(11.50 hodin)

 

Poslanec Jaroslav Foldyna: Já nerad odvádím debatu od Ukrajiny, ale vidíte, že se tady probírá všechno. Pan poslanec Polčák hovořil o haagském tribunálu, hovořil o tribunálu vítězů. No, já ho nechci zpochybňovat. Tam samozřejmě každý víme, že zásadní věcí haagského tribunálu a zásadní vinou je, když vám dokážou, že jste Srb, a jste odsouzen. Všiml jste si toho, pane Polčáku? Promiňte, pane předsedající, prostřednictvím vás. (Mpř. Bartošek: Mým prostřednictvím. Přesně tak.) Jestli jste si toho všiml. Takže já o haagském tribunálu mám významné pochybnosti. Ale nemám pochybnosti o jedné věci, že platí rezoluce 1244 Rady bezpečnosti OSN, která říká, že integrální hranice Srbska je včetně Kosova, která byla porušena. Tak si myslím, že se dostáváme do nějakých relativizačních pojmů a já bych si přál, abychom to dál už nerelativizovali, protože si myslím, že veřejnost se na nás dívá, a musí být tedy významně zmatena, co tedy je právo a co už není právo.

Škoda, že tady není pan někdejší ministr zahraničních věcí, který to všechno spískal, protože to byl on, který přesvědčil českou vládu, aby v rozporu s jejím usnesením, jejího parlamentu, uznali Kosovo. Byl to pan Schwarzenberg! Nebyl to Luboš Zaorálek. Byla to TOP 09, která si ho teď vzala, a bohužel protože jste prošli stranou lidovou a teď jste třeba TOP 09, tak s tím máte trošičku také problém. Já s tím mám zásadní problém! (Potlesk poslanců ČSSD a KSČM.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Další faktickou poznámku nemám, v tom případě s přednostním právem pan poslanec Mihola. Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Jiří Mihola: Vážený pane předsedající, vážená vládo, dámy a pánové, musím říct, že poté už poměrně obsažné debatě jsem poměrně překvapen a zklamán vystoupením mnohých z vás kolegů. Ospravedlňovat ruské kroky, ruskou anexi Krymu vnitropolitickou situací či nestabilitou Ukrajiny a dalšími podobnými argumenty, považuji za velmi neuvážené a nešťastné. S takovým pohledem na dění ve světě se domnívám, že se brzy můžeme obávat toho, že se prostě mapa světa opět brzy změní. Přitom nepatřím tedy k těm, kteří by viděli situaci na Ukrajině černobíle a vnitropolitické dění v této zemi dělili na to, že jedni jsou hodní a druzí jsou zlí. Říci si, že máme hodně vlastních problémů a starostí, což je sice pravda, a nestarejme se tedy o to, co stejně neovlivníme, nebo jen minimálně, považuji za rovněž nešťastné a hlavně, byť je to také možný postoj, podle mého názoru nehodné demokratické země, která je součástí Evropského společenství.

Jako předseda klubu bych chtěl zde konstatovat, že ve věci situace na Ukrajině klub KDU-ČSL plně podporuje stanoviska vlády ČR, odmítáme anexi Krymu jako porušení mezinárodního práva. Již v předchozích diskusích zde byly zmíněny četné historické paralely, včetně těch dobře známých našich vlastních historických zkušeností z let 1938 a 1968. Rusko v tomto týdnu připojilo Krym a ústy hlavy státu zmínilo, že další územní pohledávky nemá. Zároveň však sdělilo, že se bude tvrdě zastávat práv Rusů ve světě, což je v pořádku, až po ten ruský přístup, protože s ruským přístupem můžeme s obavou očekávat další vývoj, zejména co se týká proruské části Ukrajiny a dalších zemí. I v tisku si bylo možné povšimnout obav, a řekl bych oprávněných obav, především pobaltských republik.

Byli zde zmíněni také volyňští Češi. Něco málo o té problematice vím. Shodou okolností můj kolega z fakulty je přední odborník na dějiny volyňských Čechů a já s ním pravidelně jezdívám každé léto do Nového Malína, kde se koná tryzna právě i za účasti poslanců na památku vypálení českého Malína na Volyni, a psal jsem řadu recenzí na odborné knihy s touto problematikou. Pokud vím, tak v tuto chvíli na Ukrajině žije asi 10 tisíc volyňských Čechů a nejedná se tedy o žádný masový úprk, ať už s poukazem na cokoliv. Také se obávám a velmi pečlivě se budu snažit zjistit, které argumenty volyňští Češi používají. Určitě bych to nezjednodušoval jenom na nějakou nestabilní situaci na Ukrajině. Řekl bych, že minimálně stejně vážná je obava právě z toho, co se bude dít ze strany Ruska.

Velké obavy, jak jsem říkal, z vývoje mají pochopitelně pobaltské země. Tady je třeba si uvědomit, že konflikt na Ukrajině může významně také posílit separatistické tendence v Evropě a ve světě, ať už ty viditelné, anebo ty latentní. Věc se mi jeví jako natolik vážná -

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já se omlouvám, pane poslanče.

(K vyrušujícím poslancům:) Jestli chcete řešit věci jiné, které nesouvisí s projednávaným tématem, opusťte tuto místnost! Díky.

Pokračujte dál, pane poslanče.

 

Poslanec Jiří Mihola: Věc se mi jeví jako natolik vážná, že bych kromě jasného stanoviska Ministerstva zahraničí a vlády ČR uvítal, kdyby se jasně také vyjádřily příslušné výbory, zejména zahraniční a výbor pro obranu.

Děkuji vám za pozornost. (Potlesk poslanců KDU-ČSL.)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Mám zde dvě faktické poznámky. První je přihlášen pan poslanec Zavadil, druhý pan ministr Stropnický. Než vám dám slovo, pane poslanče, ještě bych rád omluvil předsedu Poslanecké sněmovny pana Hamáčka. Teď jsem dostal omluvenku. Omlouvá se z pracovních důvodů na celý den.

Máte slovo, pane poslanče.

 

Poslanec Jaroslav Zavadil: Děkuji. Vážený pane předsedající, dámy a pánové, já na rozdíl od svého předřečníka se domnívám, že většina tohoto parlamentu odsuzuje to, co se odehrálo na Krymu. Tady se pouze nabízejí různé paralely, které se tady kdysi odehrály a ke kterým jste se tady - musím říct jste se tedy, protože jsem tady nebyl - nevyjadřovali takovým způsobem. To snad byl větší problém tohoto. Já jsem naopak hrdý, že jsem Evropan, protože se domnívám, že sankce, které se teď nastavují, vycházejí z pohádky o chytré horákyni. A jsem rád, že si to Evropa přečetla, protože ani oblečená, ani nahá, ani na voze, ani na koze. Je tam sice tedy určitý seznam jmen - já to nekritizuji, já to jenom konstatuji - je tam určitý seznam jmen. Chybí mi tam Putin. Proč tam není Putin? Protože se ho tam bojí dát! Takže vzhledem k některým názorům, které se tady na naší politické scéně objevují z hlediska sankcí, tak jsem rád, že jsem Evropan a že sankce nejsou takové, jaké se ozývají z kuloárů různých politických stran. Pokud se týká různých placek na klopách, s tím já vůbec nemám problém. Já takový vkus nemám, ale tím nevyčítám kolegům tady napravo (TOP 09, pozn. stenogr.), že si tu placku tam dají. Možná že by bylo odvážnější na Krym se rozjet a vzít si tam nějaké palné zbraně. Pak bych se k tomu přihlásil také. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji, pane poslanče. S další faktickou poznámkou je přihlášen pan ministr Stropnický. Máte slovo, pane ministře.

 

Ministr obrany ČR Martin Stropnický Děkuji, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, sice mi to trvalo, ale po čase jsem i já pochopil, že v řadě případů diskusních příspěvků jsem se ocitl spíš na předvolebním mítinku do eurovoleb. Ale to jsem říct nechtěl.

Chtěl jsem říct to, že bych rád poděkoval té části opozice, která vládní politiku v tuto chvíli podporuje. Chtěl jsem říct, že jsou momenty, kdy je potřeba zapomenout na názorovou odlišnost v jiných oblastech a zapomenout na řevnivost a dopřát této Sněmovně, aby zazněla silným většinovým hlasem, a to je přesně tento okamžik.

A jinak prostřednictvím pana místopředsedy bych jenom si dovolil malou poznámku k panu kolegovi Foldynovi, že veřejnost se na nás dívá. Já si myslím, že to je podcenění veřejnosti. Veřejnost už nás dávno vypnula!

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. S přednostním právem je do diskuse přihlášen pan poslanec Filip. Máte slovo, pane poslanče. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP