(12.30 hodin)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu zpravodaji. Zahajuji všeobecnou rozpravu, do které neeviduji žádnou přihlášku.
Ještě oznamuji, že pan ministr Zaorálek má náhradní kartu číslo 12.
Jestliže není žádná přihláška do všeobecné rozpravy, končím všeobecnou rozpravu. Ptám se, jestli je zájem o závěrečné slovo pana ministra. Není. Přistoupíme tedy k rozpravě podrobné, do které taktéž neeviduji žádnou přihlášku. Končím tedy podrobnou rozpravu.
Pokud pan ministr nežádá závěrečné slovo, návrh usnesení byl přednesen panem zpravodajem a já o tomto návrhu usnesení dám hlasovat.
Zahajuji hlasování o tomto návrhu usnesení. Kdo je pro, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 115. Přihlášeno 181 poslankyň a poslanců, pro 130, proti 31. Konstatuji, že návrh usnesení byl schválen.
Děkuji panu ministrovi. To jsme ty přelety hezky přeletěli.
A protože je 12. hodina 30. minuta, na kterou máme pevně zařazeny volební body, zahájíme bodem číslo
42.
Návrh na změny ve složení orgánů Poslanecké sněmovny
Prosím, aby se slova ujal předseda volební komise poslanec Martin Kolovratník. Prosím, pane předsedo, máte slovo. Sněmovnu prosím o klid, abychom věděli, o čem budeme hlasovat a co budeme volit.
Poslanec Martin Kolovratník: Dobré odpoledne, vážený pane předsedající, vážení členové vlády, milé kolegyně a kolegové. Panu předsedajícímu chci poděkovat za časově precizní vedení schůze a naplánování těchto volebních bodů na tuto chvíli.
Milí kolegové, prosím vás opravdu o velký pozor, protože dnes toho bude hodně dohromady a je poměrně velké riziko chybovosti. Kromě onoho formálního seznámení vás s jednotlivými usneseními a návrhy kandidátů a kandidátek se pokusím i polopaticky a stručně vysvětlit ten proces především tajných voleb, kde ve Státních aktech každý z vás obdrží šest hlasovacích lístků různých barev a s různými kandidátkami. Na každém lístku budete označovat různé počty. Já se vám to v závěru tady toho vystoupení pokusím všechno zopakovat.
Nejdřív ale začneme bod 42, kterým je Návrh na změny ve složení orgánů Poslanecké sněmovny. To nebude tajná volba. Dovolím si glosovat, bude to trochu volební rozcvička.
Budu tedy konstatovat, že volební komise obdržela ve stanovené lhůtě od poslaneckých klubů následující návrhy ke změnám v orgánech Poslanecké sněmovny a přijala k nim na své 8. schůzi 19. března usnesení číslo 46, které vám teď přečtu.
Co se týká rezignací, z organizačního výboru Radim Fiala za Úsvit, z ústavněprávního výboru Jiří Pospíšil - nezařazený poslanec, z výboru pro obranu Jiří Koskuba - ČSSD, výbor pro vědu, vzdělávání, mládež a tělovýchovu - nezařazený poslanec pan Jiří Pospíšil, výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj - ODS, Pavel Blažek a výbor pro zdravotnictví Igor Jakubčík.
Co se týká nových nominací za tato jména, do organizačního výboru Tomio Okamura za hnutí Úsvit, do ústavněprávního výboru Pavel Blažek - ODS, výbor pro obranu Igor Jakubčík - ČSSD, výbor pro vědu, vzdělávání, mládež a tělovýchovu Bohuslav Svoboda - ODS a výbor pro zdravotnictví Pavel Havíř z ČSSD.
Toto usnesení číslo 46, které jsem vám přečetl, bylo také e-mailem zasláno předsedům poslaneckých klubů.
V rychlosti připomenu, že zákon číslo 90/1995 Sb., o jednacím řádu Sněmovny, ve znění pozdějších předpisů, stanoví, že změny v ustavených orgánech a komisích lze provádět jen se souhlasem Poslanecké sněmovny. Volba se koná většinovým způsobem. Jednací řád nestanoví způsob volby, ale protože volba výborů, komisí a delegací vždy probíhala veřejným hlasováním, navrhuji i v tomto bodu hlasování veřejné pomocí hlasovacího zařízení. Doporučuji vám tedy, aby po rozpravě k navrženým kandidátům nejprve Sněmovna jedním hlasováním konstatovala rezignace poslanců a poté aby Sněmovna provedla volbu nových členů výborů Poslanecké sněmovny, tak jak je navrhly kluby, druhým hlasováním. I zde navrhuji veřejnou volbu pomocí hlasovacího zařízení en bloc.
Nyní pane předsedající, prosím o otevření rozpravy.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Otvírám obecnou rozpravu. Ptám se, kdo se do ní hlásí. Jestliže se nikdo nehlásí, rozpravu končím a budeme postupovat podle pokynu pana předsedy volebním komise.
Poslanec Martin Kolovratník: Prosím o vyhlášení dalšího hlasování. Bude to hlasování o rezignaci poslanců v orgánech Poslanecké sněmovny.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Zahajuji tedy hlasování o rezignaci poslanců v orgánech Poslanecké sněmovny. Zahajuji hlasování o tomto návrhu. Kdo je pro přijmutí rezignace, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 116. Přihlášeno 182 poslankyň a poslanců, pro 163, proti žádný. Tento návrh byl přijat. Prosím, pane předsedo.
Poslanec Martin Kolovratník: Děkuji. Nyní bychom měli hlasováním nově zvolit navržené poslance do orgánů Poslanecké sněmovny. Prosím o hlasování.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: O tomto návrhu zahajuji hlasování, o volbě poslanců dle předneseného návrhu do orgánů Poslanecké sněmovny. Kdo je pro, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 117. Přihlášeno 183 poslankyň a poslanců, pro 164, proti žádný. Konstatuji, že volba řádně proběhla, a končím bod číslo 42.
Dostáváme se k bodu
43.
Návrh na volbu vedoucího stálé delegace Parlamentu
do Parlamentního shromáždění OBSE
Prosím, aby se slova ujal pan předseda volební komise. Prosím, pane předsedo.
Poslanec Martin Kolovratník: Děkuji a konstatuji, že volební komise vyhlásila lhůtu na podání nominací na místo uvolněné poslancem Martinem Stropnickým jeho jmenováním členem vlády. Je to tedy místo na vedoucího stálé delegace Parlamentu do Parlamentního shromáždění OBSE.
Ve lhůtě do 14. února do 14 hodin doručily poslanecké kluby sekretariátu volební komise tyto návrhy. Poslanecký klub ANO nominoval paní poslankyni Ivanu Dobešovou a poslanecký klub Úsvit nominoval pana poslance Milana Šarapatku. Volební komise na své 8. schůzi dne 18. března projednala tyto návrhy poslaneckých klubů a přijala své usnesení číslo 39, které bylo také rozesláno e-mailem na všechny kluby. Následně poslanecký klub Úsvit svou nominaci pana poslance Milana Šarapatky dne 20. března stáhl. Znamená to tedy, že na vedoucího stálé delegace Parlamentu do Parlamentního shromáždění OBSE je pouze jedna nominace a je tam nominována paní poslankyně Ivana Dobešová.
Usnesení vám na lavice nebylo rozdáno, protože se tedy jedná pouze o jedno jméno. Volební komise konstatovala, že můžeme v souladu s volebním řádem přistoupit k volbě tajné.
Nyní vás, pane předsedající, prosím, abyste otevřel rozpravu.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Otevírám obecnou rozpravu, do které neeviduji žádnou přihlášku. Jestliže se nikdo nehlásí, rozpravu končím.
Poslanec Martin Kolovratník: Děkuji. Konstatuji, že zde se o způsobu volby nehlasuje. A protože se jedná o volbu tajnou, tak prosím, abychom tento bod zatím přerušili a přistoupili k otevření volebního bodu číslo 44.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Přerušuji tedy bod číslo 43, Návrh na volbu vedoucího stálé delegace Parlamentu do Parlamentního shromáždění OBSE a zahajuji bod číslo
44.
Návrh na volbu člena Dozorčí rady Státního fondu rozvoje bydlení
Prosím pana předsedu volební komise, aby se ujal slova.
Poslanec Martin Kolovratník: Je to bod číslo 44. V Dozorčí radě SFRB je aktuálně neobsazeno jedno místo. Volební komise vyhlásila lhůtu na podání nominací do 14. února do 14 hodin. Kluby své návrhy doručily a ty byly probrány na 8. schůzi dne 18. března. Bylo přijato usnesení číslo 40, které vám nyní přečtu.
Návrhy kandidátů na člena Dozorčí rady SFRB jsou následující: Marek Černoch za hnutí Úsvit, Milan Grmela za hnutí ANO 2011 a Miroslav Kalous za ODS s tím, že zvláštní zákon způsob volby nestanoví. Volební komise navrhuje volbu tajnou dvoukolovou. U tohoto způsobu volby připomenu, že v prvním kole může postoupit kandidát, který získá nadpoloviční většinu hlasů. Pokud by se tak nestalo, pokud by nikdo takový nebyl, otvírá se kolo druhé, kam postupuje maximálně dvojnásobek počtu neobsazených míst, tedy dva kandidáti, a z nich se poté vybírá. Usnesení vám bylo zasláno na všechny poslanecké kluby, bylo také rozdáno na lavice.
Nyní prosím, pane předsedající, abyste otevřel rozpravu jak k navrženým kandidátům na volbu člena dozorčí rady Státního fondu rozvoje bydlení, tak i ke způsobu volby, protože Sněmovna by o tajné volbě měla rozhodnout hlasováním, že chce, aby byla takto provedena. ***