(19.00 hodin)
Místopředseda PSP Jan Hamáček: Ano, já jsem registroval přihlášku pana poslance Skokana. Zeptám se, zda to je faktická. Ano. Pan poslanec Bárta s faktickou také. Prosím, pan poslanec Skokan, potom pan poslanec Bárta.
Poslanec Petr Skokan: Pane předsedající, děkuji za slovo. Já si nemohu odpustit faktickou poznámku, protože když už se tady pomalu každý druhý řečník naváží do pana prezidenta za jeho slib jmenovat po volbách představitele vítězné strany, tak musím konstatovat, že já mu naopak děkuji. Já neznám lepší titul, který by vystihl následující. Já totiž nedočkavě čekám, kdy konečně skončí demagogie, kterou nám tady představují vedoucí představitelé nejrůznějších politických stran a klamou českou veřejnost. Protože když si tady celé roky hrajeme na to, že předseda kterékoli strany je osm hodin premiérem, dalších osm hodin předsedou strany, dalších několik hodin pak sedí v nejrůznějších radách a další hodiny pak cestuje, tak možná půl hodiny denně spí. A to nedokáže ani ten, kdo dře jako kůň. Takže já bych chtěl upozornit na to, že právě ve světě čím dál tím více moderních a parlamentních stran říká voličům pravdu, mají svého předsedu, který řídí stranu, mají volebního lídra, který je naprosto jinou osobou, a ten pak, je-li úspěšný, se stává premiérem. A ne tak jako v některých sektách, které se nazývají politickými stranami v naší zemi, kde se traduje to, že vůdce sekty musí být zároveň předsedou. (Protesty z řad ČSSD.) A zároveň musí být premiérem. Takže prosím, pokud tady pan prezident, že to bude představitel strany, tak já tomu rozumím. To je moderní parlamentarismus, který tady někdo hodlá hájit.
Místopředseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Faktická - pan poslanec Bárta.
Poslanec Vít Bárta: Já mám s dovolením tři krátké technické poznámky.
V prvé řadě si dovoluji upozornit vládu pana Rusnoka na to, že podle Poslanecké sněmovny stačí, když tady sedí při jednání vlády jenom jeden ministr. Já chápu, že vládní koalice má zájem na tom, aby tady seděli všichni ministři a zatím se ti kmotři z těch ministerstev nemuseli stěhovat. Ale ono by bylo výhodnější, kdybyste byli na těch ministerstvech, odřezávali kmotry a tady nechali jenom nějakou stálou službu, jak se postupně ta ódéeska bude rozpadat, tak jak to můžeme každou minutu vidět. To je jedna poznámka.
Druhá poznámka k panu poslanci Laudátovi, jestli má audit o tom, jak jsem kradl na Ministerstvu dopravy, já budu vděčný, když bude konkrétní a řekne aspoň jednu konkrétní zakázečku. Já vím, že on je velmi dokonalý, tady u toho řečnického pultíku dokázal sehrát úžasnou historku na téma toho, že já jsem na Ministerstvu dopravy inicioval zrušení billboardů u dálnic, já jsem byl ten, který spustil proces na to, aby u českých dálnic nebyly billboardy. Přesto mistrné píárové kousky skončily u toho, že pan Laudát tady s panem premiérem shodou okolností pořídil záznam, který se potom náhodou zveřejnil v médiích, o tom, jak já údajně s panem Janouškem chystáme billboardy pro pana Janouška. Jinými slovy řečeno, množství blábolů pana Laudáta je v tomto směru pověstné, píárové metody poněkud ubohé.
A poslední věc. Doporučuji panu Laudátovi, aby si v prvé řadě zametl před vlastním prahem. To, co pan Laudát nechává za kriminálním prostředí za sebou na Praze 5, to se ještě obávám, že pokud se podaří udržet pana prezidenta Zemana u své zásadovosti a nepustí zpátky topku a ódéesku k tomu, aby ovlivňovaly policii, myslím si, že pan Laudát brzy bude patřit mezi ty aktivní v rámci koalice. (Předsedající během hovoru upozorňuje na čas.) Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Hamáček: Také děkuji. Nemám žádnou další faktickou, tudíž se vrátíme k pořadu. Dalším je pan poslanec Radim Fiala. Pane poslanče, máte slovo. Prosím.
Poslanec Radim Fiala: Vážený pane premiére, vážená vládo, kolegyně a kolegové, dnes hlasujeme o důvěře pro vládu, která vznikla s deklarovaným cílem přivést tuto zemi k předčasným volbám. Dnes je ale zřejmé, že předčasné volby narážejí na odpor významné části Sněmovny. Strach voličů se kombinuje se zoufalým steskem po ztracené moci. Český volič je svědkem politického přetahování v situaci, kdy je země v hluboké krizi. Představa, že lékem na krizi je návrat vlády bývalé koalice, je absurdní, a kdo jí věří, musel se uhodit do hlavy.
Záměrně vynechávám označení bývalé koalice jako pravicové, neboť pravicovosti zde bylo jako šafránu. Zároveň odmítám projekt, že nám z krize pomůže silná úřednická vláda a Sněmovna bude chvíli nečinně přihlížet. Osobně považuji pana premiéra za člověka na svém místě a za renomovaného ekonomického odborníka. Přesto držím jasný názor, že Česká republika dnes především potřebuje nové volby a novou politickou reprezentaci. Pokud vláda jde tímto směrem, nepotřebuje důvěru Sněmovny.
Nepřipojím se k žádnému automatickému odmítání kroků vlády pana Rusnoka, ale dnes se hlasování o důvěře nezúčastním. Odpovědnost za případnou vládu vlády bez důvěry a prohloubení krize mají ti, kteří odmítají předčasné volby. Chci znovu vyzvat Sněmovnu ke krokům vedoucím k předčasným volbám. Děkuji. (Potlesk z řad ČSSD.)
Předsedkyně PSP Miroslava Němcová To byl pan poslanec Radim Fiala. Nyní prosím pana poslance Josefa Novotného st. Prosím, pane poslanče. (trvalý hluk v sále.)
Poslanec Josef Novotný st.: Paní předsedkyně, vládo, kolegyně a kolegové. Já bych chtěl posunout debatu nebo upozornit vládu na dvě témata.
Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Promiňte, pane kolego, já vám chci zjednat klid v jednacím sále. Prosím všechny, aby zasedli do lavic, případné hovory přenesli mimo jednací síň. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Josef Novotný st.: Děkuji, paní předsedkyně. Já bych chtěl posunout pozornost vlády na dvě témata, která mohou udělat i bez Sněmovny, které si já nevážím, a vláda určitě ví, že nemůže se Sněmovnou příliš počítat ve splnění svého volebního programu.
Tím prvním tématem je v oblasti justice nešvar, který se tady řadu let zabydluje. Jsou to insolvenční podvody, které nabývají již rozměrů, že brzdí HDP této země, a tam by šlo personálními opatřeními udělat určitá opatření, která by tomu zabránila okamžitě v rámci ministerstva.
Druhé téma, které by přineslo okamžitou úlevu našemu obyvatelstvu a přineslo větší peníze do státní kasy, je oblast, které se věnuji již osmnáct let, a osmnáct let je to marné házení hrachu na stěnu. Jistě víte o čem mluvím. Je to oblast hazardu, kde vláda, která odstoupila, Kalouskovo-Nečasova vláda, v podstatě předvedla vrchol arogance. Protože to byla jediná vláda v historii České republiky, která měla rozhodnutí soudu, opakované rozhodnutí, nebo trojnásobné rozhodnutí Ústavního soudu v oblasti loterijních her a stanovisko ombudsmana, že má zjednat nápravu, a neudělala vůbec nic. Naopak ještě provedla - a já jsem strašně nešťastný z toho, že jsem se toho dožil, po dvaceti letech v politice jsem se dožil toho, že hazard si prolobboval, že si obce díky podpoře starostů v podstatě spojily prosperitu svých obcí s rozvojem hazardu, neboli výnosy z hazardu jsou příjmem obcí, a podobně to udělaly, tak jak již v minulosti, společnosti sportovní, sportovní kluby, olympijský výbor, že na úkor státního rozpočtu převedly peníze ze zdanění hazardu pro svou činnost.
Já teď řeknu, čemu nevěřím. Nevěřím, že se s pomocí Sněmovny podaří vládě prosadit to, co tam má, že změní anonymní akcie nebo nějaké další věci, které tam jsou. Ale to, co se týká loterií, je věc, kterou by měla udělat bez problémů, bez prodlení. A může to udělat jenom opatřením, které provede v rámci Ministerstva financí.
V čem to spočívá? Vycházím z toho, že vláda na straně 1 svého programového prohlášení jasně deklaruje, že má veřejný zájem a že to je její hlavní priorita. Takže si myslím, že úprava vztahů hazardu k občanům je priorita vlády. Potom vláda píše, že nesmí být zneužívána tíživá sociální situace lidí. ***