(14.50 hodin)
(pokračuje Sobotka)

Nejvíc peněz ze všech členských států Evropské unie propadlo naší České republice po třech letech vlády ODS a TOP 09. Jak je to možné, že ty vaše dobré rady, které nám dnes tady dáváte, nepochybně v zájmu státu, dobré rady od ODS a TOP 09, jak je možné, že ty vaše recepty v minulých letech nefungovaly? Že jsme se propracovali na absolutně nejhorší pozici, jakou můžeme mít? Tahle vláda přišla v únoru, a první zpráva, kterou jsme dostali, je, že letos hrozí, že přijdeme o dalších 20 mld. korun z evropských fondů. Loni 10, letos dalších 20. To není dobrý výsledek. A není to dobrý výsledek kvůli tomu, že vy jste totiž zavírali oči před realitou. Vy jste se tvářili, jako že realita neexistuje, dělali jste si to podle svého a dovedli jste to tam, kam jste to dovedli.

Česká vláda odmítá zavírat oči před realitou. Je evidentní, že si musíme s Evropskou komisí vysvětlit podmínky pro čerpání prostředků z Evropské unie. A jestliže už teď jsme malý kousek od vypořádání dohody o partnerství, jestliže už vláda schválila jednotlivé operační programy, tak my se nepohneme dál z hlediska přípravy na čerpání bez toho, aniž by bylo jasné, že bude zákon o státní službě. To je bariéra, která stojí v cestě, a tu bariéru, stejně jako ostatní překážky, musí vláda odstranit. Když to neuděláme, tak za rok, když tady budeme takto stát proti sobě v Poslanecké sněmovně, tak vy vládu budete oprávněně kritizovat za to, že nevyčerpala ani korunu z evropských fondů prostě proto, že když nebude platit zákon o státní službě, tak se to vládě nepovede.

A já jsem přemýšlel... přemýšlel jsem, proč vy jste těch sedm let v oblasti zákona o státní službě nic neudělali. A já jsem tady neslyšel žádnou odpověď. Chtěl bych požádat pana předsedu Fialu, ať řekne za ODS, proč jste sedm let neudělali vůbec nic. A pan předseda Kalousek ať se přidá a vysvětlí nám, proč TOP 09 v zákoně o státní službě za dobu, co jste vládli, tak jste nepohnuli prstem. My jsme přišli do vlády a nic jsme nenašli. Žádná čísla, žádné propočty, žádné analýzy, žádnou připravenou novelu, kterou bychom mohli použít. Po vaší vládě vůbec nic nezůstalo. Nelze vyčítat této nové vládě, že po pěti měsících přichází s tímto návrhem. My už nemáme čas. Vy jste ten čas promarnili. Vy jste ho zbůhdarma utratili. Sedm let se čekalo a teď potřebujeme ten zákon rychle schválit. Máte máslo na hlavě. Jak ODS, tak TOP 09. Máte tunu másla na hlavě v souvislosti se zákonem o státní službě. Já bych vás chtěl požádat, abyste se přihlásili k odpovědnosti za situaci, ve které se Česká republika nachází. Prosím, přihlaste se k odpovědnosti a pomozte nám ten problém vyřešit ve prospěch občanů České republiky. Děkuji. (Potlesk z levé strany sálu.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan předseda Kalousek má slovo. Po něm pan předseda klubu ODS.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Ale jistě, pane premiére. Já myslím, že každý politik, který je tu nějaký čas, si za ten faktický stav musí přiznat svoji míru odpovědnosti úplně stejně jako sociální demokracie, která v roce 2002 proválcovala nesmyslný a nefunkční zákon, o kterém sama byla přesvědčena, že je nesmyslný a nefunkční, a proto každý rok navrhovala odkládání jeho účinnosti. Shodou okolností to byl ten text, který jste naprosto vážně, se smrtelně vážnou tváří tady prohlasovali v lednu na mimořádné schůzi. I když jste věděli, že je to nesmysl, se kterým nikdy nebudete souhlasit, tak jste ho tady propustili do takzvaného druhého čtení, abyste ho nahradili jiným textem. Přihlasme se všichni k odpovědnosti, ale vy, prosím pěkně, také. Tohle byla cynická hra. Cynická hra v zájmu výsměchu lustračnímu zákonu. To nebyla snaha o prosazení služebního zákona. To za prvé.

