(9.40 hodin)
(pokračuje Kalousek)

My, kolegyně a kolegové, zvláště opoziční poslanci, na tuto ústavní povinnost rezignovat nemůžeme, protože je to naše práce a je to náš úkol, se kterým nás sem voliči pozvali. Tudíž, pane předsedo Faltýnku prostřednictvím pana předsedajícího, si vás ještě jednou dovolím snažně požádat, abyste veto 40 poslanců stáhl a umožnil projednávání tohoto bodu v rámci této schůze. Pokud to nezvážíte a máte pocit, že veto je zcela namístě, je fér, kolegové, abych řekl další vývoj. Po dohodě s předsedy Schwarzenbergem, Fialou a svým kolegou Stanjurou si vám dovoluji oznámit, že v takovém případě ještě dnes večer bude mít pan předseda Hamáček žádost o svolání mimořádné schůze se 40 podpisy, kterou pan předseda bude muset na toto téma svolat do deseti dnů, jak praví zákon. Název bodu mimořádné schůze si ještě promyslíme, aby se paní ministryni líbil. Děkuji. (Potlesk převážně z pravé části sálu.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Nyní ještě s přednostním právem pan předseda Pavel Kováčik. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, vážená vláda, kolegové, kolegyně, přeji vám hezké dobré ráno, pozdní, pravda, pracovní, pravda, jak tu zní. Možná, kdybychom ten bod zařadili, tak už ho dávno máme za sebou. Diskuse stejně probíhá, probíhá v rovině, která je, pravda, na úrovni přednostních práv, čili právo drtivé většiny poslanců a poslankyň se k věci vyjádřit je teď momentálně popřeno, ale na druhé straně rozumím, proč bylo veto podáno. On totiž název bodu, podle mého soudu, nebyl úplně šťastně zvolen. To přece není situace pouze na Ministerstvu spravedlnosti a pouze, v uvozovkách, vyvolaná vyhozením dvou náměstků, protože při zúženém pohledu by to dokonce mohlo vypadat jako čin lidstvu prospěšný. Oba lidi znám a já bych se s nimi tedy nespojil ke spolupráci, ale to je věc ministryně a náměstků. Ale je to záležitost, která se týká celé vládní koalice, nebo přinejmenším jejích dvou největších článků, tedy sociální demokracie a hnutí ANO, a já tam vidím určitý koaliční spor.

Proto si dovolím znovu navrhnout to téma k projednávání, ale nikoli pouze, aby paní ministryně vysvětlila detaily, proč vyhodila náměstky, právem, neprávem, to je kompetence paní ministryně, ale ten bod - poprosím teď o pozornost - bych nazval Informace předsedy vlády o situaci na Ministerstvu spravedlnosti a jejím řešení a dovolím si jej navrhnout zařadit, protože jde o věc horkou, která zajímá nejen novináře, veřejnost, širší politické spektrum, ale mohla by vyústit ve vážnou koaliční krizi, tak si jej dovolím zařadit jako dnes první bod po pevně zařazených bodech. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ano, děkuji panu předsedovi Kováčikovi. Protože se přihlásil před 9.30 hodin, tak návrh samozřejmě eviduji jako hlasovatelný. Nyní pan předseda Stanjura. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Myslím, že je dobře, že se dělají stenozáznamy. Člověk má občas pochybnosti, jestli to k něčemu je, ale podle mne je to dobře, že si pak skutečně můžeme přečíst, co kdo řekl.

Paní ministryně Válková ve svém vystoupení zaútočila na opozici a říkala, že my to chceme destabilizovat, že ji skandalizujeme, chodíme do médií. Tak zkusím připomenout fakt. Za prvé se můžete podívat na stenozáznam našich dnešních vystoupení - nic takového tam nenajdete. Zato jsem se v médiích dočetl: Ministryně Válková je autokrat. Autor výroku ministr financí Andrej Babiš.

