(18.40 hodin)
(pokračuje Parkanová)
Pan zpravodaj již v rozpravě a teď znovu zopakoval svůj návrh na zkrácení lhůty k projednání na pět dní. O tomto návrhu dám též hlasovat.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro tento návrh. Kdo je proti?
V hlasování pořadové číslo 28 z přihlášených 156 pro 76, proti 32. Tento návrh byl zamítnut.
Mohu konstatovat, že návrh zákona byl přikázán... (Hlasy ze sálu.) Bude námitka. Počkáme si na výsledky hlasování. (Předsedající chvíli čeká na kontrolu hlasování.) Hlásí se někdo? Pan poslanec Marek Benda má slovo.
Poslanec Marek Benda: Vážená paní místopředsedkyně, vážené kolegyně a kolegové, já se velmi omlouvám. Všichni jste mě, myslím, viděli, jak se tady snažím hlasovat pro návrh. Přesto hlasovací zařízení zaznamenalo, že jsem se zdržel hlasování. Zpochybňuji toto hlasování.
Místopředsedkyně PSP Vlasta Parkanová: Ano. Budeme hlasovat o přijetí námitky pana poslance Bendy. Nejdříve vás všechny odhlásím a prosím, abyste se znovu přihlásili svými hlasovacími kartami.
Budeme hlasovat o námitce, kterou vznesl pan poslanec Benda.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
V hlasování pořadové číslo 29 z přihlášených 137 pro 111, proti 7. Námitka byla přijata.
Můžeme znovu hlasovat o návrhu pana zpravodaje Suchánka na zkrácení lhůty k projednávání na pět dní.
Zahajuji toto hlasování. Prosím, abyste stiskli tlačítko ano v případě, že tento návrh podporujete. Kdo je proti tomuto návrhu?
V hlasování pořadové číslo 30 z přihlášených 146 poslanců pro 87, proti 41. Návrh byl přijat.
Mohu konstatovat, že tento návrh zákona byl přikázán k projednání výboru rozpočtovému a lhůta na jeho projednání byla zkrácena na pět dní. Děkuji panu ministrovi i panu zpravodaji.
Myslím, že můžeme přikročit ještě k jednomu následujícímu bodu našeho programu, kterým je
18.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 22/1997 Sb.,
o technických požadavcích na výrobky a o změně a doplnění
některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 180/ - prvé čtení podle § 90 odst. 2
Upozorňuji, že je navrženo, abychom s návrhem zákona vyslovili souhlas již v prvém čtení. Nyní prosím, aby z pověření vlády předložený návrh uvedl ministr průmyslu a obchodu pan Martin Kocourek.
Ministr průmyslu a obchodu ČR Martin Kocourek Děkuji. Vážená paní předsedající, vážené poslankyně, vážení poslanci, z pověření vlády před vás předstupuji s odůvodněním návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky a o změně a doplnění některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Cílem předkládaného návrhu zákona je transpozice směrnice Evropského parlamentu a Rady č. 2009/48/ES ze dne 18. června 2009 o bezpečnosti hraček.
Nová směrnice o bezpečnosti hraček reaguje na značný technický pokrok, který umožnil konstrukci nových druhů hraček. To s sebou však přineslo rovněž rizika, která nebyla v době tvorby původní úpravy známa. Je tedy nutné stávající úpravu revidovat, aby byla nadále zajištěna vysoká úroveň ochrany spotřebitele, v tomto případě dětí. S tím je spojena nutnost zefektivnit provádění a prosazování pravidel bezpečnosti a specifikovat oblast působnosti úpravy.
Většina ustanovení směrnice je transponována v připravovaném nařízení vlády, kterým se stanoví technické požadavky na hračky. Pro úpravu nových oblastí v nařízení vlády je ovšem nutné, aby zákon č. 22/1997 Sb., kterým je nařízení vlády prováděno, obsahoval též odpovídající zmocňovací ustanovení a další náležitosti. Směrnice například nově zavádí právní instituty, jako jsou pozastavení účinnosti rozhodnutí o autorizaci nebo možnost orgánu dozoru dát autorizované osobě podnět k přezkumu jí vydaného certifikátu. Ukládá též nové druhy povinností jednotlivým hospodářským subjektům, jakož i autorizovaným, resp. notifikovaným osobám. Jejich implementaci je nutné provést přímo na úrovni zákona, nikoliv prováděcího právního předpisu.
Předkládaný návrh zákona je plně v souladu s ústavním pořádkem České republiky, s mezinárodními smlouvami, jimiž je Česká republika vázána, a je v plném rozsahu slučitelný s právem Evropských společenství.
Navržený způsob transpozice nepřekračuje rámec směrnice a pohybuje se důsledně na minimální úrovni potřebné pro plnou transpozici.
Závěrem si vás, vážené poslankyně a vážení poslanci, dovoluji požádat o vyslovení souhlasu s návrhem zákona již v prvém čtení v souladu s ustanovením § 90 odst. 2 zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, a to s ohledem na lhůtu pro transpozici směrnice do našeho právního řádu, která je stanovena na 20. leden 2011. Je totiž žádoucí, aby navrhovaná právní úprava nabyla platnosti co nejdříve, v každém případě do uvedeného termínu.
Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Vlasta Parkanová: Děkuji. Dříve než dám slovo zpravodaji, hlásí se s faktickou poznámkou pan poslanec Pavel Kováčik. Prosím.
Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji za slovo. Paní předsedající, vážená vládo, paní a pánové, jakkoliv nepopíráme závažnost projednávaného tématu nebo navrhovaného tématu, jakkoliv víme, že je třeba přijmout nějaké řešení, přece jenom je třeba, aby tematika byla projednána ve výborech. Podle mého soudu si takovéto závažné věci nemůžeme nechávat na od boku vystřelené projednání podle § 90 odst. 2. Koneckonců, když to začne platit od 1. března nebo od 1. dubna, pořád ještě stíháme onen termín.
Takže mi dovolte, abych z tohoto místa v tomto okamžiku vznesl veto dvou klubů, klubu KSČM a sociální demokracie, na projednávání podle § 90 odst. 2. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Vlasta Parkanová: Ano, bereme na vědomí. Já prosím pana zpravodaje, kterým je pan poslanec Zbyněk Stanjura, aby se ujal své úlohy.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Já myslím, že základní informace k tomu přednesl pan ministr.
Pro pana kolegu Kováčika - lhůta pro transpozici je 20. ledna 2011, tak není jedno, jestli bude v březnu, v dubnu nebo v květnu. Pak platí šest měsíců od přijetí pro účinnost. Je tam navrženo, myslím, 20. července 2011. Nicméně veto bylo vzneseno. Těším se na pozměňovací návrhy ze strany kolegů z obou klubů, které to vetovaly.
V podrobné rozpravě navrhnu zkrácení lhůty pro projednání ve výborech na pět dní. Když takto lhůtu zkrátíme, jsme schopni jako Česká republika stihnout lhůtu pro transpozici, která je 20. ledna příštího roku. ***