(Jednání pokračovalo v 16.47 hodin.)
Předseda PSP Jan Hamáček: Dámy a pánové, budeme pokračovat. Já vás poprosím, abyste zaujali svá místa v jednacím sále, protože pan předseda volební komise má pro vás zcela jistě zajímavou informaci. Jakmile se sníží hladina hluku - tak, již se tak stalo - pane předsedo, prosím, máte slovo. Seznamte nás s výsledky druhého kola první volby místopředsedy Poslanecké sněmovny.
Poslanec Martin Kolovratník: Děkuji. Přeji teď už dobrý podvečer. Co se týká médií, už jsem rezignoval na konstatování, že to vydržíme, ale třeba jste je ne všichni sledovali.
Tak, a teď vážně. Dámy a pánové, vážení poslanci, vážení členové vlády, pane předsedo, rád bych vás informoval o výsledku druhého kola první volby místopředsedů Poslanecké sněmovny ze dne 27. listopadu 2013. Hlasovalo se pro poslance Miroslava Kalouska a pro poslance Tomia Okamuru. Obsazovali jsme jedno místo místopředsedy, které nebylo obsazeno v kole prvním.
Počet vydaných hlasovacích lístků byl 193, počet odevzdaných platných i neplatných byl také 193, neodevzdaných hlasovacích lístků bylo nula. Pro poslance Miroslava Kalouska hlasovalo 73 poslanců, pro poslance Tomia Okamuru bylo odevzdáno 75 hlasů.
V souladu s volebním řádem, který říká, že úspěšný kandidát musí mít nadpoloviční většinu, konstatuji, že ve druhém kole nebyl zvolen žádný z kandidátů a čtvrté křeslo místopředsedy tudíž nebylo obsazeno. Děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Také děkuji. To je maximum, co v tomto bodu můžeme udělat. Volba tímto končí. Budeme pravděpodobně, pokud tak Sněmovna rozhodne, pokračovat ve volbě na další schůzi. Já bych ukončil bod číslo 11.
Přikročíme k bodu číslo
12.
Návrh na stanovení počtu ověřovatelů Poslanecké sněmovny
Chtěl bych vám připomenout článek 4 bod 1 volebního řádu, který říká, že Sněmovna schvaluje ověřovatele nominované na základě parity tak, aby jich měla nejméně deset.
Konstatuji, že k dnešnímu dni bylo ustaveno sedm poslaneckých klubů, a logické by tedy bylo, aby Poslanecká sněmovna v tomto volebním období měla čtrnáct ověřovatelů.
Pokud má někdo jiný návrh, tak já v této fázi otevírám rozpravu a zeptám se, zda někdo chce v rozpravě vystoupit s jiným návrhem, než je můj návrh na čtrnáct ověřovatelů. Nikoho nevidím, rozpravu tímto tedy končím. Budeme hlasovat.
Dovolte mi, abych přednesl návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna stanoví počet svých ověřovatelů na 14."
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je pro, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu? (Z lavic poslanců se ozývá, že hlasovací zařízení bliká.) Já tady registruji problém s hlasovacím zařízením, takže toto hlasování prohlásím za zmatečné. Poprosím zástupce Kanceláře Sněmovny, aby se podívali na hlasovací zařízení paní kolegyně Černochové. (Ozývají se hlasy, že nejde jen o toto jedno hlasovací zařízení.) Nejen paní kolegyně? Tak vás všechny odhlásím. Prosím, abyste se znovu přihlásili.
Zatím to vypadá nadějně. Znovu zahájím hlasování.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro, stiskněte tlačítko a zvedněte ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Hlasování má pořadové číslo 9. Přihlášeno je 181 kolegyň a kolegů, pro 178, proti nebyl nikdo. Konstatuji, že jsme stanovili počet ověřovatelů Poslanecké sněmovny na 14, a končím bod číslo 12. ***