(17.10 hodin)

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Že někdo zaspal, k tomu bych se přihlásil. Zaspal pan ministr Fischer, který tam byl od června, a myslím si, že jste zaspal vy, protože v okamžiku intervence bylo jasné, že je potřeba předkládat, a ten zákon tady mohl být v lednu nebo v únoru, jako počítat umíme všichni, intervence byla v listopadu.

Já jsem byl dalek toho, abych vám to vyčítal, pane ministře. Mně jenom přišlo naprosto neuvěřitelné, že vy jste ochoten tu situaci vyčítat mně, který už rok nejsem na tom Ministerstvu financí, za situace, kdy nikdo z vašich poslanců nebyl schopen navrhnout ani zkrácení lhůty, ale vy potom jste schopen tady říci - a pokud to bude jinak, tak za to může Kalousek. To je na tom ta v podstatě neuvěřitelná argumentace.

Poctivá odpověď panu poslanci Votavovi. Já jsem tenkrát nenavrhoval zavedení zelené nafty, ta existovala. Já navrhoval pouze změnu techniky, která přece jenom malinko minimalizovala riziko daňových úniků. Zrušení zelené nafty jsem navrhnout nemohl, byl jsem v podobné situaci jako dnes koaličně pan ministr Babiš. Já jsem byl členem KDU-ČSL a musel jsem respektovat její politické priority. Nechci říci, že zelená nafta, ale vůbec způsob přerozdělování a její priority mě vedly k tomu, že jsem tu stranu opustil a začal jsem prosazovat rozpočtově odpovědnou politiku. Takže to si musíte vyřídit s Bělobrádkem, ne se mnou. Já jsem tenkrát zrušení zelené nafty navrhnout nemohl.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Miroslavu Kalouskovi. Nyní vidím pana místopředsedu vlády Pavla Bělobrádka, že se hlásí do rozpravy. Podotýkám, že nemám žádnou písemnou přihlášku do rozpravy, takže vnímám přihlášky z místa. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Místopředseda vlády ČR Pavel Bělobrádek: Vážený pane předsedající, dámy a pánové. Já bych vaším prostřednictvím, pane předsedající, odpověděl panu předsedovi Kalouskovi. Vyřídit si to se mnou pan ministr může těžko, v té době jsem byl bezvýznamným členem KDU-ČSL. A myslím si, že ten váš argument poněkud pokulhává, protože byly případy, kdy jste postupoval ještě jako člen KDU-ČSL jako ministr financí zcela v rozporu s usneseními orgánů, a dokonce i s programem.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Myslím, že diskuse bude zpátky k návrhu zákona, který byl předložen. Znovu opakuji, že nemám žádnou písemnou přihlášku. Ptám se, jestli se někdo hlásí do rozpravy. Nikdo se do rozpravy nehlásí, rozpravu končím. Ptám se, jestli je zájem o závěrečné slovo. Pan zpravodaj ano. Prosím, pane zpravodaji.

 

Poslanec Václav Votava: Děkuji za slovo. Chtěl jsem navrhnout zkrácení lhůty na projednávání ve výborech na 30 dní.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobře. Budeme se zabývat návrhy. Pan ministr financí má zájem o závěrečné slovo? Není tomu tak. Budeme hlasovat o návrzích, které padly v rozpravě a o přikázání výborům. Nejdříve tedy návrh na zamítnutí návrhu zákona, který padl v rozpravě. Já vás nejdříve odhlásím a požádám vás o novou registraci. Prosím, přihlaste se svými evidenčními kartami. Myslím, že je stabilní počet poslanců.

 

Rozhodneme v hlasování pořadové číslo 19, které jsem zahájil. (Do sálu vbíhá větší počet poslanců.) Pardon, omlouvám se, ještě jednou prosím o přihlášení. Ještě vyčkám, protože po gongu začali chodit další lidé, takže se omlouvám. Ještě vydržím... Myslím, že nyní už je dostatek těch, kteří mají zájem hlasovat o tomto návrhu.

Zahájil jsem hlasování pořadové číslo 19 a ptám se, kdo je pro zamítnutí návrhu zákona. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování pořadové číslo 19, z přítomných 161 poslance pro 29, proti 123. Návrh nebyl přijat.

 

Budeme se tedy zabývat návrhy na přikázání výborům k projednání. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání rozpočtovému výboru. Má někdo jiný návrh? Nikoho nevidím, budeme tedy rozhodovat o tomto návrhu.

Zahájil jsem hlasování pořadové číslo 20 a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování pořadové číslo 20, z přítomných 162 pro 156, proti nikdo. Návrh byl přijat.

 

Nyní budeme hlasovat o zkrácení lhůty k projednání na 30 dnů, a to v hlasování pořadové číslo 21, které jsem zahájil a ptám se, kdo je pro zkrácení lhůty k projednání. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování pořadové číslo 21, z přítomných 162 pro 132, proti 23. Návrh byl přijat.

 

Konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání rozpočtovému výboru a lhůta k projednání byla zkrácena na 30 dnů. Děkuji panu ministrovi, děkuji zpravodaji a končím bod číslo 24.

 

Pokračovat budeme bodem číslo

 

9.
Vládní návrh zákona o kybernetické bezpečnosti a o změně
souvisejících zákonů (zákon o kybernetické bezpečnosti)
/sněmovní tisk 81/ - druhé čtení

Z pověření vlády předloží návrh zákona osobně předseda vlády Bohuslav Sobotka. Požádám pana kolegu Klučku, Beznosku a Schwarze, aby byli připraveni ke svým zpravodajským zprávám. Prosím, pane předsedo, ujměte se slova.

 

Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka: Děkuji, vážený pane místopředsedo. Vážené poslankyně, vážení poslanci, vzhledem k tomu, že jsem k této věci poměrně obsáhle vystupoval v rámci prvého čtení, tak bych si dovolil odkázat na své vystoupení. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu předsedovi vlády. Konstatuji, že předložený návrh jsme v prvém čtení přikázali k projednání výboru pro bezpečnost, výboru pro obranu, rozpočtovému výboru a ústavně právnímu výboru. Usnesení výborů vám byla doručena jako sněmovní tisky 81/1, 81/2, 81/3 až 8. Prosím, aby se slova ujal nejdříve zpravodaj výboru pro bezpečnost a zároveň výboru pro obranu, pan poslanec Václav Klučka. Pane zpravodaji, informujte nás o jednání těchto dvou výborů.

 

Poslanec Václav Klučka: Děkuji, pane předsedající. Chtěl bych vás seznámit s usnesením výboru pro bezpečnost z 10. schůze, uskutečněné dne 28. května 2014 k vládnímu návrhu zákona o kybernetické bezpečnosti a o změně souvisejících zákonů, zákon o kybernetické bezpečnosti, sněmovní tisk číslo 81.

Výbor pro bezpečnost Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky po úvodním vystoupení ředitele Národního bezpečnostního úřadu Dušana Navrátila, po zpravodajské zprávě zpravodaje výboru Ing. Václava Klučky a po obecné a podrobné rozpravě

1. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, aby s vládním návrhem zákona o kybernetické bezpečnosti a změně souvisejících zákonů, zákon o kybernetické bezpečnosti, sněmovní tisk 81, vyjádřila souhlas;

2. pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny;

3. zmocňuje zpravodaje výboru, aby s tímto usnesením seznámil Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP