(14.10 hodin)
(pokračuje Hamáček)
Pan poslanec Soukup si přeje bod č. 32, což je první čtení zákona o regulaci reklamy, zařaditi na zítra, to znamená 18. po bodu 43 odpoledne, to znamená za pevně zařazené body.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku, kdo je proti?
Hlasování má číslo 89, přihlášeno 166, pro 138, proti nikdo. I tento návrh byl přijat.
Zeptám se, zda bylo hlasováno o všech návrzích, které byly předneseny. Nikdo nemá námitek, ano. Takže vzhledem k tomu, že jsme bod 15 přesunuli, tak budeme začínat bodem č. 6. Pan předseda klubu TOP 09, prosím.
Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Pane předsedo, dámy a pánové. Hezké odpoledne. Dovolte jenom několik slov k hlasování o návrhu programu. Sněmovna těsnou většinou odmítla se zabývat podle našeho názoru už velmi závažnou a alarmující situací na Ministerstvu spravedlnosti. Návrh opozičních poslanců, aby se tím Sněmovna zabývala, byl kromě jiného také návrhem, abychom částečně převzali všichni určitou odpovědnost za to, zda funguje, či nefunguje tak klíčový resort pro Českou republiku. Tím, že jste se tím odmítli zabývat, převzali jste odpovědnost výlučně na sebe přes naši ochotu vést o tom s vámi rozpravu. Já bych jenom pro ujasnění pojmů chtěl říci, že není pravda to, co říká pan předseda vlády, že primární odpovědnost za paní ministryni spravedlnosti nese hnutí ANO. Primární politickou odpovědnost za ministry své vlády nese předseda vlády a v tomto případě i předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka a s ním celá sociální demokracie.
Hlasování poslanců KDU-ČSL je v tomto případě naprosto transparentní. Oni tím, že odmítli, aby se tím zabývala Sněmovna a v podstatě řekli, to je výlučně naše záležitost vládní koalic. Řekli - my, KDU-ČSL, přebíráme odpovědnost za to, co se děje na Ministerstvu spravedlnosti. Až situace na Ministerstvu spravedlnosti vyeskaluje v obrovský problém a pravděpodobně velký skandál a jako starý politický praktik si neumím představit jiný konec, tak bych chtěl dopředu slyšet, že - tak bych chtěl dopředu říct, že výroky ze strany sociální demokracie i KDU-ČSL, že oni žádnou odpovědnost nenesou, že to je odpovědnost hnutí ANO, budou nepravdivé a pokrytecké. Dnešním hlasováním jste, kolegové ze sociální demokracie a KDU-ČSL, převzali plnou odpovědnost za situaci na Ministerstvu spravedlnosti.
Předseda PSP Jan Hamáček: Pan předseda klubu ODS, pan poslanec Stanjura. Prosím, máte slovo.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Hezké odpoledne, děkuji za slovo, pane předsedo. Já si myslím, že tím hlasováním jsme ten problém nevyřešili ani nezametli. My jsme podobný bod navrhovali minulé úterý jako ODS, tehdy nám chybělo do kvora 15 hlasů. Dneska, pokud si dobře vzpomínám na to hlasování, nám chybělo 5 hlasů k tomu, abychom tento bod zařadili. Takže milé kolegyně, milí kolegové, my to zítra ráno navrhneme znova a věřím, že se poslanci - aspoň někteří vládní poslanci přidají, protože budeme mít možnost o této situaci debatovat. Pokud si myslí poslanci ANO, že to paní ministryně dělá všechno skvěle, budou mít šanci v rozpravě vystoupit a obhajovat její kroky. Pokud si někdo myslí, že dělá chyby, bude mít šanci v rozpravě vystoupit, na chyby upozornit, případně vznášet dotazy. Takhle, tím, že jsme se s tím odmítli zabývat opakovaně již podruhé na této schůzi, jsme nic nevyřešili. A já už dnes avizuji, že náš klub zítra ráno znovu předstoupí a znovu navrhne zařazení tohoto bodu. Věřím, že zítra se k té debatě konečně dostaneme. Pokud ne, tak to budeme zkoušet každý den. Myslím, že je lepší o tom debatovat tady, než se každé ráno dívat na servery, co nového se stalo na Ministerstvu spravedlnosti, kdo s kým tam bojuje, kdo komu dává za pravdu, zda má pravdu ministryně, či náměstkyně, v tomto případě ta ministryně či náměstek. Myslím si, že je dobré tu debatu vést skutečně tady veřejně bez postranních a zákulisních dohod. Děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Pan předseda ODS Fiala s přednostním právem. Prosím, máte slovo.