Předminulý týden jsem četl o kritice paní ministryně, kterou v médiích vedla Hana Marvanová, která bezesporu není členkou opoziční strany, i když kdysi byla, to je třeba zase přiznat, že kdysi naší členkou byla. Tento týden kritizuje paní ministryni náměstek nominovaný ČSSD. Ani ten není členem skutečně opozičních pravicových stran. Takže paní ministryně si stěžuje, že na ni někdo útočí, bezdůvodně, bez důkazů obviní opozici z věcí, které dělají její předseda a její bývalí náměstci. Tak si sami můžete udělat obrázek, zda ta ukřivděnost toho, jak ta zlá opozice brání v dobré činnosti paní ministryně, odpovídá realitě, nebo ne. My o tom jen chceme debatovat. A já sám jsem říkal, že nevím, kde je pravda, ale že jsem jen citoval z novin vyjádření exnáměstka Šterna.

Jestli si paní ministryně myslí, že někdo z nás, který dříve byl ministrem, by nechal náměstka, který udá ministra - no to nenechal. My přece nechceme říkat, že to je běžný vzorec chování, že náměstek nesouhlasí se svým ministrem či ministryní, tak běží na policii. No to tedy není. To nám nevkládejte do úst. O tom přece debatovat nechceme. Kdybychom o tom chtěli debatovat, tak bod by se jmenoval např. důvody odvolání náměstka Šterna. Ale ty jsou nám jasné. Jsou prostě věci, které nemůže náměstek překročit. Pokud to bylo tak vážné a myslí si, že tam nějaké podezření je, tak musí nést následky svého činu, což mj. naprosto logicky je odvolání z funkce.

Byl bych rád, abychom se vyjadřovali k tomu, co opozice skutečně řekla nebo udělala, klidně kriticky, v tom není žádný problém, my tou kritikou také nešetříme, ale ne že si vymyslím, co udělala opozice, a to pak zkritizuji. Vím, že je to oblíbená metoda, že to vypadá dobře. Vy jste udělali to a to, já s tím zásadně nesouhlasím.

Takže připomínám: Ty poslední mediální tři týdny vždycky rozpoutal někdo z vládní koalice. Nikdy to nebyl člen opozice. A opozice se jenom ptá, protože tam nesedí, ani na vašich poradách ani na vašich koaličních radách, kde je vlastně pravda. My jsme vám nabídli, paní ministryně Válková, šanci, abyste nám to řekla, jak to vlastně je, jak to vidíte vy. Pokud se někdo bude chtít zastávat exnáměstků, tak bude mít možnost v rozpravě to udělat a vy budete moci reagovat. To je úplně všechno. Takže příště, prosím, nás kritizujte za to, co skutečně řekneme nebo co skutečně uděláme, to je naprosto v pořádku, na takovou kritiku jsme připraveni, jsme případně připraveni potom i obhajovat své kroky, ale nejsem připraven nést odpovědnost za to, že vás kritizuje Hana Marvanová, pan exnáměstek Štern, anebo za to, že váš předseda říká, že jste autokratka. Za to opravdu odpovědnost nést nechci a nemůžu.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu předsedovi klubu ODS. To byl poslední přihlášený do této rozpravy k pořadu schůze. Vidím pana předsedu Faltýnka.

Dovolte mi, abych ještě přečetl došlé omluvy z dnešního jednání. Pan kolega Podivínský se omlouvá od 9.50 do 11 hodin, pan předseda Hamáček se nezúčastní schůze, potom ještě pan Roman Kubíček se omlouvá z dnešního jednání od 14 do 16.15 hodin.

K tomu, co říkala paní kolegyně Černochová, jen konstatuji, že mi byl doručen dokument s podpisy více než dvaceti, já jsem je nepřepočítával, tam stačí dvacet, takže to beru.

Pokud jde o návrh pana předsedy Kováčika, je hlasovatelný, protože proti tomu zatím námitka vznesena nebyla.

Pan předseda Faltýnek se hlásí. Prosím

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Chtěl bych poprosit jménem našeho klubu o přestávku 30 minut na poradu klubu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobře, děkuji pane předsedo. Do 10.20 hodin tedy vyhlašuji přestávku na poradu klubu hnutí ANO.

 

(Jednání přerušeno v 9.50 hodin). ***
Přihlásit/registrovat se do ISP