(14.50 hodin)

Místopředseda PSP Ivan Langer: Omlouvám se, pane ministře, znovu a znovu.

Nezapomeňte, že jsem již uděloval karty, a zatím jenom napravo. Kolega Skopal je velký kandidát. Opravdu prosím, kolegyně a kolegové, abyste si vyslechli závěrečné slovo pana ministra, neboť budeme za několik málo okamžiků hlasovat. Prosím.

 

Ministr obrany ČR Karel Kühnl Děkuji. Jistě jste si, dámy a pánové, všimli, že v původním vládním návrhu byly operace Joint Enterprise čili KFOR v Kosovu a operace Althea čili EUFOR v Bosně a Hercegovině shrnuty do jednoho rozhodovacího bodu, a to proto, že na základě rozhodnutí Evropské unie a plánovacích míst NATO, která byla využita k plánování těchto operací, představuje tento prostor jeden společný operační prostor s jednou logistikou, s jedněmi rezervami. Ale protože na základě požadavku výboru pro obranu a bezpečnost i zahraničního výboru jsem se rozhodl, a to bez jakéhokoliv váhání, vyhovět názoru, že mají být tyto mise rozděleny, protože z hlediska vyslání, z hlediska Parlamentu České republiky, se opravdu jedná o dvě samostatné mise, mají usnesení obou výborů takovou formu, že tyto dvě mise jsou rozděleny. To je první vysvětlení.

Druhé vysvětlení je bod III původního vládního návrhu, kterým se navrhuje zrušit usnesení Poslanecké sněmovny č. 519 z roku 1999. Já bych jenom chtěl říci, že návrh na toto zrušení sleduje cíl, aby vláda nemusela napříště předkládat zpětné zprávy, historické zprávy o minulých přeletech, o minulém nasazení vojsk atd. přímo Poslanecké sněmovně, ale aby tyto zprávy předkládala výboru pro obranu a bezpečnost, který by teprve rozhodl, zda zprávu předložit přímo Poslanecké sněmovně. Jenom připomínám, že máme osm takových zpráv k projednání na této schůzi. Nevidím naprosto žádný problém v návrhu obou výborů, aby nebyl přijat tento vládní návrh. Z hlediska Ministerstva obrany je to úplně stejná práce, připravovat materiál pro výbor stejně jako pro Poslaneckou sněmovnu, a možná se k této věci vrátíme ještě později.

Jinými slovy, já podporuji usnesení, tak jak byla přijata oběma výbory.

 

Místopředseda PSP Ivan Langer: Děkuji, pane ministře. Nyní prosím zpravodaje výboru pro obranu a bezpečnost kolegu Černého, aby vystoupil se závěrečným slovem, shrnul rozpravu a přednesl návrhy k hlasování.

 

Poslanec Karel Černý: Vážené kolegyně, vážení kolegové, v rozpravě vystoupil ministr obrany a dva poslanci, nepadl žádný návrh. Dovolte, abych navrhl postup při hlasování.

Navrhuji, aby stejně jako ve výboru pro obranu a bezpečnost proběhlo oddělené hlasování o jednotlivých operacích v části I a poté bychom hlasovali o části II usnesení výboru pro obranu a bezpečnost.

 

Místopředseda PSP Ivan Langer: Ano. Je námitka proti takovéto proceduře? Námitku nevidím. Připravte se, budeme hlasovat. Nejprve o návrhu obsaženém v bodu I odrážka první usnesení výboru pro obranu a bezpečnost.

 

Poslanec Karel Černý: Nejprve budeme hlasovat o části I. Návětí je - I: Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas - a nyní budu číst jednotlivé body - za prvé, s prodloužením působení sil a prostředků Armády České republiky v operaci Organizace Severoatlantické smlouvy na Balkáně v celkovém počtu do 590 osob na dobu od 1. ledna do 31. prosince 2006.

 

Místopředseda PSP Ivan Langer: Děkuji, pane zpravodaji. Rád bych vám sdělil následující proceduru. Vzhledem k tomu, že budeme hlasovat o jednotlivých misích, třebaže se jedná o části jednoho usnesení, jsem přesvědčen, že je potřeba hlasovat s potřebným kvorem 101, a nikoliv s kvorem 101 až na základě celkového usnesení. Každé toto jedno hlasování, které má souvislost s vysláním našich vojáků na jednu každou misi, musí být schváleno kvorem 101.

(Zpravodaj i ministr doporučují.)

 

Zahájil jsem hlasování pořadové číslo 754. Kdo je pro? Kdo je proti?

Z přítomných 156 poslanců pro 122, proti 29. Návrh byl přijat.

 

Poslanec Karel Černý: Za druhé, s prodloužením působení sil a prostředků Armády České republiky v operaci Evropské unie na Balkáně v celkovém počtu do 70 osob na dobu od 1. ledna do 31. prosince 2006. (Zpravodaj i ministr doporučují.)

 

Místopředseda PSP Ivan Langer: Zahájil jsem hlasování pořadové číslo 755. Kdo je pro? Kdo je proti?

Z přítomných 156 poslanců pro 122, proti 29. Návrh byl přijat.

 

Poslanec Karel Černý: Za třetí, s prodloužením působení sil a prostředků Armády České republiky v silách ISAF pod vedením Organizace Severoatlantické smlouvy v Afghánistánu v celkovém počtu do 150 osob na dobu od 1. ledna do 31. prosince 2006. (Zpravodaj i ministr doporučují.)

 

Místopředseda PSP Ivan Langer: Zahájil jsem hlasování pořadové číslo 756. Kdo je pro? Kdo je proti?

Z přítomných 155 poslanců pro 120, proti 31. Návrh byl přijat.

 

Poslanec Karel Černý: Za čtvrté, s prodloužením působení sil a prostředků Armády České republiky v rámci mnohonárodnostních opatření v Irácké republice v celkovém počtu do 100 osob v období od 1. ledna do 31. prosince 2006. (Zpravodaj i ministr doporučují.)

 

Místopředseda PSP Ivan Langer: Zahájil jsem hlasování pořadové číslo 757. Kdo je pro? Kdo je proti?

Z přítomných 155 poslanců pro 113, proti 29. Návrh byl přijat.

 

Poslanec Karel Černý: Za páté, s převedením sil a prostředků Armády České republiky v Irácké republice do podřízenosti výcvikové mise Organizace Severoatlantické smlouvy v Irácké republice v souladu s plánovacím procesem Organizace Severoatlantické smlouvy. (Zpravodaj i ministr doporučují.)

 

Místopředseda PSP Ivan Langer: Zahájil jsem hlasování pořadové číslo 758. Kdo je pro? Kdo je proti?

Z přítomných 155 poslanců pro 114, proti 32. Návrh byl přijat.

 

Poslanec Karel Černý: Za šesté, s vysláním dvou příslušníků Armády České republiky do operace k zajištění ochrany vzdušného prostoru Estonské republiky, Litevské republiky a Lotyšské republiky v rámci aliančního systému protivzdušné ochrany na období do čtyř měsíců v průběhu roku 2006 v souladu s plánovacím procesem Organizace Severoatlantické smlouvy. (Zpravodaj i ministr doporučují.)

 

Místopředseda PSP Ivan Langer: Zahájil jsem hlasování pořadové číslo 759. Kdo je pro? Kdo je proti?

Z přítomných 157 poslanců pro 119, proti 29. Ti, kteří věděli, kdy mají hlasovat, nepotřebují k tomu výzvu předsedajícího. Návrh byl přijat.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP