(Jednání zahájeno v 9.00 hodin.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji další jednací den 12. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás vítám.

Prosím, abyste se všichni přihlásili svými identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání karty náhradní. Zatím mám pro vás pouze tu informaci, že já hlasuji s kartou číslo 6.

Chtěl bych vás informovat, že o omluvení své neúčasti na dnešním jednání požádali tito poslanci a členové vlády: pan poslanec Petr Adam pracovní důvody, pan poslanec Vojtěch Adam zdravotní důvody, pan místopředseda Bartošek osobní důvody, pan poslanec Bendl osobní důvody, pan poslanec Bezecný osobní důvody, pan poslanec Beznoska osobní důvody, pan poslanec Brázdil pracovní důvody, pan poslanec Farský osobní důvody, pan poslanec Fiedler osobní důvody, pan poslanec Gabrhel rodinné důvody, pan poslanec Grebeníček osobní důvody, pan poslanec Grospič osobní důvody, paní poslankyně Chalánková osobní důvody, pan poslanec Kalousek osobní důvody, pan poslanec Kádner pracovní důvody, pan poslanec Klaška rodinné důvody, pan poslanec Kolovratník rodinné důvody, pan poslanec Koskuba zdravotní důvody, pan poslanec Kostřica pracovní důvody, pan poslanec Kučera osobní důvody, pan poslanec Nekl zdravotní důvody, paní poslankyně Nováková osobní důvody, pan poslanec Novotný Josef pracovní důvody, pan poslanec Novotný Martin rodinné důvody, pan poslanec Nykl rodinné důvody, pan poslanec Ondráček osobní důvody, pan poslanec Pavera osobní důvody, pan poslanec Plzák rodinné důvody, paní poslankyně Putnová osobní důvody, pan poslanec Rais pracovní důvody, pan poslanec Rykala osobní důvody, pan poslanec Seďa rodinné důvody, paní poslankyně Semelová rodinné důvody, pan poslanec Schwarzenberg osobní důvody, pan poslanec Skalický osobní důvody, paní poslankyně Strnadlová zdravotní důvody, pan poslanec Šarapatka rodinné důvody, pan poslanec Šenfeld osobní důvody, pan poslanec Šincl osobní důvody, pan poslanec Štětina osobní důvody, pan poslanec Toufar osobní důvody, pan poslanec Tureček osobní důvody, pan poslanec Velebný zdravotní důvody, pan poslanec Vondráček rodinné důvody, pan poslanec Zavadil osobní důvody, paní poslankyně Zelienková rodinné důvody, pan poslanec Ženíšek osobní důvody a pan poslanec Vozka zahraniční cesta.

Ze členů vlády se omlouvá pan ministr Herman - pracovní důvody, pan ministr Chovanec - pracovní důvody, paní ministryně Marksová - pracovní důvody a paní ministryně Válková do 10 hodin rovněž pracovní důvody.

 

Budeme pokračovat přerušeným posledním bodem schváleného pořadu, což je bod 25, novela zákona o státní službě.

25.
Návrh poslanců Romana Sklenáka, Jeronýma Tejce a dalších na vydání
zákona, kterým se mění zákon č. 218/2002 Sb., o službě státních zaměstnanců
ve správních úřadech a o odměňování těchto zaměstnanců a ostatních
zaměstnanců ve správních úřadech (služební zákon)
/sněmovní tisk 71/ - třetí čtení
 

Vzhledem k tomu, že minule diskutoval pan poslanec Heger, který byl přerušen během svého projevu, má samozřejmě možnost svůj projev dokončit. Slovo má tedy pan poslanec Heger, po něm s přednostním právem paní ministryně Jourová. Pane poslanče, prosím, máte slovo. Já prosím Sněmovnu, aby se ztišila, aby pan poslanec mohl argumentovat v důstojné atmosféře.

 

Poslanec Leoš Heger: Děkuji za slovo, pane předsedo. Dámy a pánové, vážení členové vlády, vážené kolegyně, vážení kolegové, přeji vám hezké dopoledne.

Já jsem očekával, jestli se nebude něco dít na začátku dnešního programu poté, co bylo oznámeno médii, že bude koalice jednat o zákonu o státní službě s opozicí. Zatím k ničemu konkrétnímu nedošlo, takže tedy mi nezbývá, než dokončit svoji řeč ze středy dnešního týdne, která se týkala pozice TOP 09, celé pravicové opozice a pozice mé osobní k služebnímu zákonu. Já jenom abych navázal plynule k tomu, co jsem tady říkal, tak -

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pane poslanče, já se velmi omlouvám. Já prosím zejména levou část sálu - nebudu nikoho jmenovat -, aby se ztišili. Děkuji. Prosím, můžete pokračovat.

 

Poslanec Leoš Heger: Děkuji. Já připomenu to, co jsem říkal minule, že tady proberu čtyři takové body, které budou demonstrovat, jak příprava zákona o státní službě i v posledních letech byla obtížná a je obtížná i v současnosti. Mluvil jsem o prvním bodu, a to je, co se dělo při přípravě zákona za Rusnokovy vlády. Nyní mi dovolte, abych ukázal, že ani názory, které se týkají struktur blízkých dnešní koalici, a názory pravděpodobně uvnitř současné koalice nejsou tak jednoznačné, jak by se zdálo z některých vyjádření.

Já bych si dovolil připomenout vyjádření pana ministra Dienstbiera, která zazněla opakovaně, některá z nich opravdu několikrát, ve včerejších Událostech, komentářích na programu České televize 24. Ten program, jestli jste ho neviděli, se týkal kultury politické komunikace a politiky vůbec v naší době a vystupoval tam za koalici právě pan ministr Dienstbier a prohlásil - proti němu tedy seděl pan poslanec Benda a zdálky to komentoval bývalý senátor pan Daniel Kroupa. No a pan ministr Dienstbier na podporu toho, jaké jsou poměry v současné politice špatné a jak to špatné dělá opozice, říkal zhruba asi tohle - vše se týká samozřejmě zákona o státní službě: Problém generálního ředitelství, který opozice zvedla, je totální nesmysl. Dále říkal, že problém v superúřadu, rovněž se kterým má opozice problém, je absurdní. Absurdní - tečka. Žádné další komentáře. A to, co mě obzvlášť fascinovalo, bylo vyhlášení, které už se opakovalo po včerejším dopoledni, nebo během dne ho už natočila televize, a to že pan ministr Dienstbier tvrdil: musíme zjistit, zda obstrukce nejsou samoúčelné.

Já musím konstatovat pro pana nepřítomného ministra Dienstbiera, že výhrady opozice opravdu nejsou samoúčelné. My jsme prostě přesvědčeni, zrovna tak jako koalice je přesvědčena, že její verze je správná, že některé zásady z našeho pohledu jsou prostě špatné, devastující a pro budoucnost tohoto národa a naší politiky velmi nebezpečné. A jsou to právě ty věci, které my jsme společně jako TOP 09 s ODS dali na papír ve čtyřech bodech a byli bychom velmi rádi, aby se o nich dále jednalo. A to, že to nejsou totální nesmysly -

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pane poslanče, já se znovu omlouvám, minule jsem káral levou stranu sálu, nyní kárám pravou stranu sálu. Prosím o klid. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP