závěrečná slova pana navrhovatele případně pana zpravodaje. Není zájem. Přistoupíme tedy k hlasování podle § 97 odst. 4 zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny. Přivolám naše kolegy z předsálí.

K přijetí následujícího usnesení je zapotřebí souhlasu nadpoloviční většiny přítomných poslanců.

Přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních, ve znění pozdějších předpisů, podle sněmovního tisku 208/4, ve znění schváleném Senátem, podle sněmovního tisku 208/5."

Je tady žádost o odhlášení, takže vás všechny odhlašuji. Prosím, abyste se přihlásili svými hlasovacími kartami.

 

Zahajuji hlasování o usnesení tak, jak jsem je přednesl. Zahajuji hlasování. Kdo je pro, abychom návrh zákona přijali ve verzi schválené Senátem, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování číslo 4. Přihlášeno je 138 poslankyň a poslanců, pro je 100, proti 10. Konstatuji, že jsme návrh zákona ve znění schváleném Senátem přijali.

 

Děkuji panu ministrovi i panu senátorovi.

Nyní tady mám žádost paní poslankyně Chalánkové, která s přednostním s právem jako místopředsedkyně poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové chce vystoupit. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Jitka Chalánková: Děkuji, pane předsedající, za udělení přednostního slova. Dovolte, vážené kolegyně, vážení kolegové, abych vás oslovila několika málo větami, ale domnívám se, že nesnesou odkladu.

Před nějakým časem jsem informovala v rámci interpelací vás všechny o osudu českých dětí Davida a Denise Michalákových, kteří jsou již tři roky v pěstounské péči v Norsku. Shodou okolností jsem dostala informaci, že pan předseda Poslanecké sněmovny, pan Hamáček, spolu s paní poslankyní Váhalovou od zítřka letí do Norska na pracovní návštěvu. Chtěla jsem je požádat, zda by bylo možné, aby využili vzhledem k tomu, že i v Norsku probíhají různá jednání k těmto dětem, aby využili veškerých svých diplomatických možností a aktivit při této služební cestě a zasadili se o to, aby se skutečně co nejdříve vyřešil osud a návrat těchto českých občanů nezletilých Denise a Davida Michalákových k jejich matce a do České republiky. Všichni jsou to čeští občané. Takže ještě jednou žádám pana předsedu Poslanecké sněmovny a paní poslankyni, aby při této cestě využili všech diplomatických možností. Děkuji moc. (Potlesk z lavic TOP 09.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji paní poslankyni Chalánkové. S přednostním právem se přihlásil pan předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Vážený pane místopředsedo, dámy a pánové, paní poslankyně prostřednictvím pana místopředsedy. Já jsem splnil to, co jsem tady slíbil během interpelací, a ve spolupráci s paní poslankyní Chalánkovou jsem odeslal dopis svému protějšku, předsedovi Stortingu, kde jsem ho velmi detailně informoval o celé kauze, a obdržel jsem před několika dny jeho odpověď. Takže já samozřejmě kopii odpovědi předám paní poslankyni Chalánkové. Současně vám chci slíbit a informovat vás, že jsem již požádal o bilaterální schůzku právě s předsedou norského parlamentu během své návštěvy Osla a toto téma samozřejmě také otevřu. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP