(16.40 hodin)
Poslanec Stanislav Polčák: Vážený pane místopředsedo, nejprve bychom hlasovali pozměňovací návrh pod písmenem B, to je pozměňovací návrh obsažený v usnesení ústavněprávního výboru. Jeho případným neschválením bychom zároveň tedy již nehlasovali pozměňovací návrh pod písmenem A. To je návrh usnesení výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Můj názor je negativní. (Místopředsedkyně vlády má stanovisko také negativní.)
Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Zahajuji hlasování. Kdo je pro, stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování má pořadové číslo 72. Přihlášeno 182, pro hlasovalo 35, proti 137. To bylo zamítnuto. Prosím další.
Poslanec Stanislav Polčák: Ano, děkuji. Tím je vypořádáno i písmeno A. Budeme hlasovat pozměňovací návrh pod písmenem C, což je návrh usnesení kontrolního výboru. Mé stanovisko jako zpravodaje je negativní. (Místopředsedkyně vlády má stanovisko také negativní.)
Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Zahajuji hlasování. Kdo je pro, stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování má pořadové číslo 73. Přihlášeno je 182, pro hlasovalo 35, proti 111. Takže to bylo zamítnuto. Dál.
Poslanec Stanislav Polčák: Děkuji. Pane místopředsedo, nyní bychom hlasovali pozměňovací návrh kompromisní pod písmenem D, jehož případným schválením je vyloučeno hlasování o pozměňovacím návrhu pod písmenem E. Nyní bychom hlasovali návrh kolegyně Peake, pana Sklenáka, pana Bendy a můj. Stanovisko je jasné - pozitivní. (Místopředsedkyně vlády má stanovisko pozitivní.)
Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Zahajuji hlasování. Kdo je pro, stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování má pořadové číslo 74. Přihlášeno je 182, pro hlasovalo 175, proti 1. Takže to bylo přijato.
Teď zřejmě zbývá pouze hlasovat o celém návrhu zákona. Protože se jedná o ústavní zákon, tak je k přijetí zapotřebí třípětinové většiny všech poslanců. Tam by měl být nastaven potřebný počet hlasů 120. Tak bych o to poprosil. Ano, už je to tam.
Teď přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s vládním návrhem ústavního zákona, kterým se mění ústavní zákon č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky, ve znění pozdějších ústavních zákonů, podle sněmovního tisku 351, ve zněních schválených pozměňovacích návrhů."
Zahajuji tedy hlasování. Kdo je pro, stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování má pořadové číslo 75. Přihlášeno je 182, pro hlasovalo 177, proti žádný. (Potlesk zprava.) Takže tento návrh byl přijat.
Pan poslanec Kováčik si bere slovo.
Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji za slovo. Pane předsedající, paní a pánové, nedá mi, abych v této chvíli nepoděkoval vládě České republiky, jmenovitě paní vicepremiérce Karolíně Peake za to, že pomohla prosadit dlouhodobý programový cíl Komunistické strany Čech a Moravy. Děkuji. (Potlesk poslanců KSČM.)
Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Pan poslanec Hamáček. Měla by přednost. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Kateřina Klasnová: Dobrý den. Děkuji za slovo, vážený pane předsedající.
Vážené kolegyně, vážení kolegové, já bych také chtěla poděkovat paní vicepremiérce Peake, že prosadila bod programu Věcí veřejných. Také děkuji, Karolíno.
A druhá věc, o kterou bych chtěla poprosit, je přestávka na jednání klubu Věcí veřejných, a to v délce jedné hodiny. (Potlesk napříč sálem.)
Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Pan poslanec Hamáček mě přesto prosí, abych mu umožnil vystoupit.
Poslanec Jan Hamáček: Děkuji. Já bych také chtěl všem poděkovat, že vyjádřili svůj názor. Nicméně poprosím pro stenozáznam. Já jsem hlasoval ano, ale sjetina vykazuje, že jsem se zdržel hlasování. Nezpochybňuji hlasování, pouze pro stenozáznam. Děkuji.
Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Pan poslanec Gazdík také musí dostat slovo.
Poslanec Petr Gazdík: Vážený pane předsedající, milé kolegyně, milí kolegové, když už jsme u děkování, chtěl bych poděkovat Komunistické straně Čech a Moravy i všem ostatním, že pomohli prosadit dlouhodobý cíl TOP 09 a Starostů. Děkuji. (Veselost v sále. Potlesk zprava.)
Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Ještě někdo se hlásí k tomuto návrhu zákona? Zazněl tady především návrh na přerušení jednání Sněmovny. Pan poslanec Stanjura.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Je taky nějaké zvykové právo dvě hodiny. Já si myslím, že už jste čerpali více než jednu hodinu. Já myslím, že ano. Vzpomeňte si, jak to bylo před polednem. Podle mne to bylo 70 minut. Nepletu se. A já navrhuji, abychom o tom návrhu hlasovali. Je tu návrh na přestávku v délce jedné hodiny. Dneska jsme už měli čtyři hodiny přestávku. Chcete dělat obstrukce? Dobře, pojďme o tomhle hlasovat. Mohli jste se radit čtyři hodiny. Navrhuji hlasovat o požadavku na přestávku v délce jedné hodiny. Děkuji. (Potlesk zprava.)
Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Ano, musíme také ale vyslechnout druhou stranu. Prosím názor paní Karolíny...
Poslankyně Kateřina Klasnová: Prosím vás, nepleťte si nás. To je důležité. (Předsedající se omlouvá.)
Vážený pane předsedající, kolegyně, kolegové, já bych ráda zdůraznila, že klub Věcí veřejných tak jako každý jiný poslanecký klub má právo na dvě hodiny. Klub Věcí veřejných dnes čerpal jednu hodinu mezi 12. a 13. hodinou, takže máme právo ještě na jednu hodinovou přestávku. Bylo to vždycky zvykem zde v Poslanecké sněmovně. Pokud jste si dnes odhlasovali, že chcete, aby jednacím dnem pravidelně byla sobota, já se na to těším. Není nic příjemnějšího než trávit zde s vámi svůj volný čas. Všechny vás mám ráda, ráda vás vidím. A pokud se dnes bude tedy hlasovat o tom, jestli Věci veřejné mají právo na další hodinovou přestávku, tak jenom chci říci, že to je opravdu velký průlom do dosavadní praxe zde v Poslanecké sněmovně, a pak očekávám, že se tak bude dít vždycky. Zdůrazňuji - Věci veřejné si braly pauzu do 13. hodiny. Jednu hodinu.
Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Prosím, ještě pan poslanec Stanjura.
Poslanec Zbyněk Stanjura: To je samozřejmě pravda, paní předsedkyně prostřednictvím pana místopředsedy, ale brali jste si ji v 11.49.
Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Abychom tu nestrávili hodinu, mně připadá, že paní Kateřina Klasnová řekla, že si vzala jednu hodinu pauzy a že si chce vzít druhou. Já se řídím tím, že na dvě hodiny má každý nárok, a dovolil bych si v tom případě jí vyhovět. A vy, pokud, pane poslanče, nesouhlasíte s tímto mým postupem, dejte námitku. A bude se hlasovat.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Vznáším námitku s tímto postupem.
Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Dobře, takže pan poslanec Stanjura vznáší námitku s tímto postupem. Já o ní nechám hlasovat a rozhodne Sněmovna, jak to je. Je tady návrh vás odhlásit, takže vás všechny odhlašuji. Prosím, abyste se přihlásili.
Budeme tedy hlasovat o námitce pana poslance Stanjury, který vznáší námitku proti mému postupu, který jsem tady sdělil.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro, přijmout námitku pana poslance Stanjury proti postupu, který jsem řekl, že volím. Kdo je proti námitce?
Hlasování má pořadové číslo 76. Přihlášeno je 176, pro hlasovalo 90, proti hlasovalo 79. Námitka byla přijata.
Paní Kateřina Klasnová dostává slovo. Mezitím se bude kontrolovat. Ještě počkejme na tu kontrolu. Počkejme chvíli, ať vidíme, jak dopadne kontrola... Nic, můžeme pokračovat. Paní Kateřina Klasnová má možnost vystoupit. Prosím.
Poslankyně Kateřina Klasnová: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, dobrá, byla přijata tato námitka, a já tedy prosím o přestávku na klub Věcí veřejných v délce 49 minut.
Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Já nyní vyhovím paní Kateřině Klasnové a vyhlašuji pauzu v jednání Sněmovny na 40 minut. (Nesouhlasné hlasy v sále.) Co jsem řekl? (Veselost v sále.) Aha, vy jste chtěla 49 minut. Tak budeme pokračovat za 49 minut přesně. (Potlesk napříč sálem.)
(Jednání přerušeno v 16.50 hodin.) ***