Poslanec Petr Fiala: Dámy a pánové, především dámy a pánové z koaliční stran. Abyste mohli do zítřka přemýšlet nad tím, proč je skutečně důležité, aby se tato Sněmovna zabývala situací na Ministerstvu spravedlnosti, tak bych vám stručně připomenul některé věci, které se paní ministryně týkají, a některé spory, do kterých se za krátkou dobu co je v úřadu, dostala. Připomeňme si z února letošní roku spor se šéfem Vězeňské služby Dohnalem. Připomeňme si z března tohoto roku nevhodné výroky, které se týkaly protektorátu. Připomeňme si spor s paní náměstkyní Marvanovou, který řešil předseda jejich strany. Připomeňme si rozpory a koncepci vrchních státních zastupitelství s Lenkou Bradáčovou. A připomeňme si nakonec i ten nejnovější spor s jejím náměstkem Šternem o tendr na náramky. Není to dost věcí za tak krátkou dobu, abychom byli zneklidněni a aby Poslanecká sněmovna měla právo vyslechnout si paní ministryni, zeptat se jí na tyto věci a nakonec se rozhodnout o tom, jestli se domníváme, že situace na Ministerstvu spravedlnosti je normální nebo že si vyžaduje nějaké řešení? Tak já vás prosím, abyste nad tím do zítřka přemýšleli, a doufám, že se aspoň někteří z vás přidají k nám a budou hlasovat pro tuto diskusi a pro zařazení tohoto bodu. (Potlesk z pravé strany sálu.)
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Hlásí se pan poslanec Chalupa. Já vím k čemu, proto mu dávám slovo, protože tuším, k čemu to bude. Prosím.
Poslanec Bohuslav Chalupa: Dobré odpoledne dámy a pánové. Já bych chtěl zpochybnit to hlasování, které bylo o té patnáctce, protože jsem hlasoval proti a podle záznamu na internetu jsem hlasoval pro. Děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Ano, jedná se tedy o hlasování, ve kterém jsme rozhodovali, že dnešní první bod 15 zařadíme jako bod poslední dnešního programu, respektive poslední za pevně zařazené body. Vzhledem k tomu, že ho zde provázely docela zmatky, a navíc pan poslanec Chalupa uplatňuje své právo na námitku, tak já o tom nechám hlasovat. Prosím.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Nic proti, pane předsedo, pokud necháte hlasovat, ale v tom případě pak prosím, abyste i v příštích případech, kdy si vzpomene tři, čtyři, pět minut po hlasování, že je výhodné zpochybnit hlasování, tak postupoval. Jednací řád říká bezodkladně, my jsme mezitím zaznamenali minimálně tři vystoupení, kdybychom nediskutovali, tak už jsme v jiném bodě. Takže si myslím, nic proti, ale pak prosím o toleranci, když opozice přijde tři, čtyři, pět minut po hlasování, že zpochybní, aby se stejně tak vyhovělo té námitce a pak nechalo hlasování opakovat.
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Vzhledem k tomu, že jsem ještě nezahájil bod a nacházeli jsme se v takovém tom mezidobí mezi body, tak si myslím, že to možné je. Ale já jsem to zaznamenal a víte, že já jsem tolerance sama, takže si to budu pamatovat a příště se pokusím srovnat skóre na druhé straně.
Je zde žádost o odhlášení. Takže já vás odhlásím, prosím o novou registraci. ***