(Jednání pokračovalo v 17.12 hodin.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Vážené paní kolegyně, vážení páni kolegové, členové vlády, budeme pokračovat. Přestávka po poradu klubu ODS skončila.

Mám tady ještě před zahájením prvního bodu naší schůze dvě přihlášky. Předseda poslaneckého klubu sociální demokracie a poté předseda poslaneckého klubu TOP 09. Pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Roman Sklenák: Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, dovoluji si jménem poslaneckého klubu sociální demokracie a ANO 2011 vznést procedurální návrh, abychom dnes jednali i hlasovali po 19. hodině.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. O návrhu se hlasuje bez rozpravy, ale protože jsem ohlásil pana předsedu klubu TOP 09, tak po Romanu Sklenákovi pan Miroslav Kalousek. Prosím, ještě před hlasováním máte slovo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Dámy a pánové, poslanecký klub TOP 09 samozřejmě rád podpoří návrh předsedy klubu sociální demokracie o hlasování po 19. hodině, ale to nás nezbavuje problému, že nemáme zpravodaje. Zpravodaj vás informoval o objektivním problému, který má, neboť nebyl zpraven o tom, že by to měl být první bod na této schůzi, ba dokonce že to bude zařazeno na tuto schůzi. Telefonicky jsem konzultoval, kde teď je, neboť míří do svého bydliště do trezoru pro příslušné dokumenty, které jsou vyhrazeny, proto jsou uloženy v trezoru. Nezbývá mi tedy nic jiného než požádat o přestávku do 19 hodin.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Já vám samozřejmě vyhovím, pane předsedo, ale protože jsem podle jednacího řádu připustil, že budete hovořit, když jsem vás ohlásil, tak ale teď ještě před tou přestávkou odhlasujeme hlasování po 19. hodině, protože je to samozřejmě hlasování bez rozpravy.

 

O návrhu pana předsedy klubu České strany sociálně demokratické Romana Sklenáka budeme hlasovat v hlasování číslo 14, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro jednání po 19. hodině. Kdo je proti? Děkuji.

Hlasování pořadové číslo 14. Z přítomných 182 pro 114, proti 7.

 

Hlásí se předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. Dám mu slovo, i když jsem ohlásil, že bude přestávka pro poradu klubu TOP 09. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Já jsem sice hlasoval pro, ale ať se pan kolega předseda klubu sociální demokracie nezlobí, ten jeho návrh má stejnou váhu, jako kdybychom nehlasovali vůbec. Nic víc, nic míň jsem nechtěl říct. O takovém návrhu, že můžeme jednat i po 19. hodině prostě nemusíme hlasovat, protože je normální jednací den končí v 21, a ne v 19. O návrzích zákonů jste ve svém návrhu nic neříkal. Tak jenom říkám, já jsem sice podpořil, ale to hlasování a přijetí usnesení nezměnilo nic na té věci. Ona by byla úplně stejně platná, i kdybychom nehlasovali vůbec.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: No, musím říct, pane předsedo, že máte samozřejmě pravdu, pokud bychom jednali po 19. hodině pouze o bodu číslo 1, nikoliv o bodu číslo 2, protože to už je vládní návrh zákona. A pan předseda Sklenák pravděpodobně myslel, že po 19. hodině projednáme víc než jeden bod.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Já se omlouvám. Tehdejší opozice, když jsem to tady načítal, mě v tom velmi cvičila, takže to znám velmi dobře z minulých let. A jakmile jsem neřekl, aby se procedurálně i meritorně hlasovalo o návrzích zákona po nějaké hodině, tak opozice protestovala a říkala, že to není správně. Já jsem se to naučil díky vám. Děkuji.

Já vás můžu ubezpečit, že když se začne v 19, když se do 21. nedostaneme k žádnému návrhu zákona, takže pak se meritorně nic nezmění a nemusíme se o to přít. Jenom pro příště. Nedalo mi to, když mi kolegové předtím vždycky říkali, že to mám číst přesně. Tady někdo nechal jednací řád (ukazuje), mohl bych to klidně přečíst. Budeme jednat po 19. hodině, přijali jsme nějaké usnesení. Jenom jsem chtěl říct, že bylo jednoduché to podpořit, protože to neměnilo nic na stávajícím stavu věci, že Sněmovna může jednat každý den do 21 hodin, aniž by k tomu přijala jakékoliv usnesení.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobře. Takže ještě chvilku před tou přestávkou ještě pan předseda klubu sociální demokracie Roman Sklenák. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Roman Sklenák: Domnívám se, že pokud jsme hlasovali o tom, že budeme jednat a hlasovat, tak je všem zřejmé, co budeme po té 19. hodině dělat, a je to v souladu s jednacím řádem.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobře. Doufám, že není nikdo jiný přihlášen. Pokud tomu tak není, vyhlašuji přestávku - prosím pana předsedu klubu TOP 09 ještě, aby mě ubezpečil - na celé dvě hodiny jste požádal? Nebo do devatenácti?

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Já jsem nechtěl zdržovat, proto jsem požádal opravdu jenom do devatenácti. (Poslanci spontánně reagují smíchem.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu předsedovi klubu TOP 09 Miroslavu Kalouskovi. Vyhlašuji přestávku do 19.00 a se všemi se tady rád uvidím.

 

(Jednání přerušeno v 17.17 hodin.) ***
Přihlásit/registrovat se do ISP