Začátek schůze Poslanecké sněmovny
2. listopadu 2010 v 16.01 hodin
Přítomno: 182 poslanců

 

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji 8. schůzi Poslanecké sněmovny. Schůzi jsem svolala podle § 51 odst. 4 našeho jednacího řádu, a to na základě žádosti 108 poslanců. Pozvánka vám byla rozdána na lavice.

Prosím nejprve, abyste se všichni přihlásili svými kartami. Náhradní karty platí tak, jak jejich čísla byla oznámena dnes na začátku našeho jednání, tedy v průběhu 7. schůze, až na náhradní kartu pana poslance Baštýře, který již má svou vlastní, čili jeho upozornění neplatí.

 

Přistoupíme k ověřovatelům schůze. Navrhuji, abychom jimi určili poslankyni Kateřinu Konečnou a pana poslance Jiřího Rusnoka. Má někdo jiný návrh na ověřovatele schůze?

Pokud tomu tak není, zahajuji hlasování pořadové číslo 1 a táži se vás, kdo souhlasí s tím, aby tito naši dva kolegové byli ověřovateli 8. schůze. Kdo je proti?

Hlasování pořadové číslo 1, přítomno 155, pro 146, proti nikdo. Konstatuji tedy, že jsme ověřovateli 8. schůze Poslanecké sněmovny určili paní poslankyni Kateřinu Konečnou a pana poslance Jiřího Rusnoka.

 

Potvrzuji také, že omluvy na toto jednání jsou shodné s omluvami sdělenými na 7. schůzi, která byla přerušena, a dodávám ještě jednu omluvu, která mi byla doručena. Z dnešního jednání se omlouvá pan poslanec Václav Mencl z osobních důvodů. Tolik dodatečná omluva.

Teď se již můžeme věnovat tomu, co je potřeba uvést jako formální součást zahájení této schůze.

Zopakuji tedy, že v pátek 29. října tohoto roku jsem obdržela dopisy od předsedy vlády Petra Nečase, ve kterých mě informoval, že vláda schválila:

1. vládní návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s úspornými opatřeními v působnosti Ministerstva práce a sociálních věcí, sněmovní tisk 155;

2. vládní návrh zákona, kterým se mění zákon 424/1991 Sb., o sdružování v politických stranách a v politických hnutích, ve znění pozdějších předpisů, sněmovní tisk 156.

3. vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 96/1993 Sb., o stavebním spoření a státní podpoře stavebního spoření a o doplnění zákona České národní rady č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění zákona České národní rady č. 35/1993 Sb., ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů ve znění pozdějších předpisů, sněmovní tisk 157;

4. vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony, sněmovní tisk 158.

Vláda při této příležitosti využila svého práva podle ustanovení § 99 zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, a navrhla, abych vyhlásila k projednání těchto vládních návrhů zákonů stav legislativní nouze. Zároveň jsem byla vládou požádána, abych rozhodla, že uvedené návrhy zákonů, které jsme obdrželi jako sněmovní tisky 155, 156, 157 a 158, budou projednány v době vyhlášeného stavu legislativní nouze ve zkráceném jednání podle § 99 odst. 2 zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny.

Dne 29. října 2010 jsem vyhlásila svým rozhodnutím č. 7 stav legislativní nouze od 1. listopadu do 15. listopadu tohoto roku. Dále jsem rozhodla podle § 99 odst. 2 jednacího řádu Poslanecké sněmovny o projednání předložených vládních návrhů ve zkráceném jednání. Přikázala jsem sněmovní tisky 157 a 158 rozpočtovému výboru, sněmovní tisk 155 výboru pro sociální politiku a sněmovní tisk 156 kontrolnímu výboru k projednání a stanovila jim nepřekročitelnou lhůtu pro předložení usnesení do 2. listopadu 2010 do 12 hodin.

Vážené kolegyně a kolegové, podle § 99 odst. 4 jednacího řádu Poslanecké sněmovny máme ve stavu legislativní nouze před projednáním návrhu posoudit, zda stav legislativní nouze trvá.

Otevírám rozpravu. Jako první s písemnou přihláškou se hlásí pan kolega Jeroným Tejc, který dostává slovo.

 

Poslanec Jeroným Tejc: Vážená paní předsedkyně, kolegyně a kolegové, děkuji za slovo. My jsme tady absolvovali poměrně rozsáhlou diskusi právě i na téma toho, zda stav legislativní nouze trvá, nebo netrvá. Já myslím, že je velmi zvláštní, když v situaci, kdy je vyhlašován stav legislativní nouze, kdy mají hrozit vážné hospodářské škody, kdy má dojít případně k ohrožení státu, se na toto téma tady baví poslanci opozice versus koalice a pan premiér mlčí. Pan premiér mlčí, nechává za sebe hovořit poslance, nechává za sebe hovořit předsedkyni Sněmovny a sám na toto téma nevystoupil. Já bych chtěl vyzvat pana premiéra, aby pokud tak neučinil v předchozí rozpravě, tak učinil teď, kdy je pro to prostor, protože není možné, aby tady byla věc jako stav legislativní nouze brána jako nějaká technikálie. To není technická věc. To je věc zásadní. A myslím, že pan premiér by měl sdělit důvody, které vládu vedly k podání tohoto návrhu. Myslím, že bude velmi zajímavé tyto důvody slyšet, tak abychom je mohli posoudit my, aby je mohli posoudit občané a možná i Ústavní soud. A myslím, že je také důležité, aby to byly důvody, které bude možné podřadit pod právě ona pravidla.

Když jsme diskutovali s panem předsedou Tluchořem, předsedou klubu ODS, v rozhlase na téma stav legislativní nouze ano, či ne, tak on říkal jako jeden z argumentů - pokud ho budu správně ne úplně citovat, ale on mě jistě opraví, pokud bych řekl něco špatně - že hlavní důvod je, že opozice činila obstrukce, a tudíž je nutné tímto způsobem reagovat a zákony posunout do stavu legislativní nouze. Já bych chtěl připomenout, že těmi obstrukcemi pravděpodobně pan předseda Tluchoř, tak jak o nich často hovořil, myslel to, že si klub sociální demokracie vzal dvě hodiny pauzy na jednání, a to, že jsme požadovali, aby zákony, které byly nestandardně předloženy ve zrychleném čtení, mohly být projednány, byť se zkrácenými lhůtami, pro které jsme hlasovali, ale tak, aby bylo možné k nim podávat pozměňovací návrhy.

Já myslím, pane premiére, že by bylo dobré, abyste se na toto téma vyjádřil, abychom věděli, o čem hlasujeme. Děkuji.

 

Předsedkyně PSP Miroslava Němcová To byl pan poslanec Jeroným Tejc. Nyní s přednostním právem vystoupí místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek, po něm s řádnou přihláškou pan kolega Vojtěch Filip. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP