(9.40 hodin)
(pokračuje Heger)

Ten poslední citát bude ze 17. 7., tedy minulého čtvrtka, a to z Mladé fronty Dnes, prezentované autorem Václavem Dolejším, který poměrně dlouze z různých zdrojů včetně koaličních popisuje, co se dělo za zavřenými dveřmi, pokud šlo o výběr eurokomisaře za Českou republiku. A protože už dneska víme, že byla vybrána paní ministryně Jourová - a bude jistě dobrou reprezentantkou a jest jí k tomu poblahopřát, což tímto si dovolím učinit, protože jsem k tomu ještě neměl příležitost - tak to už tady dál nebudu rozebírat, jak se to jednání odehrávalo, je to uzavřená záležitost. Ale poslední glosa Václava Dolejšího se týká právě zákona o státní službě a je velmi krátká.

Píše: "Vraťme se však ještě k úternímu domácímu jednání. Vyjednávači údajně, tedy podle Mladé fronty Dnes, zkoušeli i politický obchod. Jedna strana získá eurokomisaře, druhá oplátkou budoucí post šéfa státní služby." Já myslím, že to nepotřebuje žádný další komentář, venkoncem ten komentář učinil už pan předseda ODS Fiala a je i v článku Václava Dolejšího zaznamenán a stojí za to ho také zopakovat.

Petr Fiala říká: "To jasně ukazuje, že pro vládní strany jsou důležitější posty pro vlastní členy než zájmy českých občanů. Koalice nás již několik měsíců ujišťuje, že v evropských otázkách bude postupovat jednotně a vždy v zájmu Česka, ale nedělá to," jak říká Petr Fiala.

Dámy a pánové, omlouvám se za to, že jsem tady vystupoval tak dlouho. Zase tak často ve sněmovně nediskutuji a vystupuji spíše k otázkám zdravotnickým, ale toto jsem si opravdu nemohl odpustit. Zvláště v kontextu s tím, o čem jsem tady mluvil dnes na začátku, že významný činitel opozice říká, že problémy, které máme s generálním ředitelem, jsou totálním nesmyslem, že mluvit o superúřadu je absurdní a že obstrukce opozice jsou pravděpodobně samoúčelné. Snažil jsem se vás přesvědčit, že nic z toho není pravda, a velmi vám děkuji za vaši dlouhodobou pozornost. Na shledanou. (Potlesk z lavic napravo.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Ještě předtím, než vystoupí paní ministryně Jourová, faktická poznámka pana poslance Jandáka. Pane poslanče, prosím, máte slovo.

 

Poslanec Vítězslav Jandák: (Začíná hovořit ještě mimo mikrofon.) Je mi to líto, že jsem ublížil paní ministryni, ale ono se jí to trochu týká, dámy a pánové. Víte, my jsme poslanci zvídaví, zvlášť ti prostí poslanci, proto se někdy dopouštíme lapsusů a já se bojím, aby mě Roman nevyhodil z klubu. Ale já se přesto zeptám. Protože my jsme tady slyšeli 16. 7., a o to vlastně jde, proč tu sedíme. Dne 16. 7. jsme slyšeli od paní ministryně Jourové, že ten zákon je nutný do 1. 1.! A včera jsem se čirou náhodou díval na televizi a tam jsem se dozvěděl, že to není nutné! A bylo mi líto trošku pana ministra Hegera, že tu plýtval slovy a myšlenkami, proto bych se rád zeptal, jak to tedy je. Protože my to nevíme. Tak je nutné, nebo není nutné, aby byl do 1. 1.? Paní ministryně, kdybyste byla tak laskavá a odpověděla mi na to.

Děkuji, dámy a pánové. (Potlesk z levé části sálu.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji i za dodržení času a paní ministryně byla již přihlášena do rozpravy a zcela jistě ve svém vystoupení zodpoví i váš dotaz. Prosím, paní ministryně.

 

Ministryně pro místní rozvoj ČR Věra Jourová Vážený pane předsedo, vážené kolegyně, vážení kolegové, teď to vypadá, že to máme hezky zrežírováno podle Stanislavského - dramatický úvod - a teď tedy mám možnost říct, co jsem skutečně chtěla říct, aniž by mě k tomu vyzýval pan poslanec Jandák.

Dne 16. 7. jsem tady řekla toto: "Máme jako Česká republika závazek dovést zákon o státní službě k 1. 1. k účinnosti. Tento závazek je v dohodě o partnerství. A nevím, jestli se shodnu se všemi z vás, ale pro mě závazek, který někomu dám, takto partnerovi, kterým je Evropská unie, je silnější imperativ než ultimátum, které by mi dával tento partner. Takže tento závazek máme v dohodě o partnerství. Já si pevně stojím za slovy, která jsem tady řekla 16. 7. Včera byla moje slova v jakési zkratce posunuta do interpretace, kterou jsem si sama nepřála. Řekla jsem totiž toto: "Pokud se nám jednání o služebním zákoně bude komplikovat a bude hrozit to, že bychom se dostali s účinností přes 1. 1. 2015, musíme s Evropskou komisí jednat." Je tam věta: "Osobně bych si to velmi nepřála, přesně kvůli tomu závazku, ale budeme muset to jednání otevřít, vysvětlit Evropské komisi, jak to vypadá s procesem schvalování služebního zákona. A samozřejmě, že budu doufat, že dojdeme k nějakému konsensu."

Ono to totiž, dámy a pánové, je trvalé vyjednávání. To není tak, že my tam máme tvrdé datum a musíme plnit pod nějakým ultimátem. Znovu ale říkám, že já cítím ten závazek jako velmi silný. Co nám hrozí, pokud bychom nebyli schopni vyjednat odklad? A znova říkám, že si to nepřeju. Máme tím zatím podmíněno schválení operačních programů, což jsou dotační programy, které by měly už financovat konkrétní projekty. Takže takto to stojí.

Chtěla jsem tady vystoupit a děkuji za tu možnost. Takže ještě jednou zcela zřetelně: Takto máme závazek v dohodě o partnerství - k 1. 1. 2015 účinnost služebního zákona, do konce roku 2015 k němu prováděcí předpisy. A máme to v zápisech z různých jednání i z osobních jednání bez zápisu, u kterých jsem byla osobně přítomna. Tímto znovu opakuji, co jsem řekla 16. 7.

Včera jsem řekla: "Budeme muset jednat, pokud se bude jevit, že ten termín nebude splnitelný." Já ale pevně věřím, že bude. Velmi bych si to přála. My ale nemůžeme čekat, my, kteří jsme zodpovědni za vyjednávání, a to je především pan ministr Dienstbier, který o tom jedná, není to až tak úplně v první linii moje záležitost. Zkrátka musíme být připraveni na tuto variantu a naše partnery v Evropské komisi na to připravovat. A detekovat možnosti řešení.

Takže znova bych velmi ráda apelovala na Poslaneckou sněmovnu, abychom termín 1. 1. brali velmi vážně, protože to je náš závazek, který dlouhodobě opakujeme a vysíláme jako jasnou informaci směrem k Evropské komisi. Děkuji vám.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Vystoupení paní ministryně vyprovokovalo sérii faktických. Nejprve pan předseda Stanjura, potom pan poslanec Jandák. (K poslanci Stanjurovi:) Dáváte přednost panu poslanci Jandákovi. Prosím, takže pane poslanče, máte dvě minuty.

 

Poslanec Vítězslav Jandák: Děkuju, pane kolego, za to gesto. To budu mít ještě větší malér.

Ale já nejsem šťoura. Já samozřejmě obdivuji paní ministryni, ale přesto bych si dovolil ocitovat přesně, co řekla: "Je zcela jasné jak z řady oficiálních i neformálních jednání se zástupci Evropské komise, a to z direktorátu Zaměstnanosti a z direktorátu Regio, že Komise trvá na tom, aby zákon v České republice byl účinný k 1. 1." Dost. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan předseda Stanjura a potom ještě s faktickou pan poslanec Černoch.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Aby ta debata mezi vládními poslanci nebyla tak vyhrocená, tak já bych řekl panu poslanci Jandákovi vaším prostřednictvím, pane předsedo - platí obojí. A já to z Bruselu vrátím do České republiky. Ale (nesrozumitelné) jasně. Naše vláda si dala socialistický závazek, že to bude do 1. 1. Komisaři, zřejmě ti odcházející, s tím souhlasili. Teď říkáte, že ministr Dienstbier vyjednává. Mě by zajímalo, se kterým komisařem. Jestli s tím, který už balí kufry - nebo už ví, kdo tam přijde? Ale to není důležité. Bavme se o tom, co potřebuje Česká republika. Ne o tom, jestli poslal někdo nějaký závazek do Bruselu.***
Přihlásit/registrovat se do ISP