A za druhé, přihlásil jsem se původně proto, nechci už tu diskusi příliš extendovat, řekli jsme každý jasně svoji pozici, ale abych přece jenom, aby nedocházelo k nedorozuměním, se pokusil upřesnit některé výroky pana ministra Dienstbiera. On řekl, že to, co teď prožíváme, je v nepoměru s tím, co tady, jak jste řekl, jsme my museli prožívat v minulém volebním období. Pokud si dobře pamatuji, pane ministře, vy jste nemusel prožívat vůbec nic, protože jste tu nebyl. Co je však pro mě překvapující informace, nevím, jak pro vás, je, že na toto období většina vašich spolupracovníků s nostalgií a s láskou vzpomíná. Pak jste také řekl, že jsem si stěžoval. Já jsem si, prosím pěkně, nestěžoval. Já jsem si jenom trpce povzdechl nad nekompetencí, s kterou vládní koalice jedná, a trochu jsem se té nekompetenci smál. To jsou trochu jiná slovesa, než že jsem si stěžoval. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan poslanec Stanjura má slovo a je zatím posledním přihlášeným.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo, pane předsedo. Nejdřív jsem chtěl reagovat na vystoupení pana ministra bez portfeje, který evidentně nemá co dělat, tak dělá stínového ministra pro místní rozvoj, a on nám říká, jak Česká republika vyjednává s Bruselem. Já bych to očekával od paní ministryně, a ne od ministra... no, on fakt nemá co dělat, takže se takhle baví ve volných chvílích.

K tomu, jak říkal pan předseda vlády, abychom se podělili o tu odpovědnost. Já myslím, že to je správná věta. Ale naše zásada je, a ta platí a platila v roce 2002, kdy jsme nehlasovali pro ten služební zákon, a platí dneska: než špatný zákon, je lepší žádný zákon. Byla to vláda ČSSD, která ho schválila. Byla to vláda - bez hlasů poslanců ODS v té době. Při další, až do roku 2007, jsme určitě nevládli my, a vaše vlády, vy jste tam byl dokonce členem, navrhovaly a hlasovaly pro odložení účinnosti. Takže když tak dramaticky mluvíte o těch dvanácti letech, že ten zákon není účinný, tak se také přihlaste k těm letům, kdy vám vyhovovalo, protože jste si byli vědomi, že ten zákon je špatný, a neměli jste odvahu ho udělat účinným. Máme ty sjetiny, víme přesně, kdo hlasoval v roce 2002, kdo hlasovat 2004, a tak dále. Jsou to veřejné dokumenty, takže se nemusíme přesvědčovat.

Pan předseda vlády říká: nepovedlo se nám vyčerpat evropské peníze, máte na tom svůj podíl. Bezesporu je to pravda. Ale zapomínáte na ten začátek. Copak jsme mohli čerpat od 1. ledna 2007, když vy jste odešli z vlády? A připomínáme, že si pořád říkáme: programovací období 2007 až 2013. Kolik se vyčerpalo v roce 2007? Kolik toho připravily socialistické vlády, které to měly na starosti předtím? Kdo vymyslel ten pitomý systém 24 operačních programů? Vy jste ho vymysleli. Vy jste ho prosadili. Vy jste nedojednali dobré podmínky pro Českou republiku. A nám se, pravda, já s vámi souhlasím, nepodařilo všechno dohnat a odstranit. To je pravda. Pak je samozřejmě pravda, že i za našich vlád se v některých operačních programech jak na centrální úrovni, ale také na té regionální úrovni, skutečně nedařilo. Byli tam zločinci, některé jsme pochytali, některé jsme zatím nepochytali. A to je odpovědnost všech. Ne takové jednoduché. Ale my jsme... pan předseda Fiala nemluvil o evropských fondech a nechtěli jsme rozvádět debatu, kdo nastavil fondy v roce 2006, 2005, 2004, kdo to vyjednal.

My jsme včera s kolegou Kalouskem oznámili, že se obáváme obstrukcí ze strany vládní koalice. A vy jste se smáli. Ale my jsme se obávali úplně oprávněně. Pan předseda Sobotka tady vyprovokoval hodinovou debatu, pak se přidal ministr bez práce, a už tady jsme hodinu, mohli jsme mít dvě druhá čtení za sebou. To prostě nemáme. My ty svoje konkrétní návrhy předneseme tady tak hezky politicky vstřícně. Pan premiér říká: My chceme jednat s opozicí. Dokonce tady ten ministr říká už: jednali jsme s opozicí. Tak já říkám, že náš předseda politické strany nedostal žádnou nabídku na jednání, já jako předseda poslaneckého klubu jsem nedostal žádnou nabídku na jednání. A jestli říkáte, že to je politické jednání, tím, že dovolíte, aby naši členové chodili na řádné jednání výboru, tak to máte pravdu. Tam náš člen ÚPV byl, ten se toho jednání zúčastnil.

To, že si myslíme, že ten koncept je špatný, to je prostě pravda. Ale těším se na podrobnou debatu v tom bodě 6. A těším se zejména na ty zpracovatele, protože bez toho je to odvážné. Pan premiér, pan předseda Poslanecké sněmovny a další vysocí funkcionáři ČSSD napíšou zákon, a pak ho někdo úplně přepíše. Tu odvahu je třeba ocenit, že se nebáli přepsat svému premiérovi a svému předsedovi ten zákon úplně jinak. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP