(14.30 hodin)
(pokračuje Stanjura)

Tři sta tisíc obětí je málo. Tak kolik je dost, abychom mohli říct, že je to srovnatelné s jinou zemí?

A nezlobte se na mě, relativizování obětí ve válečném konfliktu taky není na místě, nebo srovnávání. Někdo válku vyvolal. Někdo vedl totalitní válku a chtěl likvidovat celé národy včetně českého národa a někdo se bránil se zbraní v ruce. A chcete srovnávat oběti na obou dvou stranách? To přece nemůžete myslet vážně! A vy tomuto tleskáte.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan předseda Kalousek. Po něm pan ministr Herman.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo, pane předsedo. Dámy a pánové, já jsem se včera velmi ostře vyhradil jménem TOP 09 proti podle mého názoru skandálnímu výroku, který by nikdy neměl zaznít ve veřejné diskusi, tím méně od ministra české vlády. Domníval jsem se však, že něčím, co bylo alespoň prezentováno jako omluva, tato věc může být uzavřena a že se tím dnes nemusíme zabývat. Nicméně po vystoupení paní ministryně Válkové si to poslanecký klub TOP 09 opravdu nemyslí. Já teď nevím, co bylo skandálnější. Jestli to, co zaznělo v rozhovoru s Danielem Kaiserem, anebo to, co zaznělo teď. Domnívám se, že to, co teď zaznělo, nebylo vytrženo z kontextu a nebylo způsobeno nepřátelsky vedeným rozhovorem. Zaznělo něco naprosto nehorázného: "Já samozřejmě lituji všech lidských obětí, ale vztahovala jsem to z hlediska teritoriality." Ono toto teritorium tisíciletého českého státu, teritorium svobodné Československé republiky bylo okupováno tím nejagresivnějším možným způsobem, "ale ono se tady zas tak nic moc nedělo", se domnívá ministryně spravedlnosti vlády České republiky.

Protože to je ministryně spravedlnosti vlády České republiky a protože za ministry vlády odpovídá předseda vlády, tak se domnívám, že je téměř vyloučeno, aby tato Sněmovna v diskusi neslyšela jasné stanovisko předsedy vlády k těmto otázkám. Co si vlastně vláda myslí, co se dělo s tímto teritoriem a zda tady obětí bylo málo, nebo moc. Ale v řádné diskusi, ve které se budou moct vyjádřit všichni poslanci, a ne pouze ti, kteří jsou vybaveni přednostním právem. Jak známo, hrozně to třeba vadí panu kolegovi Komárkovi. Já bych si opravdu přál, aby se mohli vyjádřit všichni, proto si dovolím podpořit návrh kolegů z ODS na to, aby to bylo zařazeno jako bod na schůzi této Sněmovny.

Netýká se to pouze výroku paní ministryně Válkové. Ono se to týká i toho, že výrok byl zaštítěn prvním místopředsedou vlády, že výrok byl zaštítěn předsedou hnutí ANO, že nikdo z hnutí ANO se od výroku paní ministryně nedistancoval. Máme plný důvod se domnívat, že to, co prezentovala a prezentuje paní ministryně, co řekla dnes tady na tomto místě, a tady se snad nikdo nemůže hájit tím, že to bylo vytrženo z kontextu a že to bylo způsobeno nepřátelsky vedeným rozhovorem, je postoj hnutí ANO, což je druhá nejsilnější frakce v této Sněmovně a vládní strana. To je závažná věc! Nejenom z hlediska dějin České a Československé republiky, je to zejména závažná věc z hlediska budoucnosti a obavy o naši budoucnost!

A netýká se to pouze výroku paní ministryně a skutečnosti, že tyto výroky zaštítil předseda hnutí ANO a v podstatě hnutí jako takové. Týká se to i zcela otevřených výhrůžek, které včera zazněly od prvního místopředsedy vlády a ministra financí. To, že v odpovědi na otázku pan předseda a ministra Babiš zaútočil na svobodné médium způsobem, které si myslím nikdo z nás nepamatuje, to je zaznamenáníhodné, ale domnívám se, že to je věcí médií, že média mají dostatečně velkou sílu, aby se uměla takovýmto útokům bránit, pokud tedy chtějí a nebojí se. Útok byl veden v rámci poměrně dlouhé a známé strategie - někoho si koupím, někoho zastraším. Pokud se holt někteří novináři nechají koupit a někteří se nechají zastrašit, tak to na veřejnosti pravděpodobně panu ministru Babišovi projde. To opravdu záleží jenom na novinářích. Ale co by mu nemělo projít, a zejména by to nemělo projít i panu předsedovi vlády, byla zcela zjevná výhrůžka, že kdo nebude dostatečně servilní k panu ministrovi financí, tak může počítat s berňákem. To zaznělo zcela jasně, zcela otevřeně. A za své ministry je odpovědný pan předseda vlády.

Já si myslím, že opět v diskusi, kde se budeme moci vyjádřit všichni, by mělo zaznít, jestli se pan předseda vlády ztotožňuje s tím výrokem, vedle kterého stál a který slyšel, a jak chce zajistit, aby významné represivní a kontrolní pravomoci jeho ministrů nebyly zneužívány. Proto velmi podporuji návrh, který byl předložen paní poslankyní Němcovou. Děkuji. (Potlesk z řad poslanců TOP 09.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan ministr Herman má slovo. Po něm pan místopředseda Filip.

 

Ministr kultury ČR Daniel Herman Vážený pane předsedo, kolegyně a kolegové, já asi na rozdíl od vás nejsem odkázán jenom na zprávy z médií, protože jsem ten večer minulý týden s paní profesorkou Válkovou byl těsně před tím rozhovorem. Bylo to pozdě večer, když jsme tady skončili, měli jsme jednání v mé kanceláři. Vím, že to byla velmi stresová situace a paní profesorka žádala přítomného novináře, jestli by bylo možné rozhovor odložit. Z časových důvodů to nešlo. Samozřejmě jistě každý neseme odpovědnost za to, co děláme, co řekneme, ale vím také, že opravdu paní profesorka ani v nejmenším nemyslela jakoukoliv relativizaci toho, co se v době druhé světové války na našem území dělo.

Prosím vás, asi víte historii mé rodiny. Pocházím z rodiny, která ztratila mnoho příslušníků v době takzvaného konečného řešení. Moji příbuzní jsou na stěnách zmíněné Pinkasovy synagogy. Já bych v nejmenším nikdy neschválil jakoukoliv relativizaci zločinů nacismu. A myslím si, že je třeba, abychom se snažili na tomto poli pracovat v duchu smíření. Nezneužívejme tohoto tématu k populistickým a laciným postojům. Prosím vás o to. Paní profesorka nic takového nemyslela a mediální zkratka, a známe to všichni, někdy může vytvořit jiný dojem, než jaký jsme mysleli. Vím o tom hodně a opravdu vás žádám, abychom nezneužívali tohoto křehkého tématu k takovým populistickým postojům, protože to není dobré. Je třeba pracovat v duchu smíření, přátelství a tolerance a to, co tady zaznívá, v tomto duchu není.

Děkuji vám za pozornost. (Potlesk poslanců ANO.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan místopředseda Filip. Po něm pan předseda Kalousek.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, vážený pane předsedo. Členové vlády, paní a pánové, já jsem pro to, abychom takový bod projednali, ale to, co bylo řečeno některými kolegy, mě vede k rozšíření názvu bodu. Já totiž jako relativizaci toho, co se tady odehrávalo v období roku 1938 až 1945, beru i jednání, která tady vedou různí představitelé, včetně představitelů vlády se sudetoněmeckým landsmanšaftem. Mě přimělo k tomuto vystoupení vystoupení pana kolegy Fialy. On byl první, který v roce 1991 přijímal Bernda Posselta v Brně a oslavoval ho tady. (Potlesk z řad poslanců ANO.) Já jsem přesvědčen, že nechť ten bod je rozšířen právě o to, jakým způsobem jednají představitelé české vlády s občanským sdružením takzvaných sudetoněmeckých vyhnanců. Protože to mě uráží ze všeho nejvíc! Samozřejmě chci, aby se naše vyjádření shodovalo s tím, co napsala naše Kateřina Konečná jako stanovisko KSČM k vystoupení paní profesorky Válkové. (Potlesk poslanců KSČM.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Nyní pan předseda Kalousek. Potom pan předseda Fiala. Jenom abych měl úplně jasno, pan místopředseda Filip navrhuje rozšířit bod navrhovaný paní poslankyní Němcovou, ale s tím by asi musela souhlasit. Ptám se, jestli s tím souhlasí. Nesouhlasí, to znamená beru to jako navržení nového bodu ze strany pana místopředsedy Filipa, takže budeme hlasovat o dvou různých věcech.

Prosím, pane předsedo, máte slovo. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP