(15.30 hodin)
(pokračuje Okamura)

Jak víme z veřejných zdrojů, tak v tuto chvíli Putin jedná po celém světě a hledá obchodní partnery. Až je najde, vymění Evropany za Číňany, Indy, Brazilce nebo Mexičany a zjistíme, že ne Rusko, ale my jsme v místech, která se ve slušné společnosti nepojmenovávají. Je to smutný fakt, milí přátelé, ale svět se bez Evropy obejde. Neexistuje totiž bohužel nic, co by jinde neuměli vyrobit stejně, nebo dokonce lépe.

Máme za sebou ekonomickou a hospodářskou krizi a jen skutečný hlupák se může pokoušet ji znovu přivolat. Jen skutečný gauner může ničit to, co naši čeští exportéři horko těžko v uplynulých letech vybudovali. Ruský trh jsme opustili jako blázni už jednou v devadesátých letech a byli jsme okamžitě nahrazeni Západoevropany. Trvalo léta práce než jsme si znovu nějakou pozici vybudovali. Je opravdu "velmi moudré" to vše znovu spláchnout, a to jen kvůli podpoře pučistů z Majdanu, kteří vraždí své spoluobčany za to, a s nimi potom navazující lidé, že se demokraticky v referendu rozhodli, že s nimi nechtějí žít v jednom státě.

Nikoliv NATO, ale OSN by měla okamžitě zasednout a rozhodnout o mechanismu, který by umožnil demokratické volby na Ukrajině, spojené s referendem, v němž by se občané mohli svobodně rozhodnout o svém sebeurčení.

Všichni se tady ohánějí demokracií, ale když přijde na lámání chleba a občané se rozhodnou demokraticky jinak, než rozhodla centrála NATO nebo USA, tak přicházejí na řadu bombardéry. Ti, co odpočátku podporovali násilné řešení na Ukrajině, a my v Úsvitu jsme to odpočátku nebyli, od událostí na Majdanu počínaje - a byla to tady ve Sněmovně značná část, jelikož počítám, že i mlčení je souhlas -, by měli být alespoň upřímní a říci nahlas, že jde o to, oslabit Rusko a přivlastnit si další kus Evropy. A zdůrazňuji, že nejsem žádný rusofil, a už vůbec ne obdivovatel Putina.

Vážení kolegové, dovolte mi připomenout několik principů, na nichž stojí skutečná demokracie. Nositelem suverenity je lid. Svou moc lid v demokracii zastupitelům jen propůjčuje, a to dobrovolně, a kdykoliv ji může zastupitelům odebrat. Občané mají nezcizitelné přirozené lidské právo kdykoliv v referendu závazně vyjádřit svou vůli a také rozhodovat o sebeurčení vlastní země. Pokud nějaká vláda koná proti demokratickým rozhodnutím svých občanů, pokud je za jejich přání žít po svém, hromadně vraždí, pak je tato vláda zločinná a odsouzeníhodná.

Já tady na tomto místě vyzývám vládu České republiky, aby přestala podporovat takový režim, který vraždí bezbranné civilní občany vlastní země za to, že nechtějí žít ve společném státě. Vyzývám vládu, aby přestala podporovat režim, který bombarduje své jinak smýšlející spoluobčany.

Podpora režimů, které vyvolávají občanské války, které páchají válečné zločiny proti vlastnímu civilnímu obyvatelstvu, proti obyvatelstvu se stejným občanstvím, jako mají oni sami, je podle mého soudu nelegitimní. Chápu, že zabíjeni jsou hlavně Rusové, a to se našim jestřábům líbí, a dokonce mají drzost vydávat to za boj o demokracii, ale přese všechno, co nám v minulosti Rusové udělali, si troufám tvrdit, že i ukrajinský Rus je člověk a má právo nejen na sebeurčení, ale i na svůj život a bezpečí.

Děkuji za pozornost. (Potlesk některých poslanců.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Tomiu Okamurovi. Další s přednostním právem pan poslanec Radim Fiala. Připraví se pan poslanec Petr Fiala. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Radim Fiala: Děkuji, pane předsedající, za slovo. Vážené kolegyně, kolegové, já jsem tady už k Ukrajině mluvil několikrát a vždycky to byl jakoby takový další díl, navazující v tom, co se pravděpodobně stane. Bohužel se to splnilo, takže bych v tom rád pokračoval a věřím, že když řeknu, že by to mělo mít nějaký optimistický konec, tak že se to také stane.

Rád bych všem zde přítomným zastáncům vzájemných hospodářských sankcí s Ruskem připomenul, že celou zimu a první polovinu jara jsem spolu s jinými poslanci Úsvitu písemně i zde u tohoto pultíku v Poslanecké sněmovně důrazně varoval před rozpoutáváním občanské války na Ukrajině. Říkali jsme: Nepodporujme svržení demokraticky zvoleného prezidenta Janukovyče, ať už byl jaký chtěl, který dokonce sám byl ochoten přistoupit na předčasné prezidentské volby. Nepodporujme snahu jedné poloviny ukrajinské společnosti potlačit práva druhé poloviny vlastních spoluobčanů. Neposlechli jste. Nová kyjevská vláda cítila podporu celé Evropské unie za svými zády a zašla tak daleko, že v zemi vypukla občanská válka.

Od poloviny jara doteď vám říkáme: Přestaňte tlačit pouze na jednu stranu konfliktu. Žádná občanská válka nemá nikdy vojenské řešení. Tím řešením může být pouze jednání mezi Kyjevem a povstalci, jednání, ke kterému máme společně s Ruskem tlačit obě dvě strany konfliktu. Válka sankcí vede pouze k dalšímu vyhrocení krveprolití a k eskalaci konfliktu. Vzpomeňme si na naši vlastní nedávnou historickou zkušenost. Kdyby se po roce 1989 tehdejší představitelé Československa řídili dnešní logikou kyjevské vlády, pak bychom dost dobře mohli zažít naši vlastní občanskou válku.

Takhle to nejde. Dokud Kyjev i nadále bude vnucovat občanům východu své země věci, které oni kategoricky odmítají, bude na východě našich hranic téci krev. Pokud však začnou spolu jednat, bude jim dnešní blízký kulturní, hospodářský i společenský prostor Čechů a Slováků příkladem toho, že vzájemné spory lze mírově urovnat. Ano, taková jednání mohou trvat měsíce, dokonce i roky, ale je to vždy lepší možnost než hodina války.

V konfliktu na Ukrajině stojí hnutí Úsvit na straně českých národních zájmů - nesnažme se říci, že hnutí Úsvit stojí na té či oné straně - a těmi jsou mír, mír, spolupráce a obchod.

Na závěr si dovolím znovu varovat všechny, kteří zaujímají jednostranná stanoviska a mají černobílý pohled. Ženete nás do obchodní války s Ruskem. Cenou budou ekonomické ztráty, nezaměstnanost a růst cen.

Děkuji vám. (Potlesk některých poslanců.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Radimu Fialovi. Slova se ujme pan poslanec Petr Fiala, připraví se paní místopředsedkyně Jermanová. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Petr Fiala: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, já se pokusím vysvětlit a zdůvodnit, proč jsme požádali o svolání této mimořádné schůze a co nám připadá na celé té věci tak důležité. Není to rozhodně stanovisko Evropské rady, se kterým nás tady pan premiér seznamoval, ale je to způsob, jakým tato vláda a pan premiér v jejím čele hájí české zájmy, je to způsob, jakým tato vláda realizuje zahraniční politiku, která je podle mého názoru - pokud vůbec nějaká existuje - ohrožující zájmy a bezpečnost České republiky a českých občanů.

Já se přiznám, že nerozumím naší zahraniční politice, nerozumím cílům, které pan premiér svým jednáním sleduje, a budu rád, když to na této mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny vysvětlí.

Kroky pana premiéra Sobotky a jeho vlády jsou v ostrém kontrastu s tím, co deklaroval před evropskými volbami. Tehdy sliboval, že jeho cíl je být v hlavním proudu evropské integrace, že nechce Evropskou unii překvapovat, že chce být součástí takzvaného evropského jádra. Já tuto politiku samozřejmě nesdílím, nepovažuji za správnou v naprosté většině věcí, ale myslím si, že zrovna v otázkách bezpečnosti, kde nejde o Evropskou unii, ale jde o evropské demokratické státy, které chtějí zaujmout společný postoj, tak tam by ten společný postoj měl být i ze strany České republiky deklarován, protože je to v našem zájmu, a právě to je ten jediný případ, kdy pan premiér Sobotka neposlouchá slepě to, co mu říká Brusel, ale snaží se jít nějakou vlastní cestou. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP