(12.50 hodin)
(pokračuje Petr)

Mám a zastávám jednoznačný názor, co tady řekl pan kolega předkladatel, že podporuji úpravu zákoníku práce tak, aby spory z pracovněprávních soudů byly rozhodovány výhradně obecnými soudy a i pracovní dohody mimo pracovní poměr by nesměly obsahovat doložku o rozhodčím řízení. Plně podporuji návrh předkladatelů a mám dojem, že bychom měli rozlišit mezi tím, že obchodní smlouva na koupi žehličky je víc propracovaná ve prospěch zákazníka než jeho pracovní smlouva.

Děkuji vám za pozornost.

 

Místopředseda PSP Jiří Pospíšil: Děkuji pěkně. Dál se hlásí pan navrhovatel, pan poslanec Chvojka. Prosím.

 

Poslanec Jan Chvojka: Děkuji za slovo, pane předsedající. Jenom bych krátce navázal a doplnil. Musím zopakovat, že dle mého názoru rozhodčí řízení prostě do pracovněprávních vztahů nepatří. Vzniklo historicky pro potřeby obchodníků a v oblasti pracovněprávních vztahů takové ujednání dle mého názoru nemá jakékoliv opodstatnění. A jednoznačně by tato novela oddělila sféru, kde se spory řeší rozhodčím řízení a kde ne, a pracovněprávní vztahy by patřily mezi ty, kde by se řešit spory rozhodčím řízením neměly.

Nicméně jsem velmi pečlivě poslouchal paní zpravodajku. Velmi pečlivě jsem četl vyjádření vlády k tomuto tisku. Přečetl jsem si komentář minulý pátek v Hospodářských novinách pana doktora Pichrta z Právnické fakulty Univerzity Karlovy z katedry pracovního práva. Jsem mužem kompromisu, a proto nabízím, a myslím si, že je to lepší nápad než ten, co měla paní zpravodajka, to znamená vzít tento návrh zpět, nabízím a slibuji, že pokud tento návrh, a prosím o to, postoupí do výboru, a myslím si, že by neměl postoupit jenom do sociálního, ale spíše a zejména do ústavněprávního výboru, tak tam předložím návrh, který bude vypracován v souladu s připomínkami vlády či některých odborníků, to znamená bohužel nedojde k úplně legislativnímu oddělení sféry, kde rozhodčí řízení může být a nemá být, to znamená nedojde úplně k tomu, že rozhodčí řízení nebude moci být používáno v pracovněprávních vztazích, respektive v pracovněprávních sporech, ale upraví se zákon o rozhodčím řízení tak, aby byl v pracovněprávních sporech analogický jako například ve sporech s rozhodčí doložkou v oblasti spotřebitelských úvěrů.

Takže já prosím každého rozumného člověka o to, aby tento tisk v prvním čtení podpořil, podpořil ho, aby postoupil do příslušných výborů, a tam jsem připraven tento tisk, tuto úpravu nějakým způsobem pozměnit tak, aby potom měla možnost projít ve třetím čtení do Senátu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jiří Pospíšil: Děkuji pěkně. Ptám se, kdo se ještě hlásí do obecné rozpravy. Nikoho nevidím, obecnou rozpravu tedy končím. Zeptám se, zda zástupce navrhovatele, případně zpravodaj chce mít závěrečné slovo. Nikoliv.

 

Konstatuji tedy, že jsem zde zaznamenal jeden návrh, a to návrh na vrácení předloženého návrhu navrhovateli k dopracování. Je to tak? Výborně, je mi to potvrzeno. Já vás tedy poprosím, abyste zaujali místa v sále, a budeme hlasovat o tomto návrhu.

Zahajuji hlasování pořadové číslo 261. Kdo je pro návrh? Kdo je proti návrhu?

V hlasování pořadové číslo 261 přítomno 120 poslanců, pro 59, proti 50. Návrh nebyl přijat.

 

Bude kontrola hlasování. Hlásí se pan předseda Benda.

 

Poslanec Marek Benda: Já se moc omlouvám. Nehlásím se jako předseda, hlásím se jako poslanec. Zpochybňuji hlasování. Hlasoval jsem evidentně viditelně ano, na sjetině mám ne. Stalo se i mně. Omlouvám se.

 

Místopředseda PSP Jiří Pospíšil: Je zde návrh na zpochybnění hlasování. Předtím, než o tom dám hlasovat, je zde návrh na odhlášení. Já vás tedy v tuto chvíli odhlašuji. Prosím vás, abyste se znovu zaregistrovali.

 

Zahájíme hlasování o námitce pana poslance Bendy, je to hlasování pořadové číslo 262. Zahajuji hlasování. Kdo je pro návrh? Kdo je proti návrhu?

V hlasování pořadové číslo 262 přihlášeno 116 poslanců, pro 86, proti 20. Návrh byl přijat. Námitce bylo vyhověno.

 

Budeme tedy opakovat hlasování o tom, že návrh zákona vrátíme navrhovateli k dopracování.

Zahajuji hlasování pořadové číslo 263. Kdo je pro návrh? Kdo je proti návrhu?

V hlasování pořadové číslo 263 přítomno 117 poslanců, pro 57, proti 59. Návrh nebyl přijat.

 

Kontrola hlasování probíhá. Proběhla bez námitek. Pan navrhovatel chce ještě něco říct. Má přednostní právo, prosím.

 

Poslanec Jan Chvojka: Já bych chtěl poděkovat všem rozumným poslancům, kteří nepodpořili to, aby šel tento návrh zpět k předkladateli. Slibuji, že se budu snažit o to, abych případné výhrady a i ty výhrady, co byly, zapracoval, a poté aby tento návrh prošel ve třetím čtení do Senátu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jiří Pospíšil: Já bych doporučoval, pane navrhovateli, ještě řešit otázku přikázání výborům, jestli dovolíte. Pojďme se nyní zabývat otázkou přikázání výborům k projednání. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání výboru pro sociální politiku. Ptám se, zda je zde ještě jiný návrh? Pane navrhovateli, prosím.

 

Poslanec Jan Chvojka: Já se, pane předsedající, omlouvám, že jsem vás přeskočil. Byl jsem trošku v euforii. Navrhuji, aby byl tisk ještě přikázán ústavněprávnímu výboru. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jiří Pospíšil: Takže zde máme další návrh, ještě ústavněprávní výbor. Je zde ještě nějaký jiný návrh?

Přistoupíme tedy k hlasování. Kdo souhlasí s tím, aby předložený návrh byl přikázán k projednání výboru pro sociální politiku? Tak zní první hlasování. Je zde námitka pana Laudáta. Omlouvám se. Jste přihlášen fakticky? Nikoliv. Takže ještě jednou. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP