(11.50 hodin)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Jiřímu Zlatuškovi. Byl poslední přihlášený do rozpravy a první, který navrhl nejrazantnější vypořádání se s návrhem. Zpravodajka mě jistě sleduje. (Kývá na souhlas.)

Ptám se, jestli se ještě někdo z místa hlásí do rozpravy. Pokud tomu tak není, rozpravu končím. Ptám se, jestli je zájem o závěrečné slovo. Paní ministryně? Ano. Prosím, závěrečné slovo předkladatelky, paní ministryně práce a sociálních věcí. Prosím, máte slovo.

 

Ministryně práce a sociálních věcí ČR Michaela Marksová Dobrý den, vážený pane předsedající, vážené poslankyně a poslanci. Já budu velice stručná a nebudu se vyjadřovat ke všemu, co tady padlo, protože si myslím, že jste si to svým způsobem jako diskutující vysvětlili navzájem. Jenom řeknu, že jsem stále pevně přesvědčená, že pro naprostou většinu dětí v naší zemi bychom měli zajistit místo ve veřejném zařízení, ať už se jedná o jesle, nebo mateřskou školku. Nicméně v tuto chvíli tady dáváme návrh pro děti, které toto místo nemají. Je moc hezké hovořit o právu dítěte na vzdělání v předškolním zařízení, když tyto děti to místo prostě nemají, a i při velké snaze této vlády dobudovat místa ve veřejných zařízeních předškolní péče o děti toto bude trvat nejméně dva roky. To je prostě dlouhodobá záležitost a my teď tady předkládáme návrh zákona, který to může řešit v krátkodobém horizontu.

Já se v žádném případě nedomnívám, že dětské skupiny nějakým způsobem ohrozí veřejné mateřské školky. Je to prostě věc, která je flexibilnější. To, že má méně přísná pravidla, souvisí také s tím, že nedostává žádný příspěvek z veřejných zdrojů. A domnívám se, že dětské skupiny budou mít místo i po demografickém poklesu, protože je budou využívat pořád jak zaměstnavatelé, kdy - nezapomeňte, že do mateřských školek dostanete místo na základě toho, kde máte bydliště. A jestliže někdo dojíždí třeba z okraje Prahy do centra, když mluvím o našem ministerstvu, tak potom je mnohem výhodnější pro tyto zaměstnance a zaměstnankyně, že si dítě vezmou s sebou do dětské skupiny v tom zaměstnání. Nedovedu si představit, jak by řešili, kdyby dítě bylo ve školce v okrajové části Prahy. Také to budou moci využívat třeba malé obce, které si tu kamennou školku prostě nevybudují - třeba ji budou potřebovat jenom pro pět dětí.

Takže já opakuji, že doufám, že tento zákon bude posunut do dalšího čtení. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní ministryni práce a sociálních věcí. A nyní paní zpravodajka se závěrečným slovem. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Hana Aulická-Jírovcová: Děkuji, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolte mi, abych k tomuto zákonu řekla závěrečné slovo. Musím říct na začátek, že jste mě nezklamali a podle očekávání bylo projednávání tohoto návrhu spojeno s velkým množstvím diskutujících. Musím říct, že celkem bylo 24 poslanců a poslankyň, kteří se zapojili do diskuse, někteří opakovaně.

Chtěla bych jenom říct za sebe pár poznámek. Chtěla bych, abyste si uvědomili, nebo my všichni, že zde hovoříme o dětech v předškolním věku od jednoho roku do začátku školní docházky. Jde tedy o nejzranitelnější období dítěte.

Dále mi dovolte poznámky, které tady byly v rámci diskuse. Vyspělé státy, jak zde byly jmenovány, se právě od nás učí. Požadují od nás náš plán předškolního vzdělávání a samy pláčou po přijetí podobných alternativ, jako jsou dětské skupiny. Právě proto, že došlo ke snížení standardů v předškolním vzdělávání.

A ještě jedna malá poznámka. Ne vždy platí, že pokud je šťastná matka, je šťastné i dítě.

Padly zde dva návrhy, jeden opakovaně. Poslední návrh k tomuto zákonu byl návrh zamítnout tento zákon a druhý návrh byl vrátit k dopracování.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, paní zpravodajko. Ano, máme tedy návrh na zamítnutí a třikrát návrh na vrácení. O tomto budeme rozhodovat. Tedy nejdřív budeme postupovat podle § 63, tj. návrh na zamítnutí návrhu. Já vás nejdřív všechny odhlásím. Požádám vás o novou registraci. Prosím přihlaste se svými identifikačními kartami, abychom zjistili přesný počet přítomných.

 

Jakmile se ustálí počet přihlášených, rozhodneme o návrhu na zamítnutí v hlasování pořadové číslo 100.

Zahájil jsem hlasování a ptám se, kdo je pro zamítnutí návrhu. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování pořadové číslo 100, z přítomných 175 pro 36, proti 133. Návrh nebyl přijat.

 

Druhý návrh, o kterém rozhodneme v hlasování pořadové číslo 101, je na vrácení předkladatelům k dopracování.

Zahájil jsem hlasování číslo 101 a ptám se, kdo je pro vrácení předloženého návrhu zákona k dopracování. Kdo je proti? Děkuji vám.

V hlasování pořadové číslo 101 z přítomných 176 pro 38, proti 132. Ani tento návrh nebyl přijat.

 

Budeme se tedy zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání výboru pro sociální politiku. Ptám se, jestli má někdo jiný návrh. V rozpravě jiný nepadl. Ano, paní kolegyně Maxová a pan kolega Zlatuška. Paní poslankyně Radka Maxová první návrh.

 

Poslankyně Radka Maxová: Dobrý den. Já bych navrhla tento zákon dát stálé komisi pro rodinu a rovné příležitosti.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Stálá komise pro rodinu. Ano. Pan poslanec Zlatuška. Prosím, pane poslanče, váš návrh.

 

Poslanec Jiří Zlatuška: Navrhuji školský výbor.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Školský výbor. Ano. Další návrhy? Nevidím, budeme tedy hlasovat. Nejdříve návrh na přikázání výboru... Ještě paní zpravodajka. Prosím.

 

Poslankyně Hana Aulická-Jírovcová: Já se omlouvám. Já bych dala ještě návrh výboru zdravotnímu. Děkuji. (Šum v sále.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Podle jednacího řádu samozřejmě zpravodaj může vystoupit kdykoliv. Já jsem neuzavřel ty návrhy a v rozpravě nepadl žádný návrh na přikázání. Ale od toho je tato pasáž po rozhodnutí o nezamítnutí nebo nevrácení, abychom se tím zabývali. Takže nejsnazší bude procedurální problém vyřešit hlasováním.

 

Nejdříve tedy rozhodneme v hlasování pořadové číslo 102, přikázat návrh k projednání výboru pro sociální politiku.

Zahájil jsem hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

V hlasování pořadové číslo 102 z přítomných 178 pro 175, proti 1. Návrh byl přijat.

 

Nyní návrh na přikázání stálé komisi pro rodinu a pro rovné příležitosti.

Zahájil jsem hlasování pořadové číslo 103 a ptám se, kdo je pro přikázání této stálé komisi Poslanecké sněmovny. Kdo je proti? Děkuji vám.

V hlasování pořadové číslo 103 z přítomných 178 pro 159, proti 14. I tento návrh byl přijat. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP