(14.40 hodin)
(pokračuje Zaorálek)
Můžeme nyní hlasovat o pevném zařazení bodu 181. Návrh byl, aby bod 181 byl zařazen jako první bod dopoledne v pátek tento týden. Je to jasné?
Zahajuji hlasování. Kdo je pro, projednat tento bod jako první bod v pátek? Kdo je proti?
Hlasování má pořadové číslo 601. Přítomno 157, pro hlasovalo 12, proti 5. Tento návrh byl tedy přijat.
Další byl návrh pana poslance Koníčka. Budeme nyní hlasovat nejdříve o zdůvodnění, které tady bylo předneseno. Ty body už byly původně pevně zařazeny, to pevné zařazení bylo zrušeno v průběhu schůze, takže budeme znovu hlasovat o tom, jestli pevně znovu zařadit body 14, 15, 30, 31 a 32. Pan poslanec Koníček mě doufám sleduje, že to říkám správně.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro pevné zařazení těchto pěti bodů, stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování má pořadové číslo 602, přítomno 157, pro hlasovalo 66, proti 4, takže tento návrh přijat nebyl.
Další je návrh pana poslance Ostrého, jde o body 28, 46, 47, 48, 49. To se týká ministra Němce, zdůvodněním byla jeho nepřítomnost. Budeme hlasovat o návrhu těchto bodů, jestli vůbec je pevně zařadit.
Zahajuji hlasování. Kdo souhlasí se zdůvodněním, stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování má pořadové číslo 603. Přítomno 157 poslanců, pro hlasovalo 42, proti 12. Tento návrh přijat nebyl.
Poslední návrh byl návrh pana poslance Michala Haška, týkal se bodu 29. To je změna zákona o obcích, jenom abych připomněl. Budeme hlasovat o zdůvodnění pevného zařazení tohoto bodu.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro, kdo souhlasí s tím zdůvodněním, které přednesl pan poslanec Hašek, stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování má pořadové číslo 604, přítomno 157 poslanců, pro hlasovalo 96, proti 5, takže toto zdůvodnění bylo přijato.
A my můžeme nyní hlasovat o pevném zařazení bodu 29. Návrh byl, abychom zařadili tento bod na čtvrtek dopoledne jako šestý bod, takže to je pevné zařazení.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro pevné zařazení na tento čtvrtek dopoledne, šestý bod, stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování má pořadové číslo 605, přítomno 157 poslanců, pro hlasovalo 92, proti 9, takže tento návrh byl přijat. bod 29 byl pevně zařazen.
A to je snad všechno. Pokud jsem na nic nezapomněl, tak jsme program upravili v duchu návrhů, které tady zazněly, a my jsme o nich hlasovali. Myslím, že můžeme přikročit k programu schůze, tak jak ho máme nyní schválen a upraven.
První bod, který nás čeká, to je ta série zahraničních smluv, je bod
107.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení
souhlasu s ratifikací Smlouva mezi Belgickým královstvím, Českou republikou,
Dánským královstvím, Spolkovou republikou Německo, Estonskou republikou,
Řeckou republikou, Španělským královstvím, Francouzskou republikou, Irskem,
Italskou republikou, Kyperskou republikou, Lotyšskou republikou,
Litevskou republikou, Lucemburským velkovévodstvím, Maďarskou republikou,
Republikou Malta, Nizozemským královstvím, Rakouskou republikou,
Polskou republikou, Portugalskou republikou, Republikou Slovinsko,
Slovenskou republikou, Finskou republikou, Švédským královstvím,
Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska a Bulharskou republikou,
Rumunskem o přistoupení Bulharské republiky a Rumunska k Evropské unii,
podepsaná dne 25. dubna 2005 v Lucemburku
/sněmovní tisk 1019/ - druhé čtení
Prosím pana ministra Cyrila Svobodu, aby nám uvedl tento bod
Ministr zahraničí ČR Cyril Svoboda Vážený pane předsedo Sněmovny, vážené kolegyně, kolegové, projednáváme smlouvu, která se nám možná zdá jako rutinní, ale pro dvě země v Evropě je tato smlouva mimořádně historická. Tato smlouva se týká přistoupení Bulharska a Rumunska do Evropské unie. Obě dvě země požádaly o členství v EU v roce 1995 a po devíti letech ukončily proces vyjednávání. Vlastní přístupová smlouva byla podepsána 25. dubna 2005 a ratifikační proces -
Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Vážení kolegové, nezlobte se, ale projednání těchto smluv je docela zásadní rozhodnutí České republiky. Měli bychom smlouvy přijímat ústavní většinou. Byl bych rád, kdyby tady panovalo prostředí, ve kterém se soustředíme na to, co je obsahem těchto smluv. Prosím, aby ti, co tady nechtějí poslouchat, opustili sněmovnu. Slovo má pouze ministr zahraničí Cyril Svoboda. Prosím o klid!
Ministr zahraničí ČR Cyril Svoboda Já si dovolím vás také poprosit o klid, mimo jiné proto, že jsou zde přítomni velvyslanci obou dvou zemí, a až budou referovat domů, aby nereferovali, že se tato zásadní smlouva, která se týká jejich zemí, projednávala za permanentního hluku a malého zájmu poslankyň a poslanců Poslanecké sněmovny České republiky.
Ratifikační proces by měl být ukončen 31. prosince 2006. Tato smlouva byla řádně projednána ve výboru pro záležitosti Evropské unie a v zahraničním výboru. Oba dva výbory doporučují vyslovit s ratifikací této smlouvy souhlas.
Je to historický okamžik proto, protože obě dvě země, Bulharsko i Rumunsko, jsou země, se kterými máme společnou minulost v minulém století. S oběma zeměmi jsme členy Severoatlantické aliance.
Obě dvě země učinily obrovský pokrok na cestě do plné integrace obou dvou zemí do Evropské unie. Smlouva, kterou máme na stole a k jejíž ratifikaci se teď vyjadřujeme, obsahuje ustanovení, která jsou výzvou oběma zemím, aby skutečně dokončily proces přípravy, aby mohl být splněn společný závazek, totiž členství obou zemí v Evropské unii 1. ledna 2007. Toto ustanovení umožňuje v případě, že by některá z obou dvou zemí ten proces nenaplnila, všechna očekávání, odložit o jeden rok vstup této kandidátské země do Evropské unie. Já doufám, že k žádnému odložení nedojde.
Naší prioritou, prioritou České republiky, je, aby jak Bulharsko, tak Rumunsko se staly členy Evropské unie od 1. ledna 2007. Je to náš společný závazek a já také doufám, že i naším hlasováním vyslovíme maximální podporu oběma zemím, aby přinesly domů dobrou zprávu, že Česká republika chce od této chvíle, to znamená od 1. ledna 2007, společně s Bulharskem a Rumunskem říkat "my, Evropská unie", aby tam nebyla ta dělicí čára "my a oni", ale abychom spolu tuto unii tvořili.
Děkuji za pozornost.
Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Děkuji vám, pane ministře. Usnesení výboru zahraničního i výboru pro evropské záležitosti máte k dispozici. Já bych poprosil zpravodaje zahraničního výboru pana poslance Stanislava Fischera, aby nejdřív nás informoval o jednání zahraničního výboru. Prosím, máte slovo jako první.
***