(11.00 hodin)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Vážený pane místopředsedo, dámy a pánové, vážená vládo, já bych nevystupoval, kdyby moje jméno nepadlo z úst jednoho z řečníků. A když už tedy to slovo mám, tak to vezmu trošku zeširoka.

Pan kolega Kalousek zde argumentoval jakýmsi oslabováním pozice Poslanecké sněmovny vůči prezidentovi republiky. Samozřejmě jako předsedu Poslanecké sněmovny by mě takováto věc netěšila, pokud by to bylo něco nového. Nicméně pokud se podívám zpět, tak si vzpomenu na otázku Lisabonské smlouvy, kdy Poslanecká sněmovna a Senát Parlamentu jednoznačně ratifikovaly Lisabonskou smlouvu a prezident republiky odmítl podepsat. Tehdejší vláda namísto toho, aby vedla zásadní spor s prezidentem republiky, vyjednala jakýsi dodatek, který zde poté prohlasovala. A já se ptám: Nebylo toto založení jisté tradice a posílení role prezidenta republiky? A pokud ano, kdo za to může? Rozhodně ne Poslanecká sněmovna, ale tehdejší vládní koalice. A to si myslím, že je věc nesrovnatelná se situací, která je tady dnes. Tolik tedy na margo poznámek o oslabování Poslanecké sněmovny.

Pokud je nám tady vyčítána kvalita legislativního procesu, tak samozřejmě ten může být různý a různě kvalitní. Nicméně pokud je zde kritizováno to, že zákon bude ve druhém čtení přepsán nebo nějakým zásadním způsobem doplněn, tak to taky není nic nového. Já si dokonce pamatuji případ, kdy sem přišel zákon ze Senátu a z toho zákona zbyl akorát název, všechno ostatní tam dodala vládní koalice - ne ta současná, ta minulá.

Takže je opravdu dobré mít historickou paměť. Problém je, že my jsme tady v Poslanecké sněmovně již dlouho a čas od času nám historická paměť chybí. Takže v zájmu férovosti diskuse bych opravdu apeloval na to, abychom argumenty nepoužívali účelově, ale abychom si ve chvíli, kdy argumentujeme a snažíme se dostat podporu pro svoje stanovisko, vzpomněli, jak jsme tady hlasovali a jak jsme vystupovali v minulosti. Atmosféře v Poslanecké sněmovně to zcela jistě prospěje. Děkuji. (Potlesk z řad poslanců ČSSD.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu předsedovi. Pan kolega Gazdík je další přihlášený s přednostním právem. Pane místopředsedo, máte slovo.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Hezké dobré dopoledne, vážený pane předsedající, milé kolegyně, milí kolegové.

Zástupce hnutí ANO tady jasně předložil větu, že zákon předložili a začali fungovat ve Sněmovně. Ano, zákon o státní službě je klíčový zákon tohoto volebního období, ale fakta jsou trochu jiná. Zákon předložili zástupci sociální demokracie jako jedné politické strany. Je dobře, že zákon, který je klíčový pro toto volební období a který si klade za cíl odpolitizování státní správy, předkládá jedna politická strana bez jakéhokoliv dalšího projednání s opozicí, bez jakékoliv diskuse, která by se k němu vedla? Zákon nemůže být funkční a vědí to dnes i jeho předkladatelé. A vy sami se budete snažit zákon naprosto přepracovat tak, aby z kostry, která sem byla předložena a která dnes patrně projde prvním čtením, nezůstal kámen na kameni.

V zákoně nejsou obsaženy takřka žádné benefity pro úředníky a není dáno jeho finanční krytí. Ani budoucí koalice neví, z čeho peníze vezme a jaké benefity úředníci budou mít a co jim vlastně poskytne politickou nezávislost. My všichni jej budeme chtít přepracovat.

Vytváříme také novou zásadní elitu. Vy jste říkali, že nebudete jako politici. Říkáte a prezident to požaduje, aby se na ministry vztahovala určitá odbornost, a mimo jiné proto bude v těchto dnech mluvit s jednotlivými kandidáty na ministry. A jedno specifikum ministra, které doteď platilo, a to že ministr musel předložit čisté lustrační osvědčení, už ode dneška bohužel platit nebude. Nevím, jestli je to úplně morální postoj. A nejvíc mě to mrzí zejména u členů KDU-ČSL, kdy v minulosti byli StB sledováni a pronásledováni křesťané a zástupci církví.

Na závěr bych ocenil postoj pana předsedy poslaneckého klubu KSČM pana Kováčika. Ten to aspoň nezakrývá Rekonstrukcí státu či bohulibými cíli, ale na rovinu to říká: jde tady o lustrace. (Potlesk z řad poslanců TOP-09.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan místopředseda Bělobrádek, po něm pan předseda Stanjura a předpokládám, že se hlásí i pan předseda Kalousek.

 

Místopředseda PSP Pavel Bělobrádek: Vážený pane předsedo, vážení členové vlády, vážení kolegové, kolegyně, měl bych jen dvě poznámky.

První se týká toho, že skutečně první čtení zákona o státní službě nějakým způsobem nemění situaci, která se týká lustračního osvědčení ministrů. V případě, že je protizákonné, aby byl ministr bez negativního lustračního osvědčení jmenován, pak je potřeba říct, že to tak je, protože tato situace, pokud projde tento návrh prvním čtením, nijak nezmění účinnost lustračního zákona ani sice platného, ale neúčinného zákona o státní službě, jak byl schválen před lety.

Druhá věc je jasná. Je to podmínka pana prezidenta. A my máme dvě možnosti, respektovat ji, nebo ji nerespektovat. V případě, že ji respektovat nebudeme, tak nám tady dále bude vládnout vláda pana premiéra Rusnoka. A pokud to chceme, tak je potřeba si uvědomit, že kdo nebude hlasovat pro návrh v prvním čtení tohoto zákona, tak prostě říká, že je lepší, aby tady dále vládla Rusnokova vláda, přestože je tady nějaká většina. Takže podle mě je to zcela jasné. Podmínka tady je a my máme dvě možnosti - buď ji nesplníme a bude pokračovat situace, která tady je, anebo ji splníme s tím, že schválení v prvním čtení je jedna věc, konečná podoba je druhá věc a odkdy bude účinnost, je věc třetí. To znamená minimálně tady bude několik měsíců, kdy bude možná jmenován ministr bez negativního lustračního osvědčení, ale rozhodně to nebude vztaženo k účinnosti zákona o státní službě. (Potlesk z řad poslanců KDU-ČSL.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Dalším přihlášeným je pan poslanec Stanjura. Připraví se pan poslanec Kalousek.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Já se omlouvám, pane předsedo, ale musím reagovat na některá z vystoupení. Přestože jsem mnohem mladší než vy, tak jsem tady mnohem kratší dobu, tak se omlouvám, nepamatuji si parlamentní debatu z roku 2002. Ale každý z nás si může najít sjetiny.

Chci říct, že ODS byla proti tehdy, je proti dneska a bude zítra a pozítří, pokud bude někdo navrhovat změnu lustračního zákona. Ano, my jsme připraveni na kompromis s účinností, když to bude platit ještě 22 let, aby ti estébáci, kteří byli v roce 1980 plnoletí, nemohli sloužit ve státní službě, tak takový zákon a takový kompromis jsme připraveni podpořit. Argumentace "vy jste udělali něco špatně, tak my to uděláme taky a buďte potichu a nekritizujte nás" je sice možná, ale nemyslím si, že je šťastná. Já myslím, že můžeme přiznat, že jsme někdy chybovali jak v proceduře, tak v obsahu. Kdo nic nedělá, nic nepokazí. My jsme to řekli nejedenkrát, nebudeme to říkat pokaždé. Ale váš argument je přesně tenhle, takový ten dětský: ty jsi rozbil okno, tak já teď rozbiju okno a ty mě nekritizuj za to rozbité okno. Protože máte pravdu, váš návrh tady nevzbudil žádné emoce, protože se neprojednával tak, jako se neprojednával vládní návrh předminulé vlády.

Už jsem dneska jednou říkal a pokusím se opravit pana místopředsedu Poslanecké sněmovny Bělobrádka, dneska nebudeme v prvním čtení nic schvalovat, maximálně když bude schválen program, budeme hlasovat o přikázání textu, o kterém vy sami říkáte, že ho přepíšete, jednotlivým výborům. Pokud byste to chtěli schvalovat, měli jste to navrhnout. Tak si prosím říkejme pravdu. Nebudeme schvalovat v prvním čtení zákon, není to tak navrženo. Budeme maximálně hlasovat o přikázání jednotlivým výborům.

Takže pokud chceme používat historickou paměť, tak to říkejme i celé. Já jsem rád, že jste zopakoval, kdo pro to v roce 2002 hlasoval, byly to takové zvláštní časy, kdy byla jedna koalice papírová a druhá, vlastně ne, to bylo 101:99, omlouvám se, ale myslím, že musíte ocenit konzistenci našich názorů. Říkali jsme tehdy to samé, co říkáme dnes, a budeme to říkat znovu. Protože nejde jenom o spolupracovníky StB, taky může být příště ministr člen Lidových milicí nebo člen ÚV KSČ nebo krajského výboru KSČ. My jsme to zažili v Moravskoslezském kraji, kdy tajemníci krajského výboru KSČ nastoupili jako náměstci hejtmanů. Tam se bohužel lustrační zákon nevztahuje, protože to není vedoucí orgán státní správy. Takže nezužujme debatu o lustračním zákonu pouze na spolupracovníky StB. Okruh lidí, kterým se tato společnost rozhodla říct, že nebudou sloužit státu, protože v minulém režimu nějakým způsobem selhali, je mnohem širší. Není to žádné odsouzení. Jenom nezapomeňte na ta písmena lustračního zákona před těmi spolupracovníky StB. Nebo opravdu chcete, a vám je to jedno, jestli člen Lidových milicí nebo vysoký funkcionář KSČ před rokem 1989 bude v ministerském křesle? No, nám to jedno není. A když ty dveře otevřete jednou, tak jsou otevřené pro všechny, i pro ty komunisty, i pro ty milicionáře. (Potlesk zprava.) ***
Přihlásit/registrovat se do ISP